Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

26 kwietnia 2015 r.
11:30
Edytuj ten wpis

Wizyta Bronisława Komorowskiego w Lubelskiem: Co jadł prezydent RP?

Uwielbia chłodnik, kołduny litewskie, które robiła jego babcia i kresowe szpekuchy, które wypieka mu żona. Podczas ostatniego pobytu w regionie Bronisław Komorowski zatrzymał się z Zajeździe Marta w Pułankowicach. Na co skusił się prezydent? Na zalecaną przez lekarza rybę na parze z sałatkami czy na karkówkę po myśliwsku, sarninę i pierogi z gąskami i kaszą gryczaną?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O tym, że jego osobisty lekarz przestawił Bronisława Komorowskiego na lżejszą dietę, wiemy od kilkunastu miesięcy. Zamiast wieprzowiny drób, ryby i sałatki. Kucharze w Belwederze są czujni i dbają o prezydenckie zdrowie.

Ale prezydencka para lubi bywać w restauracjach. I starannie je wybiera. Będąc w Lublinie, wybrali Zajazd Marta w Pułankowicach. Dlaczego?

- Podczas kolacji prezydent Komorowski przyznał, że był u nas kilkakrotnie, kiedy restauracja mieściła się jeszcze w domu. I to na golonce - opowiada Stanisław Stelmach.

Ale zanim zajrzymy za kulisy prezydenckiej kolacji i śniadania i podamy przepisy na wybrane potrawy wspomnijmy, że Anna Komorowska dobrze gotuje. Prezydentowi smakuje na przykład chłodnik litewski i kresowe szpekuchy. Według litewskich receptur chłodnik przygotowywany był z zielonego kopru, ugotowanej botwiny lub szczawiu, rosołu oraz śmietany. Przed podaniem dorzucano jajka na twardo, pokrojone ogórki i kawałki delikatnej cielęciny. Prezydent bardzo lubi kresowe pierożki z boczkiem i cebulą, czyli szpekuchy. W nazwie litewski specjał ma słowo "speck” - to boczek poprzerastany słoniną.

Kresowe szpekuchy

Składniki: na farsz: 50 dag boczku, 3 małe cebule, masło, sól, pieprz. Na ciasto: 50 dag mąki, pół kostki drożdży, pół litra wody, sól. Do posmarowania: jajko, łyżka śmietany.

Wykonanie: drożdże rozrobić z wodą i mąką, odstawić na pół godziny, wyrabiać dodając mąki i soli. Stolnicę posypać mąką, rozwałkować.

Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na maśle. Boczek zmielić, dodać do cebuli, podsmażyć, doprawić pieprzem, jeśli trzeba solą. Z ciasta wykroić szklanką krążki. Nakładać farsz, składać na pół, zlepiać jak pierogi. Zlepienie ma być na górze, w połowie pierożków - nie z boku.

W kubeczku zmiksować jajko ze śmietaną. Posmarować pierożki. Wstawić do piekarnika nastawionego na 180 stopni Celsjusza na 30 minut.

Lekarz w kuchni

Na kilka godzin przed pobytem w Zajeździe Marta pojawili się funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Sprawdzili hotel, okolicę i restaurację. W tym szczegółowo kuchnię.

- Prezydent przyjechał do nas z Annopola (wcześniej był w Lublinie, Kazimierzu i Puławach - przy. aut.), zatrzymał się na noc, po śniadaniu pojechał do Kraśnika - opowiada Stanisław Stelmach.

Kolacja zaczęła się po godzinie 20. W kuchni Zajazdu Marta cały czas urzędował osobisty lekarz prezydenta Bronisława Komorowskiego.
- Kolacja miała być lekka, dietetyczna. Wedle jego zaleceń. Kiedy opowiedzieliśmy o litewskich kołdunach, prezydent wyraźnie się rozmarzył. Zaczął wspominać kołduny robione w jego litewskiej rodzinie - dodaje Stanisław Stelmach.
Litewskie kołduny

Składniki
Na ciasto: 2 szklanki mąki, niepełna szklanka przegotowanej wody, sól.
Na nadzienie: 20 dag udźca baraniego, 20 dag łoju nerkowego, 20 dag wołowiny, czosnek, majeranek, sól, pieprz, cukier, rosół.

Wykonanie: z mąki i osolonej wody zarobić ciasto, wyrabiać godzinę, wybić go o stolnicę ze wszystkich stron (bardzo ważne). Nakryć ściereczką, odstawić.

Mięso obrać z błon, łój schłodzić. Baraninę i wołowinę drobno posiekać tasakiem. Dodać zestrugany łój. Wymieszać, dodać sól i cukier, kilka ząbków czosnku roztartych z solą, świeżo zmielony pieprz i roztarty w palcach majeranek. Wyrobić, dodając kilka łyżek zimnego rosołu.

Ciasto rozwałkować, wykroić krążki ciasta kieliszkiem do wina. Nakładać kuleczki mięsa, sklejać, owijać wokół palca i skleić oba końce. Wkładać po trochu do gotującego się rosołu, gotować na wolnym ogniu od 3 do 5 minut. Podawać w rosole.

Sałatki kontra karkówka po myśliwsku

Na prezydenta czekały surówki, delikatne ryby i warzywa. - Wedle zlecenia: lekka kolacja z rybą w roli głównej. Ale mieliśmy także przygotowane nasze specjały. Karkówkę po myśliwsku w warzywach, jagnięcinę oraz udziec z sarny. Już przy stole powiedziałem: Panie prezydencie, mamy specjalną karkówkę po myśliwsku jako alternatywę dla tych, co nie jedzą dziczyzny, od lat specjalizujemy się w dziczyźnie, przyrządzamy ją według Jana Szyttlera. Po naszej konsultacji z lekarzem, który chciał zawetować grzyby i dziczyznę, doszliśmy do kompromisu. Prezydent mógł skosztować po odrobinie jagnięciny, dziczyzny i karkówki.
Karkówka po myśliwsku

Składniki: kilogram karkówki, 4 ząbki czosnku, seler, marchewka, por, cebula (w sumie kilogram warzyw), sól, pieprz, 1 kieliszek czerwonego, wytrawnego wina.

Wykonanie: warzywa drobno posiekać lub zetrzeć na tarce. Mięso przełożyć do pojemnika, obłożyć warzywami i zamrozić. Rano wyjąć i rozmrozić w temperaturze pokojowej.

Mięso natrzeć solą i pieprzem, czosnkiem, położyć na brytfance, obłożyć połową warzyw, dodać suszone grzyby, pokruszone i namoczone.

Podlać winem, nakryć folią lub papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 2 godziny.

Podawać z młodymi ziemniakami i małosolnymi ogórkami.
Pierogi z jelenia

- Prezydentowi bardzo smakowała jagnięcina i dziczyzna. Skosztował udźca z sarny. Kiedy już było blisko końca kolacji, powiedziałem, że mamy w karcie pierogi z jelenia według kresowej receptury. Najpierw odmówił, potem poprosił o dwie sztuki. Tak mu posmakowały, że zamówił je na śniadanie. Poprosił także o pierogi ze szpinakiem i pierogi z kaszy gryczanej i gąsek - opowiada Stelmach.

Pierogi mają niezwykły smak. - To chude mięso, bardzo aromatyczne, pachnące ziołami. Ma także specyficzny korzenny smak, który pochodzi od kory drzew - dodaje Stanisław Stelmach.

Składniki: na ciasto: Na farsz: 30 dag pszennej mąki tortowej, sól, przegotowana woda. 75 dag łopatki, 25 dag nerkówki cielęcej, 1 cebula, 2 dag suszonych prawdziwków, masło i stopiony boczek. Majeranek, tymianek, sól, pieprz, 10 dag boczku na opiekanie.

Wykonanie: łopatkę zmielić na grubych oczkach, nerkówkę na drobnym sitku. Zmielić namoczone grzyby, cebulę, dodać do mięsa, wyrobić, dodać masło, boczek i przyprawy. Wymieszać.

Bardzo dobrze wyrobić wolne ciasto, dać mu odpocząć. Wykroić szklanką krążki, nakładać farsz, lepić pierogi. Ugotować w osolonej wodzie. Opiec na skwarkach z boczku.

Pozostałe informacje

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium