„Burleska. W głąb kobiecości” to wystawa fotografii Agnieszki Kossowskiej, wykonanych podczas jej wizyt na występach burleski i za ich kulisami. Wydarzenie to fuzja dwóch spojrzeń: artystycznego i naukowego na różne aspekty kobiecości.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 21 lutego o 19.00 w galerii Piękno Panie przy ul. Jezuickiej 17. Prace Kossowskiej będzie można oglądać przez dwa tygodnie (do 6 marca).
– Fotografie Agnieszki są naprawdę niesamowite – bywają dosłowne i mocne, bywają też subtelne, nieco oniryczne. Wystawa daje możliwość doświadczenia i zobaczenia odmiennych form ekspresji kobiecości, kontaktu ze sztuką oraz nauką jednocześnie – zachęca do obejrzenia ekspozycji Martyna Nowak, kuratorka wystawy.
Według niej burleska to nie tylko widowisko o podłożu erotycznym: – Burleska jest dla mnie dosadną, wyzwalającą ekspresją kobiecości. Sposobem na przełamanie oporów, akceptację własnego ciała, pozwolenie sobie na „tu i teraz” w atmosferze zmysłowości i napięcia. To coś więcej niż prosta suma erotyki i seksapilu. To miejsce na odkrycie swojego prawdziwego ja, narodziny bezwarunkowej akceptacji swojej osoby, wolność. To terapia sztuką.
Nowak współprowadzi sekcję psychoseksuologii Koła Naukowego Psychologów UMCS, chce zostać seksuologiem i psychoterapeutką. Jej szczególne zainteresowania to problematyka cielesności, seksualności ludzkiej oraz wpływu kultury na jej odbiór i ekspresję.
Z kolei dla Agnieszki Kossowskiej burleska to: – Wyzwalająca, zawrotna siła eksplozji piór, brokatu i feminizmu. Piękna kobieta upajająca się swoim ciałem i publiczność wielbiąca ją tak, jak ona sama siebie.
„Seksowna kryjówka” występujących na scenie kobiet to, według artystki, antidotum na nasze przygnębiające problemy z ciałem.
Kossowska jest studentką fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej. Opisuje siebie: „cyganka–włoszka–łobuz–fotograf”. W życiu i swoich pracach poszukuje piękna. Jej artystyczne zainteresowania – tematy tabu i brak granic – pozwalają jej rozwikłać tajemnicę, jaką jest człowiek.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Seksualność w kulturze”, który ma na celu połączenie nauki oraz sztuki oraz ukazanie artystycznej wizji seksualności człowieka. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.