Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 listopada 2021 r.
20:42

Leczenie dzieci się nie opłaca

82 8 A A
W Lublinie najbardziej brakuje Oddziału Dziecięcego przy al. Kraśnickiej, który przez dyrekcję szpitala został po cichu de facto zlikwidowany
W Lublinie najbardziej brakuje Oddziału Dziecięcego przy al. Kraśnickiej, który przez dyrekcję szpitala został po cichu de facto zlikwidowany (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Nocna i świąteczna opieka nie działa prawidłowo, a na SOR-y trafiają pacjenci, którzy powinni być na izbie przyjęć lub w przychodni. To zdaniem wojewody jeden z największych problemów pediatrii. Do zmiany jest też sposób finansowania oddziałów dziecięcych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bardzo słabe funkcjonowanie nocno-światecznej opieki to wielki minus. Ruch pacjentów przenosi się na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie powinny być udzielane tylko świadczenia ratujące życie. Tymczasem SOR robi za przychodnię albo izbę przyjęć, które w godzinach popułudniowych niejednokrotnie nie działają – zaznacza Lech Sprawka, wojewoda lubelski w kontekście kryzysu w pediatrii i poniedziałkowego posiedzenia Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego, które było poświęcone temu problemowi.

Zdaniem wojewody potrzebna jest też zmiana sposobu finansowania oddziałów dziecięcych. – Chodzi o rozwiązanie, które uwzględniałoby sezonowość wzrostu hospitalizacji. Najwięcej pacjentów jest w okresie jesienno-zimowym. Być może jest to kwestia jakiegoś dodatkowego składnika w wycenie świadczeń – zwraca uwagę Sprawka. Tłumaczy: – Szpital otrzymuje pieniądze za każde wykonane świadczenie. Jeśli jednak mamy oddział pediatryczny 20-łóżkowy i zatrudniony personel do obsady takiej ilości łóżek, a jego obłożenie jest w ciągu roku na poziomie 50 proc., to siłą rzeczy wynik finansowy takiego oddziału będzie ujemny.

Wojewoda wskazuje, że przed pandemią w 2019 roku niektóre oddziały dziecięce w województwie lubelskim miały obłożenie poniżej 40 proc. – Ten rok jest specyficzny, bo mamy splot różnych niekorzystnych okoliczności. Wzrost zakażeń wirusem RS i SARS-CoV-2, remont w szpitalu dziecięcym oraz zawieszenie niektórych oddziałów pediatrycznych – wylicza Sprawka. Dodaje, że największy problem jest w Lublinie, gdzie pediatria jest tak przepełniona, że pacjenci leżą też na dostawkach oraz najbliższych okolicach - w szpitalach w Świdniku i Bełżycach, gdzie wolne są pojedyncze łóżka.

W tej sytuacji mogłyby pomóc dodatkowe uprawnienia wojewody. – Z covidem nie dalibyśmy sobie rady gdyby nie nadzwyczajne uprawnienia wojewody. Dzięki nim mogłem wydawać polecenia podmiotom publicznym, niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem. Inaczej nie rozwinęlibyśmy łóżek zakaźnych w szpitalach – zaznacza Sprawka. – Niestety w zakresie pediatrii nie mogę wydać takich poleceń. Nie mam narzędzi zarządzających, co powinno ulec modyfikacji. W sytuacjach kryzysowych dałoby się poukładać kwestie związane z pediatrią, gdybym miał takie same kompetencje, jakie mam w zakresie covidu – dodaje wojewoda.

Problemem jest też brak kadry. Aktualnie limity przyjęć na kierunki lekarskie są na poziomie 9 tysięcy. Jak jednak zwraca uwagę wojewoda, żeby ocenić aktualną sytuację kadrową trzeba się cofnąć do naboru z 2009 roku, bo kształcenie lekarza pediatry trwa 12 lat. Wówczas te limity były na poziomie 4 tysięcy. – Nie da się w ciągu kilku lat zlikwidować takiego problemu – ocenia Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia
MAGAZYN
galeria

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia

Ten instrument ma duszę. Tyle, że ta dusza siedzi w tych, co na niej grają. Po wsiach otrąbiają adwent. Wychodzą bladym świtem albo wieczorem, najlepiej nad wodę i grają hejnały, oznajmiając, że idzie na Boże Narodzenie – Rozmowa z Anną Różycką, liderką kapeli Drewutnia.

Bordowy, różowy i żółty - tu mieszkają bogatsi mieszkańcy Polski. Jaśniejsze odcienie granatu - średnio zamożni, a najciemniesze osoby z relatywnie najniższymi możliwości finansowymi
pieniądze

Zbadali poziom zamożności Europejczyków. Lubelskie nadal daleko

Według firmy badawczej GFK średnia siła nabywcza w Polsce w 2024 roku wyniosła 12 561 euro, czyli ok. 54 tys. zł, co pozwoliło nam zająć 27. miejsce w Europie. Nadal wyprzedzamy Węgry, ale odstajemy od Czechów. Lubelszczyzna ciągle należy do uboższych regionów kraju.

Batabe Zempare dobrze zna atmosferę panującą w hali w Sosnowcu

Polski Cukier AZS UMCS w pogoni za pozycją lidera. W niedzielę mecz z Zagłębiem Sosnowiec

Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie ma czasu na zbyt huczne świętowanie. W niedzielę o godz. 16 zmierzy się z MB Zagłębie Sosnowiec

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?
wideo
film

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?

Radni powiatu lubelskiego – Anna Kot, Teresa Chwała i Piotr Sawicki – w rozmowie z cyklu Dzień Wschodzi podzielili się swoimi planami na rzecz rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym wyzwaniem jest modernizacja lokalnej infrastruktury, w tym dróg, szkół i ośrodków zdrowia.

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

W czwartek wieczorem na drodze z Końskowoli do Puław zderzyły się dwa samochody. Sprawdza zdarzenia został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

Po wygranej w Gdańsku z Treflem lublinianie liczą na kolejne zwycięstwo, tym razem nad zespołem z Lwowa

Bogdanka LUK Lublin kontra Barkom Każany Lwów. W swojej hali czują się dobrze

Sobotnim przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie Barkom Każany Lwów. Mecz w hali Globus rozpocznie się o godzinie 14.45.

Piotr Błażewicz został we wrześniu wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Zamość, więc nie powinno go być w składzie komisji rewizyjnej

Zamojską radę czeka zmiana. Przewodniczący robiąc to działa wbrew ustawie

Zabrania tego i ustawa o samorządzie, i statut miasta Zamość. A jednak przewodniczący miejskiej rady zasiada w komisji rewizyjnej. To ma się zmienić.

Uwaga, ślisko na drogach

Uwaga, ślisko na drogach

W nocy z czwartku na piątek, w południowej części województwa lubelskiego na drogach może być bardzo ślisko. Kierowcy musza uważać na tzw. czarny lód, czyli niewidoczny film zamarzniętej wody na jezdni.

Lodówki  jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały
Aktualizacja

Lodówki jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Warto się podzielić pożywieniem. Ta lodówki w jadłodzielni przy KUL w Lublinie (na zdjęciu zrobionym dziś) czeka na dobrą żywność dla potrzebujących.

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Scenariusz zawsze jest ten sam: oszuści włamują się na portal społecznościowych i do znajomych właściciela konta wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu Blik. Ofiarą takiego oszustwa padł 19-letni mieszkaniec Zamościa, który nie zweryfikował prośby o pożyczkę, wygenerował i przekazał kod Blik. Stracił w ten sposób ponad 571 zł.

Sanatorium w Krasnobrodzie powstałe w XIX w. było pierwszym w Polsce sanatorium przeciwgruźliczym. Po wojnie na nowo rozpoczęto działalność uzdrowiskową, tworząc w starym majątku dworskim najpierw sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci, a następnie sanatorium rehabilitacyjne. Od 1998 r. funkcjonuje tu Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka, którego organem tworzącym jest obecnie powiat zamojski.

Krasnobród jak Ciechocinek. Będzie miał tężnie

Sanatorium w Krasnobrodzie zmieni się. A to za sprawą umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W uzdrowisku mają powstać tężnie solankowe, może nie tak okazałe jak Ciechocinku, ale zawsze…

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

W czasie dwóch dni świąt policjanci zatrzymali prawie 350 nietrzeźwych kierowców; doszło do 48 wypadków drogowych, w których zginęło pięć osób – poinformowała w czwartek Policja. Dodała, że łącznie w tym czasie podjęto ponad 23,5 tys. interwencji.

Świąteczny spacer nad Zalewem
galeria

Świąteczny spacer nad Zalewem

Korzystając ze słonecznej pogody wielu lublinian wybrało się na spacer w drugi dzień świąt do Dąbrowy.

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie
koncert
27 grudnia 2024, 19:00

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie

Fabryka Kultury Zgrzyt już 27 grudnia (piątek) zaprasza na spalanie kalorii i biforek przed Sylwestrem. Będzie to doskonała okazja do szaleństw pod sceną ponieważ do Lublina przyjeżdżają takie zespoły jak: Orphanage Named Earth, Wrath Opiate i Out Of Frame.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium