Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

24 listopada 2015 r.
16:02

Bogdanka i Enea razem. Czy połączenie przyniesie korzyści?

0 13 A A
Przedstawiciele grupy podkreślają, że w ich opinii Bogdanka jest najlepszą kopalnią w Europie (Fot. Maciej Kaczanowski)
Przedstawiciele grupy podkreślają, że w ich opinii Bogdanka jest najlepszą kopalnią w Europie (Fot. Maciej Kaczanowski)

Kopalnia zyska stałego i pewnego odbiorcę węgla. Będzie mogła zwiększać wydobycie, a pracownikom zapewni stabilne zatrudnienie. To główne zalety przejęcia Lubelskiego Węgla Bogdanka przez grupę Enea - wynika z zapowiedzi firmy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W tej transakcji nie ma przegranych – zapewnia Dalida Gepfert, wiceprezes Enei oraz od października przewodnicząca rady nadzorczej LW Bogdanka. – Zyskuje zarówno Enea, Bogdanka, jak i mniejszościowi akcjonariusze. Kopalnia zostanie z nami na wiele lat. Idealnie pasuje do naszych planów budowy grupy paliwowo energetycznej.

Z końcem października Enea za blisko 1,5 mld zł kupiła ponad 60 proc. udziałów w LW Bogdanka. Przedstawiciele grupy podkreślają, że w ich opinii Bogdanka jest najlepszą kopalnią w Europie. Jest przy tym doskonale zarządzana. Nowy właściciel wymienił radę nadzorczą i zarząd kopalni. Prezesem Bogdanki pozostał jednak Zbigniew Stopa. Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami podkreślał, że wejście do Grupy Enea, oznacza dla Bogdanki stabilizację i szansę rozwoju.

– Zyskujemy partnera, który duże moce wytwórcze opiera na węglu – podkreśla Stopa. – To ważne, bo rynek jest trudny. Ceny węgla spadają. Ten rok był dla nas burzliwy i musieliśmy ograniczyć wydobycie. Z poziomu 11,5 mln ton zeszliśmy do 8,5 mln. W niedługim czasie będziemy mogli zwiększyć wydobycie,

Z firmą pożegnało się również 400 osób. Obecnie w LW Bogdanka pracuje 4,5 tys. ludzi. Nie oznacza to jednak zmian w zatrudnieniu.

– Nie będziemy zwalniać, ale i nie zamierzamy przyjmować pracowników – zapowiada Stopa. – Nawet mimo planów zwiększenia wydobycia. Planujemy raczej poprawę wydajności. W sytuacji, kiedy np. Kompania Węglowa rzuca na rynek partie węgla poniżej swoich kosztów, musimy się skupić na tańszym wydobywaniu tego paliwa.

Połączenie Bogdanki z Grupą Enea ma być również szansą na rozwój zawodowy dla pracowników. Pozwoli również na utrzymanie wpływów podatkowych do lokalnego samorządu.

Obecnie ok. 40 proc. węgla wydobywanego w Bogdance kupuje Enea. Grupa liczy, że dzięki zakupie kopalni zapewni sobie źródło taniego paliwa dla elektrowni w Kozienicach. Obecnie większość spalanego tam węgla pochodzi właśnie z naszego regionu. Cena surowca jest kluczowa. Stanowi bowiem aż 10 proc. kosztów wyprodukowania energii elektrycznej.

– Węgiel z Bogdanki jest dla nas szyty na miarę – zapewnia Paweł Orlof, wiceprezes Enei oraz członek rady nadzorczej Bogdanki. – Zachowuje się najlepiej w 10 działających blokach w elektrowni Kozienice. Będzie również doskonale pasował do jedenastego, który uruchomimy w lipcu 2017 roku.

Wówczas zamiast obecnych 3,5 mln ton, Kozienice będą mogły każdego roku spalać nawet 7,5 mln ton węgla z Bogdanki. Przejęcie kopalni przez grupę Enea oznacza powrót planów budowy elektrowni w naszym regionie. Miała ona powstać niedaleko Łęcznej. Latem z przedsięwzięcia wycofali się inwestorzy z francuskiego GDF Suez.

– Mieliśmy plany inwestycji energetycznych – przyznaje Stopa.

– Będziemy przyglądać się tym projektom. Do tej pory nie było lepszej sytuacji do rozwoju tych przedsięwzięć – ocenia Orlof.

Firmy biorą pod uwagę m.in. budowę instalacji opalanych mułem opadowym. To odpad powstający przy wydobyciu węgla.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium