Już 53 uwagi zgłosili mieszkańcy do projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Łęczna. Urząd czeka na kolejne do 5 maja. Studium jest dokumentem wyjściowym dla planu zagospodarowania przestrzennego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Projekt studium był udostępniony do wglądu między 16 marca a 14 kwietnia. Nad przyjętymi w projekcie studium rozwiązaniami mieszkańcy dyskutowali także w trakcie debaty publicznej. Ale to nie koniec uwag.
– Publiczna dyskusja nie zamknęła możliwości zgłaszania kolejnych. Do tej pory wpłynęły 53 poprawki do studium. Kolejne można zgłaszać jeszcze do 5 maja – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy UM Łęczna.
Sporo uwag dotyczyło centrum miasta. – Miasto od lat nie ma pomysłu na teren pomiędzy ulicami Wyszyńskiego i Krasnystawską. Od lat ten obszar jest niezagospodarowany. Tereny pod zabudowę jedno- i wielorodzinną z usługami są przecięte pasem zieleni. Należałoby je scalić i podzielić na ładne działki budowlane, by spełniały parametry pod zabudowę. Wskazana jest w tym zakresie partycypacja gminy z mieszkańcami – uważa Lech Tor, jeden z mieszkańców
Z kolei Mariusz Fijałkowski, lider opozycji w radzie, porusza sprawę terenów inwestycyjnych obok Tesco i ul. Puchaczowskiej. – To miejsce warto w szerszym zakresie przeznaczyć pod inwestycje. Dawniej była mowa o stworzeniu strefy ekonomicznej. Może to byłoby dobre miejsce – zastanawia się radny, który porusza także sprawę traktu pieszego od ul. Wierzbowej do kościoła św. Barbary. – Czy będzie utrzymany? Jak będzie wyglądał? To ważne, bo jest on istotnym traktem łączącym osiedle Bobrowniki z centrum miasta – dodaje radny. Mariusza Fijałkowskiego interesuje także przeznaczenie terenów między szpitalem a ul. Jaśminową. Radny poruszył też temat planowanych obwodnic. – Czyje to będą drogi, jaka jest szansa na ich powstanie – pyta.
- Wskazanie w projekcie nowych terenów inwestycyjnych o zbyt dużej powierzchni spowodowałoby, że nie mogłyby zostać one uzbrojone ze względu na ograniczone możliwości budżetu gminy – wyjaśnia kwestię terenów przy Tesco Grzegorz Kuczyński. – Jeśli chodzi o trakt pieszy, to studium ze względu na swoją ogólność nie określa szczegółowo koncepcji jego urządzenia. Powinno to być przedmiotem szczegółowej koncepcji urbanistycznej, projektowo-wykonawczej dotyczącej realizacji traktu pieszego – dodaje. Rzecznik wyjaśnił też, że tereny pomiędzy szpitalem a ul. Jaśminową są przeznaczono na cele zabudowy mieszkaniowo-usługowej.
Przedstawiciel magistratu odnosi się też do przewidzianych obwodnic. – Projektowana obwodnica w ciągu drogi krajowej będzie w zarządzie lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a projektowana obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Do rozważenia pozostają kwestie, kto będzie administratorem obecnej drogi krajowej i wojewódzkiej, które zmienią swój status w przypadku realizacji planowanych obwodnic – dodaje rzecznik. Niestety na tym etapie nie można określić terminu budowy tych dróg.
Jeśli zgłoszone poprawki nie będą wymagały gruntownego przebudowywania studium i jego ponownego wyłożenia, to najwcześniej w czerwcu studium mogłoby zostać przyjęte.
Natomiast plan zagospodarowania przestrzennego zostanie podzielony na miasto i gminę. – Plan dla miasta powinien zostać przygotowany do wyłożenia na 21 dni roboczych w czerwcu – dodaje Grzegorz Kuczyński. Jeżeli mieszkańcy nie zgłoszą zbyt dużo poprawek, to najwcześniej w wakacje ten plan mógłby zostać przyjęty.