Mieszkanka Łęcznej brała udział w wyprawie w Himalajach w centralnym Nepalu, gdzie zginęło 12 osób, w tym Polacy.
Tymczasem polski MSZ potwierdza na razie, że zginęły dwie osoby. - Potwierdzamy, że wśród ofiar śmiertelnych zejścia lawiny w Nepalu jest dwóch obywateli polskich - napisał wieczorem na Twitterze rzecznik MSZ.
Jak napisała 39-latka w SMS-ie, wyprawę zaskoczyła zamieć na przełęczy, gdzie wiał wiatr z prędkością ok. 100 km/h. Spadło ponad metr śniegu. - Zginęli ludzie, którzy od lat chodzili po górach, także po Himalajach. Nie wiadomo, co dzieje się z wieloma uczestnikami wyprawy, wycieńczeni i wychłodzeni czekają na ratunek - dodaje mieszkanka Łęcznej. - Widziałam trzy umierające osoby i cztery ciała. Wiem, że szukali co najmniej 62 osób, ale nie wiem czy poza mną był ktoś jeszcze z Lubelszczyzny - opowiada ocalała kobieta.
Tragedia w Himalajach
W burzach śnieżnych i lawinach, które zeszły w ostatnich dniach w Himalajach w centralnym Nepalu, zginęło 12 osób: ośmiu zagranicznych wspinaczy, nepalski przewodnik oraz trzech nepalskich pasterzy. Ciała dwóch Polaków, którzy zginęli we wtorek, znaleziono na przełęczy Thorong w dystrykcie Mustang. Razem z nimi zginęli Izraelczyk i nepalski przewodnik. - Wbrew wcześniejszym doniesieniom ta czwórka nie zginęła po zejściu lawiny, lecz w wyniku burzy śnieżnej - powiedział przedstawiciel władz tego dystryktu, Yam Bahadur Chokyal.
W środę dwa wojskowe śmigłowce przetransportowały rannych do miasta Dźomsom. Chokyal zastrzegł, że nie wiadomo, ilu wspinaczy jest nadal uwięzionych; niektórym udało się w środę o własnych siłach dotrzeć w bezpieczne miejsce, gdy poprawiła się pogoda. Łęcznianka przebywa w Mutinkath.
Wiadomo, że w pobliżu popularnej trasy trekkingowej wokół Annapurny zgłoszono wspinaczkę ok. 170 osób. Według BBC służbom nepalskim udało się uratować niemal 40 wspinaczy, w tym pięciu Polaków.
Nietypowa pogoda
Złą pogodę w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego wywołał przechodzący cyklon Hudhud. W tym tygodniu żywioł uderzył w południowo-wschodnie Indie.
Październik jest najpopularniejszym miesiącem trekkingowym dla tysięcy zagranicznych wspinaczy w Nepalu.