Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

7 czerwca 2022 r.
9:19

Nowi mieszkańcy wsi kontra rolnicy. O koszenie, wyrzucanie obornika, opryski

Tym, którzy przenoszą się z miast na wieś, najbardziej przeszkadzają opryski, potem żniwa, a na kolejnych miejscach jest wylewanie na pola gnojowicy i rozrzucanie obornika
Tym, którzy przenoszą się z miast na wieś, najbardziej przeszkadzają opryski, potem żniwa, a na kolejnych miejscach jest wylewanie na pola gnojowicy i rozrzucanie obornika (fot. Pixabay)

Rolnik nie musi płacić zasadzonej już grzywny, a jego koledzy mają czym machać przed nosem wezwanym na pola policjantom. Sąd Rejonowy w Lublinie stwierdził, że koszenie kukurydzy po nocy nie tylko nie zasługuje na grzywnę, ale jest „konieczną działalnością potrzebną ogółowi społeczeństwa”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Był 30 października 2021, po północy, gdy rolnik wyjechał na swoje pole w jednej z miejscowości w powiecie łęczyńskim. Kosił kukurydzę, co nie spodobało się jego sąsiadce. Wezwany na miejsce patrol policji nie dał wiary jego argumentom, że „nie miał zamiaru nikomu zakłócać nocnego spoczynku”. Mundurowych nie przekonało też tłumaczenie rolnika, że ze względu na duży areał i zbliżający się termin dostawy plonu, musi pracować także nocą.

Policjanci nie odpuścili, sprawa trafiła do sądu. A ten (Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku) w wyroku nakazowym również przyznał rację sąsiadce, która nie mogła tej nocy spać. Na nic zdały się nawet kolejne tłumaczenia rolnika, że kosił w nocy, by zdążyć przed deszczem. Bo na mokrym zbożu może sporo stracić finansowo.

– Rolnik zgłosił się do nas, a my przekazaliśmy sprawę naszej kancelarii prawnej – opowiada Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Ma co świętować, bo wydział karny świdnickiego sądu umorzył właśnie postępowanie wobec plantatora kukurydzy. Rolnik nie musi płacić wymierzonej wcześniej grzywny, a prezes Jędrzejek liczy na to, że ten wyrok pomoże też innym.

Już sobie ludzie to podrukowali, włożyli do koszulek i wożą w ciągnikach – opowiada szef LIR. – Nagłaśniamy tę sprawę, bo wielu rolników jest oskarżanych przez swoich sąsiadów, przeważnie mieszkańców miast, którzy osiedlili się na wsi. Skarżą się na hałas, kwestionują zapachy. A przecież rolnik ma prawo wykonywać swoją pracę. To nie jest nic nadzwyczajnego, żaden wybryk.

Pytany o to, co nierolnikom przeszkadza najbardziej, na pierwszym miejscu wymienia opryski, potem żniwa, na kolejnym jest wylewanie na pola gnojowicy i rozrzucanie obornika.

– Na mnie jeszcze nikt nie doniósł, ale na kolegów tak – przyznaje Jarosław Miścior, rolnik z Policzyzny w gminie Krzczonów. – Nieporozumienia wynikają z tego, że ludzie decydują się na przeprowadzkę nie zdając sobie sprawy, z czym wiąże się mieszkanie na wsi. A przecież my jesteśmy uzależnieni od sezonu wegetacyjnego, od pogody. Nikomu na złość nie robimy.

W Krzczonowie policjanci wzywani na pola nie są tak surowi jak ich koledzy z Łęcznej. – Legitymują, sprawdzają trzeźwość i tracimy wszyscy czas – opisuje standardową kontrolę mundurowych Jarosław Miścior. Przyznaje też, że zupełnie nie rozumie, czym kierują się ci donoszący na rolników. – Przecież gdybyśmy pryskali czymś szkodliwym, to przede wszystkim zaszkodzilibyśmy sobie – tłumaczy.

Prezesowi Lubelskiej Izby Rolniczej marzy się, by prace polowe uznać w Polsce za dobro narodowe. – Jak ma to miejsce we Francji – mówi Gustaw Jędrejek. Pisał już w tej sprawie do Krajowej Rady Izb Rolniczych i Ministerstwa Rolnictwa. Jak dotąd nic nie wywalczył, ale poddawać się nie zamierza. – Osoby sprowadzające się na wieś powinny zaakceptować, że krowa będzie się pasła, koń czasem zarży, kogut pieje, a obornik nie pachnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium