Przeprowadzona trzy lata temu "rewitalizacja" Rynku II w Łęcznej, zgodnie z wolą konserwatora zabytków, zakończyła się wycięciem 64 drzew. Dzisiaj łęcznianie apelują do lokalnych władz o przywrócenie zieleni dającej cień.
Rynki polskich miast i miasteczek zwłaszcza w latach dwutysięcznych były masowo "rewitalizowane" w niewłaściwy sposób. Zieleni z centrów wielu miejscowości pozbywano się z wyjątkowym zacięciem, tworząc przestronne, ale często puste place z nowymi ławkami, na których w gorące dni nikt nie chciał korzystać. Kraj ogarnęła tak zwana betonoza, z której samorządowcy pod naciskiem społecznej krytyki zaczęli wycofywać się dopiero w ostatnich latach.
W Łęcznej nowymi, zielonymi trendami nikt się jednak nie przejmował. Lokalne władze uznały, że projekt z roku 2014, który zakłada wycięcie z Rynku II ponad 60 drzew, to właściwy kierunek. Właśnie tak, bez zieleni, łęczyński rynek miał wyglądać w dawnych czasach, a zdaniem ówczesnej konserwator zabytków, Haliny Landeckiej, w rewitalizacji chodzi właśnie o przywracanie przestrzeni do stanu oryginalnego (tylko bez błota i furmanek). Urzędnicy koncepcję przyjętą przez konserwatora poparli, w ruch poszły piły łańcuchowe, a dzieło dokończyli brukarze.
Wyczyszczony z wszelkiego cienia rynek, nie wszystkim łęcznianiom przypadł do gustu. Niezadowoleni ze stworzenia miejskiej patelni mieszkańcy do burmistrza Leszka Włodarskiego i rady miejskiej w lipcu tego roku wystosowali petycję.
- Rynek II do 2021 roku był aleją otoczoną drzewami i miejscemi odpoczynku dla mieszkańców. Obecnie, gdy trwa południe i popołudnie, w sezonie letnim i nie tylko, plac nagrzewa się i jest miejscem nienadającym się do spędzania na nim wolnego czasu. Sami mieszkańcy nazywają to miejsce "wyspą ciepła" - argumentują autorzy petycji. - Ogromny, nieatrakcyjny, pozbawiony zieleni obszar, uniemożliwia mieszkańcom korzystanie z niego w pełni - dodają.
Łęcznianie zwracają uwagę również na zalety drzew w miastach, które absorbują dwutlenek węgla i regulują temperaturę, poprawiając jednocześnie jakość powietrza.
- Działając w trosce o nasze otoczenie i przyszłe pokolenia apeluję o podjęcie działań mających na celu przekształcenie przestrzeni Rynku II w Łęcznej w uroczy, funkcjonalny zakątek - proponują.
Czy władze Łęcznej posłuchają tego głosu? Odpowiedź na tę petycję powinna zostać udzielona w ciągu najbliższych tygodni. Przypominamy, że rewitalizacja była poważną inwestycją, na którą miasto wydało kilka milionów złotych pozykując przy tym unijne i rządowe wsparcie finansowe. W jej ramach powstał nie tylko nowy plac, ale wyremontowano również ulice w centrum, wybudowano kładkę, rozbudowano podziemne sieci itp.
Pod koniec 2022 roku wykonano zaplanowane nasadzenia drzew, w tym klonów i jesionów. Końcówka prac w zimowej scenerii przez chwilę znalazła się na ustach internautów z całego kraju po tym jak w sieci pojawiło się nagranie pracownika z palnikiem gazowym, którym ten rozpuszczał śnieg w celu wykonania zaplanowanych przez miasto zadań.