Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2019 r.
21:40

Lepszy dojazd z Lublina do dwóch gmin pod miastem. Wydłużą trasę linii autobusowych

Od 23 grudnia wybrane kursy „17” w dni powszednie zostaną skierowane dalej przez Głuszczyznę i Czerniejów do miejscowości Jabłonna Majątek
Od 23 grudnia wybrane kursy „17” w dni powszednie zostaną skierowane dalej przez Głuszczyznę i Czerniejów do miejscowości Jabłonna Majątek (fot. Krzysztof Mazur)

Tuż przed świętami dwie linie autobusowe zaczną kursować wydłużonymi trasami. Lepszy dojazd do Lublina zyskają mieszkańcy Jabłonny i Zawieprzyc. Do kursów dopłacą gminy, które dogadały się w tej sprawie z Zarządem Transportu Miejskiego. Kolejne też chcą się porozumieć, wśród nich jest nawet Nałęczów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dalej na południe

Aż do Jabłonny będzie się zapuszczać linia 17, której najdłuższe kursy docierają dzisiaj przez Ćmiłów i Mętów do Głuszczyzny. Od 23 grudnia wybrane kursy w dni powszednie zostaną skierowane dalej przez Głuszczyznę i Czerniejów do miejscowości Jabłonna Majątek.

Mieszkańcy tych miejscowości będą mogli bezpośrednio dojechać do ścisłego centrum Lublina, w rejon dworca autobusowego i większości szpitali.

Trasa „siedemnastki” biegnie m.in. przez ul. Abramowicką, Kunickiego, Fabryczną, Zamojską, Lubartowską, al. Tysiąclecia, Spółdzielczości Pracy do pętli przy ul. Paderewskiego w dzielnicy Czechów.

Z Jabłonny autobus ma odjeżdżać o godz. 5.53, 6.36, 6.56, 8.38, 15.38, 16.38, 17.33, 19.34 i 22.26. Odjazdy z pętli na Czechowie zaplanowano na godz. 4.45, 5.03, 5.43, 6.59, 13.58, 14.58, 15.58, 18.16 i 21.16.

Dalej też na północ

– Również od 23 grudnia komunikacją miejską zostanie objęta gmina Spiczyn, poprzez skierowanie na jej teren wybranych kursów linii 22 w dzień powszedni – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Trasa będzie prowadzić przez Pliszczyn, Łysaków, Sobianowice, Bystrzycę, Charlęż Kolonię i Jawidz do Zawieprzyc.

Trasa na terenie Lublina pozostanie bez zmian: ul. Turystyczna, Kalinowszczyzna, pl. Singera, al. Tysiąclecia i Wodopojna, a przystanek końcowy i zarazem początkowy będzie na ul. Lubartowskiej poniżej Bramy Krakowskiej.

Kursy z Zawieprzyc będą się zaczynać o godz. 5.24, 6.30, 7.48, 8.58, 16.13, 17.34 i 18.34. W przeciwnym kierunku autobus ma odjeżdżać z przystanku początkowego o godz. 5.22, 6.24, 7.32, 14.50, 16.02 oraz 17.17.

Załatwili wójtowie

– To będą pierwsze miejskie autobusy jeżdżące na terenie naszej gminy – mówi Marcin Pastuszak, zastępca wójta Jabłonny. – Rozmowy z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie prowadzimy już od roku. Zostały podpisane już stosowne porozumienia.

O autobus upomnieli się sami mieszkańcy gminy, którzy zebrali w tej sprawie ponad 800 podpisów. Dziewięć kursów do Lublina i dziewięć powrotnych mają zagwarantowane do wiosny. – Wtedy ponowienie usiądziemy do stołu z pracownikami ZTM i sprawdzimy, jakie jest zapotrzebowanie. Wówczas też prawdopodobnie będziemy myśleć nad zwiększeniem ilości kursów.

Jest jeszcze jedna dobra informacja dla mieszkańców gminy Jabłonna. – Ponieważ autobusy linii nr 17 jeżdżą już przez teren gminy Głusk, gdzie obowiązuje pierwsza strefa, postanowiliśmy, że ta sama lubelska strefa będzie również u nas – zapowiada Pastuszak. Oznacza to, że pasażerowie zapłacą za bilet nie więcej, niż gdyby jechali po Lublinie.

– Byliśmy odcięci od świata, a od granic Lublina dzieli nas tylko 14 km – mówi Dorota Szczęsna, wójt gminy Spiczyn. – A mamy bardzo dużo uczącej się młodzieży i studentów. Dużo mieszkańców naszej gminy dojeżdża też do pracy do Lublina. Ludziom trudno było się odnaleźć po tym jak przestały jeździć autobusy PKS.

Także w Spiczynie nie wykluczają zwiększenia liczby kursów. – Zobaczymy jak wiele osób będzie jeździć tymi autobusami – zaznacza Szczęsna, która podlicza, że do kursów gmina będzie dopłacać średnio 13 tys. zł miesięcznie.

Następni w kolejce

Nie tylko Jabłonna i Spiczyn chcą zaprosić do siebie autobusy z Lublina. – Tematem komunikacji miejskiej interesuje się np. Nałęczów, Wojciechów czy Kamionka – potwierdza Góźdź, ale zastrzega: – Nie zapadły jeszcze żadne decyzje ze strony tych gmin i nie zostały rozpoczęte procedury formalne.

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty