Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

2 czerwca 2015 r.
15:12

Wybory pod chmurką. Komisja urzędowała na dworze, bo urzędnicy wymienili zamki

W niedzielę głosowanie w gminie Lubartów odbyło się w dość nietypowym miejscu, bo na świeżym powietrzu
W niedzielę głosowanie w gminie Lubartów odbyło się w dość nietypowym miejscu, bo na świeżym powietrzu

Burzliwe wybory w Lubelskiej Izbie Rolniczej. Pod Lubartowem rolnicy głosowali pod gołym niebem, bo urzędnicy wymienili zamki do świetlicy wiejskiej i komisja wyborcza urzędowała na dworze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, nie ma wątpliwości, że takie przepychanki to walka o przejęcie władzy w Izbie, która do tej pory nie była zależna od żadnej partii politycznej.

– Z wieloma gminami i z ich wójtami nie mogliśmy się dogadać – mówi Jakubiec. – Zrywano obwieszczenia, krzyczano do mediów, że nie wiadomo, gdzie głosować. Było i tak, że na obwieszczeniach drukowano nazwiska tylko swoich kandydatów, a tych, którzy byli zarejestrowani – pomijano – twierdzi prezes.

W ostatnią niedzielę w całej Polsce członkowie izby rolniczej wybierali swoich przedstawicieli do Rad Powiatowych. W Lubelskiem takich rad jest 20. Każda z nich wybiera potem dwóch swoich przedstawicieli na Walne Zgromadzenie, które decyduje o składzie zarządu i komisji rewizyjnej Lubelskiej Izby Rolniczej.

Izba pełni funkcje samorządu rolniczego, ma obowiązek działać na rzecz rozwiązywania problemów rolników i reprezentować ich interesy np. przed władzą. Izba to także wymierne pieniądze: budżet LIR wynosi ok. 2 mln zł rocznie na działalność statutową.

Jak poinformowali nas Czytelnicy, w wyborczą niedzielę głosowanie w gminie Lubartów odbyło się w dość nietypowym miejscu, bo na świeżym powietrzu. Dlaczego? Wersje są różne.

– Kilkakrotnie proponowaliśmy komisji okręgowej, aby lokal wyborczy był w Urzędzie Gminy w Lubartowie – przekonuje Dariusz Trąbka, zastępca wójta. – Przedstawiciele komisji nie byli zainteresowani – dodaje.

– Chcieliśmy, żeby głosowanie było na wsi, a nie w mieście – mówi Małgorzata Bierzyńska, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej w gminie Lubartów. – Nazwy miejscowości napisaliśmy na kartkach, później było losowanie.

Los wskazał Szczekarków, gdzie sołtysem jest Antoni Szczepaniak, delegat i jeden spośród czterech kandydatów do Rady Powiatowej LIR, konkurent obecnego wójta w ostatnich wyborach. Na lokal wyborczy OKW wskazała świetlicę wiejską, której właścicielem jest gmina Lubartów.

– Ale urzędnicy z gminy wymienili zamki, żebyśmy nie mogli wejść do środka. A przecież rozmawiałam wcześniej z wójtem i jego zastępcą, żeby to pomieszczenie na wybory udostępnili – mówi Bierzyńska.

– Nie było ani zapytania, ani prośby – twierdzi jednak Trąbka. – O tym, gdzie ma być głosowanie, dowiedzieliśmy się z wywieszonego obwieszczenia – przekonuje.

Dlaczego urzędnicy kazali wymienić zamki? – Do świetlicy klucze miał pan sołtys. Obawialiśmy się, że bezprawnie wprowadzi komisję. Bez zgody właściciela – tłumaczy zastępca wójta.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Trąbka zgłosił się jako kandydat, ale jego kandydatura została odrzucona z powodu niewystarczającej liczby podpisów z poparciem. Miało ich być 50. – Najpierw dokumenty zostały przyjęte, a po tygodniu okazało się, że 8 podpisów jest nieczytelnych – skarży się Trąbka.

Gorąco jest też w gminie Garbów. Tam dwóch niedoszłych kandydatów do Powiatowej Rady Lubelskiej Izby Rolniczej zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez m.in. członków Komisji Okręgowej nr 100 w Garbowie i członków Komisji Wojewódzkiej. Chodzi m.in. o rzekome naruszenie procedur przy rejestrowaniu kandydatów na delegatów Powiatowej Rady LIR, a także procedury związanej z wezwaniem tych osób do uzupełnienia braków formalnych.

Oficjalne wyniki wyborów zostaną podane między 10 a 20 czerwca – po pierwszych posiedzeniach rad powiatów.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium