Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

4 stycznia 2020 r.
17:21

Nowe ognisko ptasiej grypy w Starym Uścimowie. W badaniu kolejne próby ze strefy zagrożonej

16 16 A A
(fot. Marek Wieczerzak/LUW)

Jest kolejne siódme już ognisko ptasiej grypy w Lubelskiem, a piąte w Starym Uścimowie (powiat lubartowski). Pozostałe dwa ogniska są na terenie powiatu krasnostawskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziś wojewoda lubelski Lech Sprawka podpisał dwa rozporządzenia dotyczące zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków, ponieważ wczoraj zostały potwierdzone dwa ogniska choroby w miejscowościach Wólka Orłowska i Olchowiec Kolonia (obie w powiecie krasnostawskim).

– W pierwszym przypadku jest to zarażenie prawdopodobnie wtórne związane z hodowlą lisów – mówił podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami wojewoda Lech Sprawka.

Okazało się bowiem, że padłe indyki z gminy Uścimów, gdzie ta zakaźna choroba wystąpiła już pod koniec 2019 r. roku trafiły na lisią fermę w Wólce Orłowskiej.

– W drugim przypadku jest to prawdopodobnie zarażenie pierwotne. Gospodarstwo, w którym drób został zarażony jest w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wodnego – dodał wojewoda. – W powiecie krasnostawskim, w odróżnieniu od powiatu lubartowskiego sytuacja jest mniej groźna, ponieważ dotyczy niewielkich gospodarstw, które liczą kilkadziesiąt sztuk drobiu.

Działania trwają

Działania na terenie powiatu krasnostawskiego koordynuje tutejszy powiatowy lekarz weterynarii. – Sytuacje jest opanowana. Po opublikowaniu rozporządzeń zostanie oznakowana strefa zapowietrzona i strefa zagrożona – zapowiedział Lech Sprawka.

Niestety w powiecie lubartowskim doszło kolejne – piąte już ognisko grypy ptaków. – Z tym, że cały czas mówimy o miejscowości Stary Uścimowów, czyli miejscowości znajdującej się w strefie zapowietrzonej – zaznaczył Sprawka. I dodał: Ta sytuacja była do przewidzenia. W tej miejscowości fermy drobiu znajdują się blisko siebie. Dlatego też liczyliśmy się z takim scenariuszem. Działania nasze i służb są nastawione na to aby wirus nie wydostał się z tej strefy zapowietrzonej.

W przypadku powiatu lubartowskiego obejmuje ona sześć miejscowości – Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówkę, Głębokie, Maśluchy i Orzechów Kolonię.

Kolejne badania

Podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda mówił też o kolejnych przeprowadzanych badaniach w kierunku grypy ptaków m.in. na terenie powiatu parczewskiego.

– Jest dobra wiadomość. W Puławach były badane próbki z fermy kaczek w gminie Siemień. Wynik jest ujemny – podkreślił Lech Sprawka.

W badaniu są natomiast próbki z dwóch ferm w gminie Uścimów, z miejscowości Orzechów Kolonia. – Są to fermy indyków (tak jak w Starym Uścimowie-red.) – wyjaśniał wojewoda.

Badane są też padłe dzikie ptaki. – W tej chwili nie mamy żadnego sygnału, aby po badaniu martwych ptaków wynik był pozytywny – mówił wojewoda.

A to prawdopodobnie dzikie ptaki są źródłem zakażenia nie tylko w Lubelskiem ale też w Wielkopolsce, gdzie grypa ptaków także występuje. – W obu województwach fermy, gdzie potwierdzono ogniska ptasiej grypy znajdują się w pobliżu zbiorników wodnych – wyjaśnił Lech Sprawka.

Niestety warunki pogodowe nie sprzyjają walce w chorobą. – Najgorszy jest wiatr – zwrócił uwagę wojewoda. – Dlatego też liczymy się z tym, że zakażeniem mogą być objęte kolejne fermy w obszarze zapowietrzonym.

Czyli w promieniu ok. 3 km od ognisk. W gminie Uścimów w takim obszarze znajduje się 18 ferm drobiu.

Odszkodowania

Sytuacja jest dynamiczna, zmienia się z godziny na godzinę. Już wiadomo, że straty są duże, a mogą być jeszcze większe. Poza chorymi ptakami są też te które są lub będą zagazowane z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, prewencyjnie.

Hodowcy, których dotknęła ta sytuacja mogą liczyć na odszkodowania, nie tylko za utracony drób, ale też m.in. za oczyszczenie skażonych ferm.

– O wysokości tych odszkodowań nie można jeszcze mówić, ponieważ to wszystko trzeba będzie dopiero oszacować – podkreślił wojewoda.

Na odszkodowania pod pewnymi warunkami może liczyć zarówno właściciel skażonej fermy jak też rolnik, w którego gospodarstwie drób został uśmiercony z nakazu.

– Należy jednak pamiętać o tym, że jest to doraźne odszkodowanie – zaznaczył wojewoda. – Dla tych hodowców stratą jest też przerwanie pewnego cyklu hodowlanego. Zaś do wznowienia hodowli można wrócić dopiero po 40 dniach po uporaniu się z wirusem. I dodał: Te odszkodowania oczywiście nie zadawalają hodowców, zaś pojawiające się komentarze – jak to dobrze jest otrzymać pieniądze z odszkodowania są trochę ironiczne. Straty są bowiem niepowetowane.

Dlatego też wojewoda zaapelował do osób komentujących o wstrzemięźliwość w tym zakresie.

ROZPORZĄDZENIE nr 3 Wojewody Lubelskiego z dnia 4 stycznia 2020 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów krasnostawskiego i zamojskiego

ROZPORZĄDZENIE nr 4 Wojewody Lubelskiego z dnia 4 stycznia 2020 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów krasnostawskiego, lubelskiego i świdnickiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

W centrum Lublina nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej.

Autobusy wodorowe już u właściciela. Dziś była pierwsza przejażdżka.
galeria

Świdnik wrzuca drugi bieg, aby poprawić komunikację

Miasto stawia na innowacje w transporcie publicznym – nowe autobusy wodorowe, mają poprawić komfort mieszkańców i wesprzeć ochronę środowiska. To krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej komunikacji, który jednocześnie umacnia współpracę Świdnika z regionem.

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Tegoroczny sezon na lubelskim lotnisku trwał wyjątkowo długo, co przekłada się na wyniki. Jest lepiej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubelski

Komentarz po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Po pierwsze: fundamentalne, szacunek dla wyboru Amerykanów, prezydent Donald Trump dostał bardzo silny mandat zaufania, należy uznać ten wybór i przystosować się do współpracy z jego administracją.

Prezes MPWiK Artur Szymczyk i mer miasta Równe

Przebudują kanalizacje i wodociągi. Lublin i Ukraina inaugurują projekt

Goździkowa, Kosynierów, Ziemiańska i Jaskółcza oraz ukraińskie miasto Równe - w tych miejscach powstanie nowa infrastruktura kanalizacyjna. To dzięki współpracy ukraińsko-polskiej w ramach projektu Interreg NEXT.

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin ma w ostatnim czasie szczęście do drużyn przeżywających kryzys

zdjęcie ilustracyjne

Żeby lepiej cię widzieć, mieszkańcu. Ratusz kupuje nowe kamery

Stare są już wysłużone i dlatego będą zdemontowane. Ale zastąpią je nowe kamery. Urząd szuka właśnie dostawcy.

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

To wiadomość ważna zwłaszcza dla tych, którzy wieczorem albo nocą planują podróż. W województwie będzie sporo mgieł. Meteorolodzy wydali w tej sprawie komunikat z ostrzeżeniem.

22-latek był już karany za znęcanie się nad rodzicami. Dlatego teraz będzie odpowiadał jako recydywista

Miarka się przebrała. Wyrodny syn trafił za kratki

Ma dopiero 22 lata, a w przeszłości już był karany za znęcanie się nad rodzicami. Niczego go to nie nauczyło. Znów wyżywał się na własnym ojcu. Dlatego od razu trafił za kratki.

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego
LUBLIN

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Lublina zdecydowali o przyszłorocznych inwestycjach. W ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego do realizacji trafi 37 projektów. Miasto przeznaczy łącznie ponad 14 mln zł na projekty, na które zagłosowało ponad 20 tys. osób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium