Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

3 stycznia 2020 r.
16:53

Wirus zabija w kilka dni. Jak uchronić drób przed ptasią grypą?

19 10 A A
Wirus jest wysoce zjadliwy, co oznacza, że jest niebezpieczny dla drobiu, szczególnie indyków i kur
Wirus jest wysoce zjadliwy, co oznacza, że jest niebezpieczny dla drobiu, szczególnie indyków i kur (fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Od wtorku do puławskiego laboratorium trafiają próbki martwych ptaków z gospodarstw ze wschodniej Polski. Badane są także padłe ptaki dzikie.

Rozmowa z dr hab. Krzysztofem Śmietanką, kierownikiem Zakładu Chorób Drobiu Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co zaatakowało indyki pod Lubartowem?

– Wykryty u indyków w Starym Uścimowie wirus jest wirusem grypy ptaków o wysokiej zjadliwości i odmiany określanej symbolem H5N8. Podobne wirusy występowały w Polsce i Europie w 2016-2017. Te, które wykryliśmy w ostatnich dniach, genetycznie się od nich nieco różnią, co jest naturalnym zjawiskiem i wskazuje na nowe wprowadzenie wirusa do Polski. Najprawdopodobniej za pośrednictwem dzikich ptaków, z nieznanego dziś miejsca.

• Jakie są pierwsze objawy zarażenia i jak szybko wirus zabija?

– Wirus jest wysoce zjadliwy, co oznacza, że jest niebezpieczny dla drobiu, szczególnie indyków i kur. U tych gatunków pierwsze objawy pojawiają się 3-5 dni od zakażenia. To zatrzymanie pobierania paszy, wody i nagły wzrost śmiertelności. Towarzyszą temu objawy nerwowe, takie jak drgawki i porażenia. Nierzadkim objawem jest silna duszność i biegunka.

U indyków śmiertelność może sięgać stu procent obsady stada w ciągu zaledwie 3 dni od zaobserwowania pierwszych objawów. U kaczek i gęsi przebieg może być łagodniejszy: zwiększona śmiertelność, zaburzenia w nieśności, mogą też pojawić się objawy nerwowe.

>>> Coraz poważniejsza sytuacja. Ptasia grypa atakuje w kolejnych miejscach w woj. lubelskim

• Jak hodowcy mogą minimalizować ryzyko zarażenia?

– Głównym i w zasadzie jedynym sposobem ochrony jest bioasekuracja. Hodowcy powinni utrzymywać drób w sposób uniemożliwiający kontakt z ptactwem dzikim. Przed wejściem do obiektów należy wyłożyć maty dezynfekcyjne oraz zmieniać odzież ochronną i buty oraz dezynfekować wszystkie elementy wyposażenia. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów natychmiast powiadomić lekarza weterynarii, który oceni, czy jest uzasadnione wysyłanie próbek do laboratorium. Przyczyną padnięcia ptaków wcale nie musi być wirus grypy.

• A co z ludźmi?

– Pod względem genetycznym wirus H5N8 jest typowym ptasim wirusem grypy i bardzo przypomina wirusy z lat 2016-2017, które zachorowań u ludzi nie wywoływały.

• Czy grozi nam epidemia ptasiej grypy?

– Prognozowanie sytuacji rozwoju grypy ptaków w Polsce jest obecnie niezwykle trudne, ponieważ w żadnym z państw ościennych nie stwierdzono zgłoszeń obecności wirusa. Pojawienie się wirusa uwarunkowane jest migracją dzikich ptaków, na które człowiek nie ma żadnego wpływu. Sytuacja jest i będzie wnikliwie monitorowana przez PIWet i GIW. Szczególnie w zakresie monitoringu biernego tj. badania próbek pochodzących od ptaków chorych i padłych. Dotychczasowe dane nie wykazywały żadnego zagrożenia. Sytuacja jest więc nadzwyczajna i nagła.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

W centrum Lublina nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej.

Autobusy wodorowe już u właściciela. Dziś była pierwsza przejażdżka.
galeria

Świdnik wrzuca drugi bieg, aby poprawić komunikację

Miasto stawia na innowacje w transporcie publicznym – nowe autobusy wodorowe, mają poprawić komfort mieszkańców i wesprzeć ochronę środowiska. To krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej komunikacji, który jednocześnie umacnia współpracę Świdnika z regionem.

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Tegoroczny sezon na lubelskim lotnisku trwał wyjątkowo długo, co przekłada się na wyniki. Jest lepiej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubelski

Komentarz po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Po pierwsze: fundamentalne, szacunek dla wyboru Amerykanów, prezydent Donald Trump dostał bardzo silny mandat zaufania, należy uznać ten wybór i przystosować się do współpracy z jego administracją.

Prezes MPWiK Artur Szymczyk i mer miasta Równe

Przebudują kanalizacje i wodociągi. Lublin i Ukraina inaugurują projekt

Goździkowa, Kosynierów, Ziemiańska i Jaskółcza oraz ukraińskie miasto Równe - w tych miejscach powstanie nowa infrastruktura kanalizacyjna. To dzięki współpracy ukraińsko-polskiej w ramach projektu Interreg NEXT.

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin ma w ostatnim czasie szczęście do drużyn przeżywających kryzys

zdjęcie ilustracyjne

Żeby lepiej cię widzieć, mieszkańcu. Ratusz kupuje nowe kamery

Stare są już wysłużone i dlatego będą zdemontowane. Ale zastąpią je nowe kamery. Urząd szuka właśnie dostawcy.

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

To wiadomość ważna zwłaszcza dla tych, którzy wieczorem albo nocą planują podróż. W województwie będzie sporo mgieł. Meteorolodzy wydali w tej sprawie komunikat z ostrzeżeniem.

22-latek był już karany za znęcanie się nad rodzicami. Dlatego teraz będzie odpowiadał jako recydywista

Miarka się przebrała. Wyrodny syn trafił za kratki

Ma dopiero 22 lata, a w przeszłości już był karany za znęcanie się nad rodzicami. Niczego go to nie nauczyło. Znów wyżywał się na własnym ojcu. Dlatego od razu trafił za kratki.

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego
LUBLIN

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Lublina zdecydowali o przyszłorocznych inwestycjach. W ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego do realizacji trafi 37 projektów. Miasto przeznaczy łącznie ponad 14 mln zł na projekty, na które zagłosowało ponad 20 tys. osób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium