Lubartów

24 maja 2022 r.
6:37

Prokurator w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Z remontem za miliony coś poszło nie tak

Autor: Zdjęcie autora agdy
Nowe przestrzenie w muzeum czekają na koniec sporu
Nowe przestrzenie w muzeum czekają na koniec sporu (fot. FB/Muzeum Zamoyskich w Kozłówce)

Turyści już oblegają zabytkowy pałac i park w Kozłówce. Atrakcji dla zwiedzających miało być więcej ale nie ma. Adaptacja oficyn, dawnej stajni i teatralni utknęła w martwym punkcie. Sprawą zajmuje się prokuratura w związku z nieprawidłowościami do jakich miało dojść podczas remontu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy wiosną 2018 roku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce informowało, że zaczyna dużą inwestycję datą jej zakończenia miał być rok 2020. W efekcie projektu szacowanego na ponad 40 milionów złotych miała powstać nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej. Muzealnicy chcieli wykorzystać dotychczas nieużytkowane i niszczejące zabytkowe obiekty.

Nadal w planach

W grę wchodziło ponad 2 tysiące metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. W Oficynie Północnej i Południowej, w stajni remontowej oraz na piętrze teatralni.

W planach były nowe stałe wystawy, wykorzystujące urządzenia i programy multimedialne. Swoje miejsce miała znaleźć „Akademia kozłowiecka” - cykle wykładów i spotkań oraz warsztaty, kursy, pokazy, przybliżające dawną kulturę ziemiańską. Muzeum miało też zyskać salę widowiskowo-wystawienniczą gdzie planowano koncerty, przeglądy, np. chórów, kursy muzyczne.

Nadal wszystko jest w planach. To nic, że od czerwca zeszłego roku wiszą kotary i firany; kupiono dywany; jest sprzęt oświetleniowy, multimedialny; widać zarysy ekspozycji. Choć na stronach muzeum można znaleźć solidną dokumentację kolejnych etapów projektu, o przebudowie, rewitalizacji i konserwacji budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce więcej wie prokurator niż turyści.

Czy doszło do przestępstwa

- Zawiadomienie prokuratury o nieprawidłowościach, do których naszym zdaniem doszło, było moim obowiązkiem. Takie są rutynowe procedury. Trwają czynności sprawdzające, obie strony składają wyjaśnienia. Sprawa jest w toku, na tym etapie nie chcę jej komentować – mówi Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

- Ustalamy czy doszło do przestępstwa i kto się do niego dopuścił. Postępowanie jest prowadzone po zawiadomieniu jakie złożyła dyrekcja muzeum. Śledztwo jest prowadzone w sprawie, nikomu nie postawiliśmy zarzutów. Przesłuchujemy świadków – informuje Krzysztof Sokół zastępca prokuratora rejonowego w Lubartowie, który zajmuje się sprawą.

Zawiadomienie dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, gdzie poszkodowaną stroną jest muzeum. Zarzuty mówią o rozliczeniu niewykonanych prac czy przedstawienie do odbioru prac sprzecznych z dokumentacją.

Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne WUDIMEKS z Częstochowy, które od 2018 roku zarządzało projektem nie komentuje sprawy i po szczegóły odsyła do inwestora.

Zamiast posągu kopia

- Wystąpiliśmy do ministerstwa o zgodę na przedłużenie czasu realizacji inwestycji, do końca tego roku. Równolegle szukamy nowego wykonawcy prac, które kwestionujemy. Projekt jest bardzo rozbudowany, ale nie możemy odebrać części prac. Dlatego wszystko czeka na zamknięcie całości. My jesteśmy przygotowani, są wystawy, materiały multimedialne, eksponaty. Ale na przykład z uwagi na brak wymaganych certyfikatów, jakie powinny mieć okna czy drzwi, nie możemy docelowo wykorzystywać przestrzeni o których mowa w projekcie. Nie możemy wnieść muzealiów. Zamiast posagu Stalina musieliśmy wstawiliśmy jego kopię, żeby w ten sposób zorientować w proporcjach pomieszczenia – dodaje dyrektor muzeum, która zapewnia, że problemy z dokończeniem inwestycji nie wpływają na trwający już sezon turystyczny.

Grudzień 2021. Kozłowieckie schody wyremontowane dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach spornego projektu. Fot. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Jak tłumaczą muzealnicy, odwiedzający mają do dyspozycji pełną ofertę kozłowieckiej placówki. Obiekty które czekają na zakończenie sporu z wykonawcą i dokończenie inwestycji, to nowe atrakcje przygotowywane w przestrzeniach z których do tej pory turyści nie korzystali.

Do 6 czerwca przedsiębiorcy mają czas by złożyć ofertę na wymianę istniejących okien i drzwi wraz z robotami towarzyszącymi w celu zapewnienia wymaganej odporności na włamanie w budynkach stajni, Oficyny Północnej i Oficyny Południowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium