Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

24 maja 2022 r.
6:37

Prokurator w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Z remontem za miliony coś poszło nie tak

Autor: Zdjęcie autora agdy
13 4 A A
Nowe przestrzenie w muzeum czekają na koniec sporu
Nowe przestrzenie w muzeum czekają na koniec sporu (fot. FB/Muzeum Zamoyskich w Kozłówce)

Turyści już oblegają zabytkowy pałac i park w Kozłówce. Atrakcji dla zwiedzających miało być więcej ale nie ma. Adaptacja oficyn, dawnej stajni i teatralni utknęła w martwym punkcie. Sprawą zajmuje się prokuratura w związku z nieprawidłowościami do jakich miało dojść podczas remontu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy wiosną 2018 roku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce informowało, że zaczyna dużą inwestycję datą jej zakończenia miał być rok 2020. W efekcie projektu szacowanego na ponad 40 milionów złotych miała powstać nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej. Muzealnicy chcieli wykorzystać dotychczas nieużytkowane i niszczejące zabytkowe obiekty.

Nadal w planach

W grę wchodziło ponad 2 tysiące metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. W Oficynie Północnej i Południowej, w stajni remontowej oraz na piętrze teatralni.

W planach były nowe stałe wystawy, wykorzystujące urządzenia i programy multimedialne. Swoje miejsce miała znaleźć „Akademia kozłowiecka” - cykle wykładów i spotkań oraz warsztaty, kursy, pokazy, przybliżające dawną kulturę ziemiańską. Muzeum miało też zyskać salę widowiskowo-wystawienniczą gdzie planowano koncerty, przeglądy, np. chórów, kursy muzyczne.

Nadal wszystko jest w planach. To nic, że od czerwca zeszłego roku wiszą kotary i firany; kupiono dywany; jest sprzęt oświetleniowy, multimedialny; widać zarysy ekspozycji. Choć na stronach muzeum można znaleźć solidną dokumentację kolejnych etapów projektu, o przebudowie, rewitalizacji i konserwacji budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce więcej wie prokurator niż turyści.

Czy doszło do przestępstwa

- Zawiadomienie prokuratury o nieprawidłowościach, do których naszym zdaniem doszło, było moim obowiązkiem. Takie są rutynowe procedury. Trwają czynności sprawdzające, obie strony składają wyjaśnienia. Sprawa jest w toku, na tym etapie nie chcę jej komentować – mówi Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

- Ustalamy czy doszło do przestępstwa i kto się do niego dopuścił. Postępowanie jest prowadzone po zawiadomieniu jakie złożyła dyrekcja muzeum. Śledztwo jest prowadzone w sprawie, nikomu nie postawiliśmy zarzutów. Przesłuchujemy świadków – informuje Krzysztof Sokół zastępca prokuratora rejonowego w Lubartowie, który zajmuje się sprawą.

Zawiadomienie dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, gdzie poszkodowaną stroną jest muzeum. Zarzuty mówią o rozliczeniu niewykonanych prac czy przedstawienie do odbioru prac sprzecznych z dokumentacją.

Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne WUDIMEKS z Częstochowy, które od 2018 roku zarządzało projektem nie komentuje sprawy i po szczegóły odsyła do inwestora.

Zamiast posągu kopia

- Wystąpiliśmy do ministerstwa o zgodę na przedłużenie czasu realizacji inwestycji, do końca tego roku. Równolegle szukamy nowego wykonawcy prac, które kwestionujemy. Projekt jest bardzo rozbudowany, ale nie możemy odebrać części prac. Dlatego wszystko czeka na zamknięcie całości. My jesteśmy przygotowani, są wystawy, materiały multimedialne, eksponaty. Ale na przykład z uwagi na brak wymaganych certyfikatów, jakie powinny mieć okna czy drzwi, nie możemy docelowo wykorzystywać przestrzeni o których mowa w projekcie. Nie możemy wnieść muzealiów. Zamiast posagu Stalina musieliśmy wstawiliśmy jego kopię, żeby w ten sposób zorientować w proporcjach pomieszczenia – dodaje dyrektor muzeum, która zapewnia, że problemy z dokończeniem inwestycji nie wpływają na trwający już sezon turystyczny.

Grudzień 2021. Kozłowieckie schody wyremontowane dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach spornego projektu. Fot. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Jak tłumaczą muzealnicy, odwiedzający mają do dyspozycji pełną ofertę kozłowieckiej placówki. Obiekty które czekają na zakończenie sporu z wykonawcą i dokończenie inwestycji, to nowe atrakcje przygotowywane w przestrzeniach z których do tej pory turyści nie korzystali.

Do 6 czerwca przedsiębiorcy mają czas by złożyć ofertę na wymianę istniejących okien i drzwi wraz z robotami towarzyszącymi w celu zapewnienia wymaganej odporności na włamanie w budynkach stajni, Oficyny Północnej i Oficyny Południowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika zaczęli kolejny mikrocykl treningowy. "Nie ma mowy o żadnym strajku"

Piłkarze Górnika zaczęli kolejny mikrocykl treningowy. "Nie ma mowy o żadnym strajku"

Górnik Łęczna w poniedziałek rozpoczął kolejny mikrocykl treningowy. Jego zwieńczeniem będzie pierwszy w tym roku mecz kontrolny z trzecioligową Avią Świdnik. Zanim jednak piłkarze wrócili do zajęć zabrali głos w kwestii zaległości finansowych, o których niedawno informowały media

Zwłoki mężczyzny w jednym z mieszkań na terenie Łukowa

Zwłoki mężczyzny w jednym z mieszkań na terenie Łukowa

Ciało starszego mężczyzny znaleziono w domu jednorodzinnym w Łukowie.

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany
AKTUALIZACJA

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany

Wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku i od blisko dwóch lat pusty charakterystyczny budynek w centrum Lublina znalazł nowego właściciela.

Australian Open. Iga Świątek i Magdalena Fręch awansowały do drugiej rundy

Australian Open. Iga Świątek i Magdalena Fręch awansowały do drugiej rundy

Rozpoczął się Australian Open 2025. W pierwszej rundzie awans wywalczyła Iga Świątek i Magdalena Fręch. Z kolei z turniejem bardzo szybko pożegnała się Magda Linette i Maja Chwalińska

Kobieta wypadła z 10 piętra budynku. W sprawie zatrzymano 5 osób

Kobieta wypadła z 10 piętra budynku. W sprawie zatrzymano 5 osób

Policja wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku do jakiego doszło w weekend w jednym z bloków w Lublinie.

Społeczna odpowiedzialność biznesu. Dlaczego działania CSR są ważne

Społeczna odpowiedzialność biznesu. Dlaczego działania CSR są ważne

Społeczna odpowiedzialność biznesu - co to jest i dlaczego ma tak duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw? Bycie właścicielem dobrze prosperującej firmy to nie tylko praca i zarobek, ale również duża odpowiedzialność na wielu płaszczyznach. Niezależnie od tego, czy firmę prowadzimy na Lubelszczyźnie, czy też innych regionach kraju. Dlaczego działania csr są tak ważne?

Sofa do salonu — TOP 3 praktyczne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze

Sofa do salonu — TOP 3 praktyczne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze

Wybór odpowiedniej sofy do salonu to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort i funkcjonalność przestrzeni dziennej. Sofa stanowi nie tylko miejsce relaksu, ale często jest też centralnym punktem aranżacyjnym salonu. To na niej spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości czy po prostu odpoczywamy po długim dniu. Warto więc zadbać o to, by zakup ten był przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb. Jak podkreślają eksperci, niezależnie od stylu, jaki preferujemy, odpowiedni mebel powinien łączyć w sobie estetykę, wygodę oraz funkcjonalność. Przy wyborze sofy warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów, które pomogą nam cieszyć się meblem przez wiele lat.

Te szkoły podstawowe są najlepsze. Znamy wyniki plebiscytu Wasza Edukacja

Te szkoły podstawowe są najlepsze. Znamy wyniki plebiscytu Wasza Edukacja

Internetowy portal waszaedukacja.pl opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. W pierwszej setce znalazły się także placówki z województwa lubelskiego.

Jeszcze chyba powalczę

Jeszcze chyba powalczę

Czy sztuczna inteligencja zastąpi pisarzy i wyprze inne zawody kreatywne? Czy w ogóle będą jeszcze książki? O tym, oraz o najnowszym kryminale – Zaprzaniec – rozmawiamy z Andrzejem Mathiaszem, lubelskim autorem kryminalnej serii o prokuratorze Adamie Szmycie

Słownik synonimów – klucz do językowej różnorodności

Słownik synonimów – klucz do językowej różnorodności

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ubogim byłby nasz język bez różnorodności wyrażeń? Słownik synonimów to narzędzie, które otwiera przed nami nieograniczone możliwości w wyrażaniu myśli, emocji i idei. Dzięki niemu możemy przekraczać granice prostoty języka i wprowadzać do niego głębię oraz barwność, które nie tylko przyciągają uwagę, ale także pozwalają na bardziej precyzyjne przekazanie treści.

Nie żyje seryjny morderca zwany "Wampirem z Piotrkowa"

Nie żyje seryjny morderca zwany "Wampirem z Piotrkowa"

Nie żyje seryjny morderca i przestępca seksualny Mariusz Trynkiewicz - poinformował PAP.

Na co dzień zmagają się z trudną rzeczywistością. Rodzice osób z autyzmem chcą stworzyć specjalne centrum
film

Na co dzień zmagają się z trudną rzeczywistością. Rodzice osób z autyzmem chcą stworzyć specjalne centrum

Rodzice osób dorosłych z myślą o przyszłości walczą o lepsze jutro dla swoich dzieci. Ten niezwykle trudny i złożony temat w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi staramy się przybliżyć z Urszulą Ochal i Barbarą Siekierzyńską z fundacji "Żyć z autyzmem". Rodzice chcą dla swoich dzieci stworzyć pierwsze w województwie centrum opieki nad osobami dorosłymi z tym spektrum.

Dwudniową przerwę właściciele stacji chcą wykorzystać na solidne naśnieżenie stoku

Stok narciarski zawiesza działalność. Do kiedy przerwa?

Ani dzisiaj, ani jutro nie będzie można pojeździć na nartach w Jacni (gm. Adamów) na Roztoczu. Właściciele stacji podali powód tej przerwy.

Rytm. Improwizacja. Inspiracje

Rytm. Improwizacja. Inspiracje

MUZYKA Jazz został ze mną dłużej niż mogłem się spodziewać. Druga, że jazz faktycznie odpowiedział na moje ówczesne pytania. I postawił wiele nowych – rozmowa z Michałem Aftyką

Kierowca z Chełma w drodze do celi

Chciał przejechać policjantów, może dostać 10 lat

Do 10 lat więzienia grozi 36-latkowi, który próbował staranować interweniujących funkcjonariuszy. Policjanci znaleźli 36-latka siedzącego w samochodzie. Na widok mundurowych mężczyzna z impetem ruszył i próbował staranować interweniujących policjantów, a następnie uciekł z miejsca.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium