Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska
Do 5 czerwca można głosować w konkursie "Cuda Polski 2024". Redakcja czasopisam National Geographic Polska we współpracy z czytelnikami wybiera najpiękniejsze miejsca w Polsce.
Rozpoczął się już ostatni etap głosowania. Internauci mają do wybory po 3 miejsca z każdego wojewódtwa, na które mogą oddać swój głos. Głosowanie odbywa się na STRONIE INTERNETOWEJ. Codziennie można oddać jeden głos na wybrany zabytek.
W województwie lubelskim o ten tytuł walczą 3 miejca: Dworzec Metropolitalny w Lublinie, Chełmskie Podziemia Kredowe i Nałęczów, przez organizatorów zostały opisane w następujacy sposób:
DWORZEC METROPOLITALNY W LUBLINIE
"Jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych dworców autobusowych w Polsce powstał w wyniku modernizacji i rewitalizacji pobliskich ulic. Projekt dworca wyróżnia się funkcjonalnością. Powstała tu m.in. specjalna mapa z odlewu z informacjami w języku Braille’a i stanowiska przystosowane do obsługi pasażerów korzystających z aparatów słuchowych."
CHEŁMSKIE PODZIEMIA KREDOWE
"Zabytkowa kopalnia kredy – obiekt wyjątkowy w skali kraju i Europy. Wydobycie kredy do celów gospodarczych odbywało się tutaj od średniowiecza do XIX w. W wyniku eksploatacji złóż powstał unikatowy i tajemniczy labirynt podziemnych korytarzy, które ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach."
NAŁĘCZÓW
"Jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk z wyjątkowym klimatem, które cieszy się renomą miasta – ogrodu. Jest położone pośród lasów i malowniczych lessowych wąwozów Płaskowyżu Nałęczowskiego, z willową zabudową wzorowaną na domach z tatrzańskich i alpejskich kurortów. Od blisko 200 lat specjalizuje się w leczeniu chorób serca i układu krążenia. W końcu XIX w. był to znany kurort, lubiany przez wielu wybitnych Polaków, m.in. Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego."
W plebiscycie udział bierze łącznie 48 miejsc. Rok temu z naszego województwa nominowany był Roztoczański Park Narodowy, Szlak Renesansu Lubelskiego oraz miasto Włodawa. Ostatecznie tytuł otrzymała Włodawa deklasując swoich rywali.