Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

23 sierpnia 2019 r.
11:56

Lubelskie: To miasto stawia na zieleń i może stać się wzorem dla innych

Projekt z 2014 r. zakładał wyłożenie otoczenia zabytkowego Czworoboku kostką brukową, wycinkę większości rosnących tam drzew
Projekt z 2014 r. zakładał wyłożenie otoczenia zabytkowego Czworoboku kostką brukową, wycinkę większości rosnących tam drzew (fot. Mariusz Blaha Błaszkiewicz)

Nie będzie wycinki starych drzew i nasadzeń w donicach. Burmistrz chce współpracować z aktywistami, a konserwator zabytków czeka na nowe propozycje. - Włodawa może stać się wzorem „debetonizacji” - cieszą się lokalni aktywiści

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Burmistrz zamierza walczyć o każde drzewo i jak największą ilość zieleńców. Nie będziemy też sadzić drzew w donicach – cieszył się Konrad Smoliński z Inicjatywy LWL po wyjściu ze spotkania włodawskich aktywistów z władzami miasta.

Burmistrz Wiesław Muszyński też był zadowolony: Nawiązaliśmy dialog, teraz czas na działanie.

Walka nie tylko o drzewa

Projekt z 2014 r. zakładał wyłożenie otoczenia zabytkowego Czworoboku kostką brukową, wycinkę większości rosnących tam drzew, nowe latarnie, ławki, dwie fontanny i nasadzenia w donicach. Właśnie w ten sposób „rewitalizuje” swoje rynki i place większość polskich miast. Tak właśnie robi Parczew (w maju z Pl. Wolności wycięto wszystkie 58 drzew), tak lada dzień zrobi Końskowola. Niewiele brakowało, by w podobny sposób zmieniło się centrum Włodawy.

Włodawscy aktywiści do akcji wkroczyli na początku sierpnia.

– Potrzebujemy więcej zieleni, a nie betonu – pisali w liście otwartym do burmistrza Włodawy, wyliczając listę korzyści, jakie spełniają duże drzewa w dobie zmian klimatycznych. – To nie jest pora na wycinanie drzew i betonowanie trawników. To czas na ich ratowanie i sadzenie nowych!

Podpisy pod listem zbierali w różnych punktach miasta i w internecie. Udało im się zainteresować tematem nie tylko lokalne media. I – co najważniejsze – przekonać burmistrza do zmiany planów.

Spotkanie u burmistrza. Od lewej: sekretarz miasta Krzysztof Małecki, burmistrz Wiesław Muszyński, Edyta Gałan i Renata Szymańczuk z Inicjatywy Lokalnej Między Drzewami, Konrad Smoliński z Inicjatywy LWL

Kolejny „betonowy” projekt

Włodawski rynek jest nietypowy – w centrum stoi zabytkowy czworobok, na obrzeżach pomnik, są trawniki, rosną krzewy i drzewa.

– Włodawski czworobok to jedna z niewielu pamiątek po ludności żydowskiej, która jeszcze w międzywojniu stanowiła 80 proc. ludności Włodawy. To tu i na terenach przyległych skupiał się handel i usługi – tłumaczy Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Po wojnie rynek zmienił swoją funkcję. Z placu targowego zmienił się w park, przy czym rodzaj zadrzewień i ich chaotyczność wskazują na to, że nie było w tym planu.

Projekt architektów krajobrazu z firmy Palmett-Markowe Ogrody zakładał, że z ponad setki krzewów i drzew (57 sztuk) zostanie tylko 13 (4 kasztany, 3 lipy, 3 jesiony i żywopłot z ligustru). Reszta miała zostać wycięta, a nowe nasadzenia trzech różnych gatunków miały symbolicznie nawiązać do trzech religii.

Dobre chęci, a urzędnicze procedury

– To wbrew pozorom bardzo skomplikowany projekt, który realizujemy wspólnie ze starostą – tłumaczy Muszyński. – A instytucje, które nadzorują wydawanie pieniędzy z dotacji, są bardzo czułe na zmiany.
Na szali jest ponad 20 mln zł unijnego dofinansowania. Dlatego zanim burmistrz usiadł z aktywistami do rozmów pojechał do Chełma (tu urzęduje konserwator zabytków) i Lublina (przyznający unijne dofinansowanie Urząd Marszałkowski).

– Musiałem skonsultować kilka działań, jakie zamierzam podjąć – tłumaczy.

– Uważam, że zdołamy uratować większość drzew w czworoboku. Uda się także zachować trawniki. Nie wszystkie, bo na tym etapie możemy jedynie przeprojektować zagospodarowanie tej przestrzeni. Ale całkowita zmiana projektu jest niemożliwa – mówi burmistrz Muszyński.

– Omówiliśmy z burmistrzem koncepcję, która jak sądzę zadowoli wszystkich – dodaje Paweł Wira z WUOZ. – Umówiliśmy się, że burmistrz dostarczy mi ją do dziś na piśmie. Wtedy wypowiem się formalnie i szczegółowo. Czworobok i jego otoczenie powinno jak najlepiej służyć mieszkańcom, a także turystom. Musimy mieć też świadomość, że dziś podjęte decyzje ukształtują to miejsce na najbliższe półwiecze. I z tej perspektywy patrząc musimy zachować rozwagę i spokój.

Za przeprojektowanie placu (zgodnie z nowymi wytycznymi konserwatora zabytków) zapłaci włodawski Urząd Miasta. Urzędnicy zamówią też szczegółową ocenę istniejącego drzewostanu. Kluczowy jest też zakres zmian, na który musi się zgodzić Urząd Marszałkowski.

– Włodawa może stać się prekursorem nowego myślenia o zagospodarowaniu przestrzennym. Wzorem debetonizacji – mają nadzieję włodawscy aktywiści.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium