Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

3 września 2021 r.
6:32

Lubelskie. Tysiące ludzi ze skażoną wodą, a o zagrożeniu dowiadują się poczty pantoflowej

12 3 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

O skażeniu wody dowiedziałem się od znajomego. SMS z gminy przyszedł dopiero po kilku godzinach, około 22. To skandal! – denerwuje się mieszkaniec podlubelskiej Kalinówki, gdzie w wodzie wykryto bakterie coli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– O skażeniu dowiedziałem się siedząc w pracy. Dostałem wiadomość od znajomego. On też to od kogoś usłyszał. Od razu zadzwoniłem do żony i ostrzegłem, żeby ani ona ani dzieci nie piły wody i w ogóle jej nie odkręcały. Po kilku godzinach, było już około godz. 22 moja żona otrzymała SMS z gminy z informacją o skażeniu – denerwuje się mieszkaniec Kalinówki. - Jestem zszokowany tym, że wiadomości zostały oficjalnie rozesłane tak późno. Kiedy ostatnio nad Lublinem przeszła nawałnica nie było komunikatu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. To już był skandal, ale teraz jest jeszcze większy. To RCB powinno ostrzec o stanie wody. Nie mam pretensji do gminy, tylko do senepidu i urzędu wojewódzkiego – podkreśla nasz rozmówca. Jego zdaniem po informacji z sanepidu, urząd wojewódzki powinien alarmować RCB, skąd wysyłane byłyby SMS-y do mieszkańców.

Tylko do toalety

Od poniedziałku mieszkańcy podlubelskiej Kalinówki i Abramowic Prywatnych, ale też części Lublina i dwóch ulic w Świdniku nie mogli ani pić wody, ani używać jej do celów spożywczych, a także kąpać się, myć zębów, prać czy używać wody do prac porządkowych. Wody z wodociągu, z powodu wykrytych bakterii z grupy coli, można używać wyłącznie do spłukiwania toalet. Sytuacja poprawiła się w czwartek wieczorem. Gmina rozesłała sms-y z informacją, że można już korzystać z wody.

Informacje dla nielicznych

Takich sytuacji jest więcej. Środa, godzina 15.38. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu Lubelskim publikuje na swojej stronie na Facebooku informację o skażeniu wody w mieście (bakterie coli). Ostrzega, że pod żadnym pozorem nie można jej pić. Informacja dociera do niewielu osób, bo fanpage stacji śledzi zaledwie ponad 700 użytkowników. Informacja ląduje także na oficjalnej stronie opolskiego sanepidu, ale tam, żeby do niej dotrzeć, trzeba się przebić przez szereg ostrzeżeń ws. COVID-19, list ministra zdrowia do dyrektorów szkół, a nawet informację z maja (!) tego roku o dniu pamięci zmarłych na AIDS. Dopiero poniżej znajduje się „Komunikat nr 1 o jakości wody z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę”, a w nim bardzo ważne dla mieszkańców miasta ostrzeżenie. Blisko godzinę później informację o zanieczyszczeniu wodociągu udostępnia w mediach społecznościowych oficjalna strona Urzędu Gminy. Oczywiście urzędnicy starają się ostrzegać także w inny sposób.

Uruchamiają sołtysów

 – W takich sytuacjach uruchamiamy także sołtysów, radnych, szefów rad dzielnicy, mailujemy do naszych odbiorców, do których mamy adresy, rozwieszamy komunikaty na klatkach i tablicach ogłoszeniowych. To jest sprawdzona metoda, którą wykorzystujemy od lat. Starsi ludzie nie korzystają z internetu. W ten sposób docieramy do nich bezpośrednio – informuje Henryk Piłat, prezes Opolskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Problemy z wodą są też w gminie Piaski (powiat świdnicki). Po otrzymaniu decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdniku o braku przydatności wody do spożycia, ostrzeżenie jest zamieszczane na stronie internetowej urzędu. – Komunikat publikujemy też w mediach społecznościowych – mówi Marcin Najda, sekretarz gminy Piaski. – Od kilku lat mamy też system powiadamiania mieszkańców za pośrednictwem smsa. I dodaje: To bardzo dobry sposób informowania, nie tylko o jakości wody, bo w ten sposób przekazujemy też informacje np. o naborach na OZE, czy o też o tym, że kończy się termin spisu powszechnego.

Na wyniki badań wody z miejskiej sieci czekają nie tylko mieszkańcy Opola Lubelskiego, ale też Woli Rudzkiej, Zajączkowa, Niezdowa, Grabówki i Jankowa. Dzisiaj mają być pobrane próbki do badania. Na wyniki trzeba poczekać dwa dni.

Informacja o skażeniu wody w Opolu Lubelskim dotarła do mediów lokalnych dopiero po godz. 19. Przez kilkanaście godzin informacja o skażeniu wody tylko na samej stronie Dziennika Wschodniego na Facebooku dotarła aż do blisko 100 tysięcy osób. Być może ktoś uniknąłby zagrożenia, gdyby sanepid skorzystał z e-maila do rozesłania wiadomości do mediów. Dlaczego nigdy, nawet w tak drastycznych przypadkach, tego nie robi?

Będą zmiany

Katarzyna Wnuk, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie nie odpowiedziała nam na to pytanie. Odesłała nas do rozporządzenia ministra zdrowia z 2017 roku, w którym został określony sposób informowania mieszkańców w takich przypadkach. Robią to samorządowcy i zarządcy wodociągów.

Jest natomiast reakcja ze strony urzędu wojewódzkiego. – W wyniku ustaleń wojewody lubelskiego i WSSE w Lublinie komunikaty o braku przydatności wody do spożycia niezwłocznie będą przesyłane mediom – informuje w odpowiedzi na nasze pytanie Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szefowa Komisji Europejskiej zobaczy dzisiaj powódź w Polsce

Szefowa Komisji Europejskiej zobaczy dzisiaj powódź w Polsce

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjedzie dzisiaj do Wrocławia. Jej wizyta jest związana z dramatyczną sytuacją powodziową.

Daria Szynkaruk ponownie będzie kapitanem drużyny z Lublina

Daria Szynkaruk (MKS FunFloor Lublin): Mam nadzieję, że z meczu na mecz będziemy się rozkręcać

Rozmowa z Darią Szynkaruk, skrzydłową i kapitan piłkarek ręcznych MKS FunFloor Lublin

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami i krzykliwymi zdjęciami na portalach społecznościowych.

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne
6 października 2024, 19:00

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne

29 edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 6-25 października pod hasłem „Powroty”, co oznacza powroty artystyczne oraz powrót do dużych form teatralnych. Pojawią się spektakle, które przyciągnęły widzów i zwróciły uwagę krytyków w ostatnim czasie. Na lubelskich scenach zobaczymy przedstawienia zrealizowane w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy czy Bielsku-Białej.

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie
biała podlaska

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie

Były plany na remont drewnianego budynku przy ulicy Kolejowej. Jednak z przygotowanej ekspertyzy wynika, że czeka go raczej rozbiórka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium