Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

3 września 2021 r.
6:32

Lubelskie. Tysiące ludzi ze skażoną wodą, a o zagrożeniu dowiadują się poczty pantoflowej

12 3 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

O skażeniu wody dowiedziałem się od znajomego. SMS z gminy przyszedł dopiero po kilku godzinach, około 22. To skandal! – denerwuje się mieszkaniec podlubelskiej Kalinówki, gdzie w wodzie wykryto bakterie coli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– O skażeniu dowiedziałem się siedząc w pracy. Dostałem wiadomość od znajomego. On też to od kogoś usłyszał. Od razu zadzwoniłem do żony i ostrzegłem, żeby ani ona ani dzieci nie piły wody i w ogóle jej nie odkręcały. Po kilku godzinach, było już około godz. 22 moja żona otrzymała SMS z gminy z informacją o skażeniu – denerwuje się mieszkaniec Kalinówki. - Jestem zszokowany tym, że wiadomości zostały oficjalnie rozesłane tak późno. Kiedy ostatnio nad Lublinem przeszła nawałnica nie było komunikatu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. To już był skandal, ale teraz jest jeszcze większy. To RCB powinno ostrzec o stanie wody. Nie mam pretensji do gminy, tylko do senepidu i urzędu wojewódzkiego – podkreśla nasz rozmówca. Jego zdaniem po informacji z sanepidu, urząd wojewódzki powinien alarmować RCB, skąd wysyłane byłyby SMS-y do mieszkańców.

Tylko do toalety

Od poniedziałku mieszkańcy podlubelskiej Kalinówki i Abramowic Prywatnych, ale też części Lublina i dwóch ulic w Świdniku nie mogli ani pić wody, ani używać jej do celów spożywczych, a także kąpać się, myć zębów, prać czy używać wody do prac porządkowych. Wody z wodociągu, z powodu wykrytych bakterii z grupy coli, można używać wyłącznie do spłukiwania toalet. Sytuacja poprawiła się w czwartek wieczorem. Gmina rozesłała sms-y z informacją, że można już korzystać z wody.

Informacje dla nielicznych

Takich sytuacji jest więcej. Środa, godzina 15.38. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu Lubelskim publikuje na swojej stronie na Facebooku informację o skażeniu wody w mieście (bakterie coli). Ostrzega, że pod żadnym pozorem nie można jej pić. Informacja dociera do niewielu osób, bo fanpage stacji śledzi zaledwie ponad 700 użytkowników. Informacja ląduje także na oficjalnej stronie opolskiego sanepidu, ale tam, żeby do niej dotrzeć, trzeba się przebić przez szereg ostrzeżeń ws. COVID-19, list ministra zdrowia do dyrektorów szkół, a nawet informację z maja (!) tego roku o dniu pamięci zmarłych na AIDS. Dopiero poniżej znajduje się „Komunikat nr 1 o jakości wody z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę”, a w nim bardzo ważne dla mieszkańców miasta ostrzeżenie. Blisko godzinę później informację o zanieczyszczeniu wodociągu udostępnia w mediach społecznościowych oficjalna strona Urzędu Gminy. Oczywiście urzędnicy starają się ostrzegać także w inny sposób.

Uruchamiają sołtysów

 – W takich sytuacjach uruchamiamy także sołtysów, radnych, szefów rad dzielnicy, mailujemy do naszych odbiorców, do których mamy adresy, rozwieszamy komunikaty na klatkach i tablicach ogłoszeniowych. To jest sprawdzona metoda, którą wykorzystujemy od lat. Starsi ludzie nie korzystają z internetu. W ten sposób docieramy do nich bezpośrednio – informuje Henryk Piłat, prezes Opolskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Problemy z wodą są też w gminie Piaski (powiat świdnicki). Po otrzymaniu decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdniku o braku przydatności wody do spożycia, ostrzeżenie jest zamieszczane na stronie internetowej urzędu. – Komunikat publikujemy też w mediach społecznościowych – mówi Marcin Najda, sekretarz gminy Piaski. – Od kilku lat mamy też system powiadamiania mieszkańców za pośrednictwem smsa. I dodaje: To bardzo dobry sposób informowania, nie tylko o jakości wody, bo w ten sposób przekazujemy też informacje np. o naborach na OZE, czy o też o tym, że kończy się termin spisu powszechnego.

Na wyniki badań wody z miejskiej sieci czekają nie tylko mieszkańcy Opola Lubelskiego, ale też Woli Rudzkiej, Zajączkowa, Niezdowa, Grabówki i Jankowa. Dzisiaj mają być pobrane próbki do badania. Na wyniki trzeba poczekać dwa dni.

Informacja o skażeniu wody w Opolu Lubelskim dotarła do mediów lokalnych dopiero po godz. 19. Przez kilkanaście godzin informacja o skażeniu wody tylko na samej stronie Dziennika Wschodniego na Facebooku dotarła aż do blisko 100 tysięcy osób. Być może ktoś uniknąłby zagrożenia, gdyby sanepid skorzystał z e-maila do rozesłania wiadomości do mediów. Dlaczego nigdy, nawet w tak drastycznych przypadkach, tego nie robi?

Będą zmiany

Katarzyna Wnuk, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie nie odpowiedziała nam na to pytanie. Odesłała nas do rozporządzenia ministra zdrowia z 2017 roku, w którym został określony sposób informowania mieszkańców w takich przypadkach. Robią to samorządowcy i zarządcy wodociągów.

Jest natomiast reakcja ze strony urzędu wojewódzkiego. – W wyniku ustaleń wojewody lubelskiego i WSSE w Lublinie komunikaty o braku przydatności wody do spożycia niezwłocznie będą przesyłane mediom – informuje w odpowiedzi na nasze pytanie Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czerwiec 20222: Jerzy Owsiak w Centrum Opieki Senioralnej w Łęcznej. Tutejszy szpital zbudował i otworzył nowe oddziały dla osób starszych, a 5 milionów złotych z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło na wyposażenie

Jeżeli dożyję jutra – Jerzy Owsiak pisze o groźbach. Policja już zajmuje się sprawą

Podczas ostatniego finału WOŚP zebrała ponad 281 milionów złotych. Od początku swojej działalności: ok. 2,3 mld złotych. Kupiła dzięki temu 74,5 tys. urządzeń dla szpitali. Teraz Orkiestra szykując się do już 33. finału, musi walczyć z hejtem i groźbami.

PGE Start Lublin też ma swojego przedstawiciela w piątce tygodnia

PGE Start Lublin też ma swojego przedstawiciela w piątce tygodnia

Kolejny tydzień rozgrywek i kolejne miejsce w piątce tygodnia dla zawodnika PGE Startu. Za 13. kolejkę wyróżniony został Tyran De Lattibeaudiere, który rozegrał świetnie zawody w „energetycznych derbach” przeciwko PGE Spójni Stargard.

Ciekawy sposób na leczenie miażdżycy. W tym szpitalu wykorzystują osierdzie wołowe
NAUKA I MEDYCYNA

Ciekawy sposób na leczenie miażdżycy. W tym szpitalu wykorzystują osierdzie wołowe

Ponad sześć milionów Polaków jest zagrożonych tą chorobą. Lekarze ze szpitala św. Barbary w Sosnowcu wykorzystują osierdzie wołowe do rekonstrukcji naczyń krwionośnych. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka infekcji i zwiększa szanse na zachowanie kończyny.

Na sesji żaden radny nie dopytywał o kryteria powołania nowej pani skarbnik spokrewnionej z wójtem

Czyżak wójtem, Czyżak skarbnikiem. Wójt bez konkursu powołał swoją krewną

Marcin Czyżak, wójt gminy Borki bez konkursu powołał nową skarbnik. Wybrał swoją bliską krewną. A radni na sesji bez żadnych pytań to zaakceptowali. Wątpliwości mają jednak mieszkańcy.

Moda na imiona dzieci. Nikodem wygrywa w statystykach

Moda na imiona dzieci. Nikodem wygrywa w statystykach

Początek roku to czas na podsumowanie poprzedniego. Urząd Stanu Cywilnego w Zamościu także przygotował statystyki. Wiemy, jakie oryginalne imiona rodzice nadawali dzieciom i które były najpopularniejsze. Znamy też dane dotyczące liczby narodzin, zgonów, małżeństw i rozwodów.

O Joannie Żubrowej bez tajemnic. Książnica Zamojska zaprasza
11 stycznia 2025, 13:00

O Joannie Żubrowej bez tajemnic. Książnica Zamojska zaprasza

Przybędzie autor publikacji, a spotkanie z nim poprowadzi Dominika Lipska, prezeska Stowarzyszenia "Turystyka z Pasją". Więc zapowiada się ciekawie.

Do wypadku doszło we wtorek rano

Ślizgawka na drodze. Skończyło się dachowaniem. Trzy osoby w szpitalu

Ostrzegają synoptycy, ostrzega policja. Warunki na drogach są od kilku dni bardzo trudne. Przekonała się o tym 62-latka, która we wtorek dachowała na śliskiej drodze w powiecie janowskim.

W zeszłym roku szpital "papieski" wydał sporo na ważne inwestycje. Plany na 2025 są jeszcze ambitniejsze

Co nowego w szpitalu „papieskim”? Sporo. Prawie za wszystko płacił marszałek

Inwestycji było wiele, w tym cztery kluczowe za ponad 10 mln zł. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu podsumował miniony rok. Dyrektor zdradza nam też plany na bieżący. Są bardzo ambitne.

Jak znaleźć pracę w Kanadzie?

Jak znaleźć pracę w Kanadzie?

Kanada od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób szukających lepszych możliwości rozwoju zawodowego. Kraj ten przyciąga stabilną gospodarką, wysokim standardem życia oraz potrzebą wykwalifikowanej kadry w wielu sektorach. Zarówno specjaliści z wyższym wykształceniem, jak i pracownicy niewykwalifikowani mogą znaleźć więc tam atrakcyjne oferty pracy. Warto jednak pamiętać, że rynek pracy w Kanadzie ma swoje specyficzne wymagania oraz oczekiwania wobec kandydatów. Aby skutecznie znaleźć zatrudnienie, trzeba zatem dobrze się przygotować – od poznania specyfiki kanadyjskiego rynku pracy, przez dostosowanie swojego CV, aż po zbudowanie sieci kontaktów. W tym artykule dowiesz się jak znaleźć pracę w Kanadzie i jakie działania podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Niedługo ruszy budowa nowego wieżowca w Lublinie. To pokłosie decyzji radnych

Niedługo ruszy budowa nowego wieżowca w Lublinie. To pokłosie decyzji radnych

Niedługo w Lublinie w górę zacznie się piąć kolejny wieżowiec. 14-kondygnacyjny budynek powstanie przy ulicy Północnej 31. Początek prac jeszcze w tym miesiącu.

"Lajkował" filmy i inwestował w kryptowaluty. W kilka dni stracił kilkanaście tysięcy

"Lajkował" filmy i inwestował w kryptowaluty. W kilka dni stracił kilkanaście tysięcy

Za pierwsze zlecenia nawet dostał pieniądze. "Lajkował" w internecie filmy. Ale dał się też namówić na inwestycję w kryptowaluty. I teraz 30-latek jest stratny na 11 tysięcy złotych.

Nissan primera/ zdjęcie ilustracyjne

Nissan jest sprawny, ale starosta szuka czegoś "godnego urzędu"

Starosta radzyński nie miał kierowcy, a służbowy nissan ma już 18 lat. Dlatego Szczepan Niebrzegowski zamierza kupić nowy samochód za 160 tys. zł z pieniędzy powiatu. Środki są już zabezpieczone w tegorocznym budżecie.

Skok na kantor przy ul. Zana. Sprawca był zamaskowany

Skok na kantor przy ul. Zana. Sprawca był zamaskowany

Lubelska policja szuka człowieka, który we wtorek wieczorem zaatakował pracownika kantoru w centrum handlowym na ul. Zana. Sprawca był zamaskowany. Uciekł.

Skoda Superb wciąż stoi na tyłach Urzędu Miasta i jest do dyspozycji samorządu. MZK jej nie sprzedało, więc miasto nie oszczędzi, jak to wyliczył prezydent, 200 tys. zł w skali całej kadencji

Limuzyna wciąż wozi prezydenta. Chętnych na zakup nie było

Odebrali kilka telefonów, dwie lub trzy osoby umawiały się, aby limuzynę obejrzeć, ale nie dotarły. Mimo zapowiedzi rezygnacji z luksusowego auta, prezydent Zamościa wciąż korzysta ze Skody Superb.

Trójkołowce - jakie prawo jazdy, wady i zalety

Trójkołowce - jakie prawo jazdy, wady i zalety

Trójkołowce to pojazdy, które łączą cechy motocykli i samochodów, oferując stabilność oraz nietuzinkowy wygląd. Wyróżniają się trzema kołami, z których dwa zazwyczaj znajdują się z przodu, co zapewnia lepszą przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium