Pięć uczelni wyższych z Lublina w drugiej połowie września zorganizuje Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Zastąpią one Lubelski Festiwal Nauki, który w tym roku nie dojdzie do skutku ze względu na trwającą pandemię. Wydarzenie ma powrócić w przyszłym roku, a jego organizatorzy już teraz zapowiadają, że będzie ono miało niespotykany dotąd rozmach.
– W okolicach września i października powinniśmy organizować razem z uczelniami publicznymi z Lublina Lubelski Festiwal Nauki. Trwająca pandemia sprawia, że w trosce o zdrowie nas wszystkich, mając świadomość, że sytuacja nie ulegnie radykalnej poprawie, postanowiliśmy zorganizować szczególne wydarzenie wyłącznie w formie zdalnej. Tym wydarzeniem są właśnie Lubelskie Wirtualne Dni Nauki – mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. To właśnie największa lubelska uczelnia miała być głównym organizatorem tegorocznej edycji naukowego festiwalu.
– Bardzo się cieszymy, że negocjacje w tej kwestii przebiegły sprawnie, bo pierwsze rozmowy odbyły się w pierwszej połowie roku, kiedy praktycznie nie wiedzieliśmy, jak będzie wyglądała sytuacja we wrześniu. Miastu cały czas zależy na przyciąganiu młodych ludzi, których zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu, żeby mogli poznać ofertę lubelskich uczelni. Będzie też można dowiedzieć się ciekawych informacji o Lublinie – dodaje Maciej Zaporowski z Urzędu Miasta.
W dniach 22-24 września na portalu Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji (www.lui.lublin.eu) będą transmitowane na żywo wykłady, prelekcje i pokazy. Cały program będzie można zobaczyć bez wychodzenia z domu i bez zapisów, bo forma organizacji imprezy pozwala na udział wszystkich chętnych. W przypadku festiwalu limit miejsc na większość projektów był ograniczony.
Głównym motywem pierwszego dnia Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki będą nauka i nowe technologie. Każda z uczelni będzie miała okazję pochwalić się swoimi nowościami czy prowadzonymi badaniami naukowymi. Drugi, anglojęzyczny dzień będzie poświęcony promowaniu wiedzy związanej z Covid-19, a w szczególności osiągnięciom i działaniom poszczególnych szkół wyższych na tym polu. Ostatniego dnia odbędą się tzw. Wirtualne Drzwi otwarte, podczas których każdy z partnerów wydarzenia zaprezentuje swoją ofertę kandydatom na studia.
Przedstawiciele lubelskich uczelni liczą natomiast, że przerwa w organizacji Lubelskiego Festiwalu Nauki potrwa tylko rok. Już trwają przygotowania do jego kolejnej odsłony.
– Już teraz zapraszamy w dniach 17-24 września przyszłego roku na wydarzenie spektakularne. Udało nam się pozyskać dofinansowanie w kwocie ok. 600 tys. zł. To suma bezprecedensowa, żadna z poprzednich edycji nie miała tak dużego wsparcia – podkreśla rektor Dobrowolski.
– Ruszymy z wielką pompą. Będziemy między innymi bić rekord Guinessa, jeśli chodzi o stworzenie największego na świecie polimera. To będzie 12 tys. kilogramów czystej zabawy i nauki. Będziemy również mieć spotkania z noblistami. Program będzie spektakularny – uchyla rąbka tajemnicy dr Monika Baczewska-Ciupak, koordynator Lubelskiego Festiwalu Nauki z ramienia UMCS.