Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 lipca 2015 r.
11:09

Dęblin zyskuje na caracalach. Powstaje Wyżyna Lotnicza

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Jednym z głównych punktów Wyżyny Lotniczej miałaby być dęblińskie Wojskowe Zakłady Lotnicze (na zdjęciu) oraz „Szkoła Orląt” (fot. Karol Zienkiewicz / archiwum)
Jednym z głównych punktów Wyżyny Lotniczej miałaby być dęblińskie Wojskowe Zakłady Lotnicze (na zdjęciu) oraz „Szkoła Orląt” (fot. Karol Zienkiewicz / archiwum)

Wojskowe Zakłady Lotnicze w Dęblinie miałyby się zająć serwisowaniem silników wszystkich zakupionych przez polską armię francuskich caracali, a Szkoła Orląt szkoleniem pilotów tych helikopterów. Taki jest podział ról w tworzonej właśnie Wyżynie Lotniczej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziewięciu sygnatariuszy podpisało już list intencyjny w sprawie utworzenia w ciągu dwóch lat nowego klastra lotniczego w Polsce. Jest to trzecie, po Dolinie Lotniczej i centrum Lotniczym w Południowo-Zachodniej Polsce, tego rodzaju przedsięwzięcie w kraju.

Sprawę utworzenia nowego klastra lotniczego pilotuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie. Pod listem popisała się m.in. Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina, ale także prezydenci Radomia, Łodzi, rektorzy Politechniki Łódzkiej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, szefowie Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jednym z głównych punktów Wyżyny Lotniczej miałaby być dęblińskie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 oraz „Szkoła Orląt”.

– Wyżyna Lotnicza doskonale łączy się z tradycją lotniczą miasta w oparciu o duży potencjał naukowy i techniczny „Szkoły Orląt” oraz WZL 1. Będę wspierać tą inicjatywę, ponieważ daje nadzieję na wzrost gospodarczy, na eliminowanie bezrobocia, na nowe miejsca pracy i na przeciwdziałanie odpływowi mieszkańców miasta w kierunku Warszawy – mówi Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina. Bezrobocie w powiecie ryckim wynosi ponad 14 proc.

Nikt nie ukrywa, że impulsem do powstania Wyżyny Lotniczej jest przetarg na helikoptery firmy Airbus Helicopters. To właśnie na jej terenach ma odbywać się ich montaż, serwisowanie i produkcja części zamiennych. – Przetarg śmigłowcowy to ogromna szansa dla naszych zakładów w Łodzi i Dęblinie, w których pracuje dziś blisko 700 wysokiej klasy specjalistów. W związku z bardzo prawdopodobnym wyborem maszyn EC 725 Caracal produkcji Airbus Helicopters, spodziewamy się gruntownej rozbudowy i modernizacji naszych zakładów oraz istotnego zwiększenia zatrudnienia – mówi Grzegorz Szymański, dyrektor Biura ds. Public Relations Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, do których należą WZL-1.

W Dęblinie miałoby odbywać się serwisowanie silników wszystkich zakupionych przez polską armię śmigłowców Caracal.

Poza samym serwisowaniem to właśnie w Wyżynie Lotniczej będą się szkolić polscy i zagraniczni piloci wojskowi. Filarem edukacyjnym ma być Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie i 42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Realizacja programu „Śmigłowców wielozadaniowych” według deklaracji Guillama Faury, prezesa Airbus Helicopters, przysporzy w Polsce ponad 2000 nowych miejsc pracy. – Na polskiej mapie gospodarczej na stałe zagoszczą trzej światowi producenci. Do zakładów w Świdniku i w Mielcu dołączą zakłady Airbusa w trzech innych miastach – dodaje Szymański.

Pozostałe informacje

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. Już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. Już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

Motor Lublin - Lech Poznań. Naperwno będą emocje, I dodatkowe autobusy

Motor Lublin - Lech Poznań. Naperwno będą emocje, I dodatkowe autobusy

W niedzielę palmową na Arenie Motor Lublin piłkarze z Lublina zmierzą się z Lechem Poznań. Kibice po meczu będą mogli skorzystać z większej ilości kursów autobusów.

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

Uczniowie z Lublina znów mogą zmieniać swoje szkolne otoczenie dzięki Szkolnym Budżetom Obywatelskim. Nabór do konkursu „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie” juz trwa.

Radny Marek Woch (PiS) uważa, że urzędnicy podlegający Teresie Gutowskiej (PO) popełnili błąd i złamali kodeks wyborczy. Starosta puławska z taką oceną się nie zgadza
polityka

Agitacja za Trzaskowskim w urzędzie? Starosta przekonuje, że prawa nie złamano

Wysyłanie drogą urzędową kierowanych do radnych rady powiatu puławskiego ulotek wyborczych Rafała Trzaskowskiego zostało uznane przez starostę puławską Teresę Gutowską za zgodne z prawem. Tym samym komisarz wyborczy nie zostanie o tym fakcie poinformowany.

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Spłonął pustostan przy ulicy Dolnej w Białej Podlaskiej. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Stabilizacja podłoża to jeden z najważniejszych procesów w budownictwie lądowym i infrastrukturalnym. Odpowiednie przygotowanie gruntu decyduje o trwałości i bezpieczeństwie inwestycji – od dróg i mostów po budynki mieszkalne i przemysłowe.

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Mosty napędowe stanowią istotny element w maszynach off-highway, takich jak ładowarki teleskopowe, ładowarki kołowe, koparki kołowe czy ciągniki rolnicze. Ich główną funkcją jest przenoszenie mocy z silnika na koła, co umożliwia poruszanie się maszyn w trudnym terenie.

Górnicy Związku Zawodowego „Przeróbka” podczas manifestacji w Lublinie
galeria
film

Likwidacja, oskarżenia i Zielony Ład. Górnicy z Bogdanki protestowali w Lublinie

Ostre wystąpienia związkowców i petycja do wojewody lubelskiego klamrą spięły manifestację górników w Lublinie. Pokojowe zgromadzenie na placu Litewskim momentami zmieniało się w wiec polityczny. Nie zabrakło obelżywych przyśpiewek pod adresem premiera Donalda Tuska. Na koniec przedstawiciel czterech związków zawodowych działających w kopalni, złożyli na ręce wojewody Krzysztofa Komorskiego petycję adresowaną do premiera Tuska.

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

Papierosy nie miały polskich znaków akcyzy. Kierowca i pasażer zostali zatrzymani. Za przestępstwo akcyzowe grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium