„Udzielam wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa we mszy św. niedzielnej i w uroczystości – do odwołania, i zachęcam do pozostania w domu” – ogłosił w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego biskup siedlecki ks. Kazimierz Gurda.
„Kościół jako Matka troszczy się o swoje dzieci w każdym czasie i każdej sytuacji. Troska ta obejmuje zarówno życie duchowe, jak i cielesny wymiar ludzkiej egzystencji, a w każdej decyzji realizuje przykazanie miłości Boga i bliźniego” – pisze na wstępie bp Kazimierz Gurda. „Zwłaszcza w tym trudnym czasie trwającej epidemii koronawirusa Kościół z mocą podejmuje działania mające na celu zbawienie człowieka oraz ochronę zdrowia i życia.”
W związku z wprowadzeniem w kraju stanu zagrożenia epidemicznego i wejściem w życie nowych przepisów biskup siedlecki udzielił wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. i uroczystości. Zarządzenie obowiązuje aż do odwołania. Sam biskup zachęca do pozostania w domach i oglądania a także słuchania mszy św. za pomocą środków masowego przekazu.
„Proszę, aby osoby korzystające z dyspensy łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. w radiu, telewizji lub internecie, przypominając jednocześnie o zachowaniu podczas tej Mszy św. właściwych postaw i gestów liturgicznych” – zaapelował biskup siedlecki.
Zwrócił też uwagę, że we mszach św. może brać udział maksymalnie 50 osób „(licząc duchowieństwo, posługujących w liturgii i uczestników), ze szczególnym uwzględnieniem osób zamawiających intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, najbliższej rodziny” – zaznaczył biskup Gurda.
Decyzją biskupa siedleckiego zwieszone zostały celebracje nabożeństw m.in. Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki i Różaniec.
Biskup Kazimierz Gurda poprosił też aby w kościołach na terenie diecezji (m.in. świątyniach znajdujących się na terenie województwa lubelskiego w tym w dekanatach – ryckim, bialskim, międzyrzeckim, łukowskim, radzyńskim, parczewskim i włodawskim) „była zorganizowana całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, aby wierni mogli wstępować tam na modlitwę osobistą.”
Biskup siedlecki zalecił też, zgodnie z komunikatem przewodniczącego KEP, aby w kościołach – bez udziału wiernych – „osoby konsekrowane i duchowni każdego dnia, o godz. 20.30, odmawiali Różaniec w intencji osób chorych, tych którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych”.
Biskup poprosił też o wiernych o to by w swoich domach modlili się na różańcu w tych samych intencjach.