Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 marca 2015 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Ekstremalna Droga Krzyżowa. Przejdą kilkadziesiąt kilometrów w milczeniu

Do pokonania mają 44 kilometry. To ci, którzy wyruszą z Lublina. Grupa tomaszowska ma do pokonania aż 72 km. Idą nocą, w milczeniu. Do celu dotrą po kilkunastu godzinach. W ekstremalnych drogach krzyżowych weźmie udział prawie 2 tysiące osób. Do celu dotrze tylko co piąty pątnik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Kryzys na pewno się pojawi. Oprócz tego fizycznego może być tej innego rodzaju załamanie - psychiczne. Pojawi się u większości uczestników - ocenia Mirosław Ładniak, duszpasterz pielgrzymów w Archidiecezji Lubelskiej, organizator lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. - Myślę, że może pojawić się ok. godziny 3, 4 nad ranem. Ten kryzys człowiek musi przezwyciężyć.

Najstarszy ma 74 lata

Lublin jest jednym z kilkudziesięciu miejsc w kraju, gdzie są organizowane Ekstremalne Drogi Krzyżowe. To wyzwanie dla osób, które pełniej chcą przeżyć czas wielkiego postu. EDK z Lublina wyruszy po raz pierwszy. Nie wszyscy chętni będą mogli wyjść na szlak.

- Lista uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej liczy 900 osób, większość jest w wieku 20-40 lat. Najstarszy uczestnik ma 74 lata - dodaje ks. Ładniak. - Chętnych było więcej, ale nie wszyscy zdążyli się zapisać. Na szlaku nie może być jednocześnie więcej niż 450 osób. Bo to by oznaczało, że będzie duży ścisk. Dlatego w przyszłym roku będą co najmniej trzy trasy, żeby każdy mógł się zapisać.

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Lublina do Wąwolnicy. Trasa, którą w nocy pokonają uczestnicy, liczy 44 km. Wiedzie przez Czuby, Konopnicę, Marynin, Radawiec, Spornik, Palikije, Wojciechów, Stary Gaj i Kębło.

- Nad ranem człowieka morzy sen, doskwiera też chłód - przyznaje Joanna Skałba, jedna z uczestniczek Lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. 3 lata temu przeszła taką drogę z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Około dwóch tygodni temu pani Joanna wspólnie z kilkoma innymi osobami przeszła wyznaczoną lubelską trasę na próbę. - Zdarzyło mi się kilka razy przymknąć oczy ze zmęczenia, ale byli koło mnie przyjaciele - przyznaje pani Joanna.

- Wszystkie osoby, które przeszły szlak na próbę, dotarły do celu - dodaje ks. Ładniak.

Uczestnicy wyruszą w drogę tuż po mszy. - Na szlak wyjdziemy w dwóch kolumnach - zapowiada ks. Ładniak. - Pierwsza grupa "katedralna” wyjdzie o godz. 19 z archikatedry lubelskiej. Druga grupa "dominikańska” o godz. 21 z bazyliki oo. Dominikanów. Będziemy szli w grupach od 2 do 10 osób. Każdy z uczestników dostanie szczegółową mapę i rozważania Drogi Krzyżowej.

Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej dojdą do Wąwolnicy po 12-13 godzinach. - Na pewno nie wszyscy dotrą do celu. Statystycznie trasę udaje się pokonać ok. 20 procentom uczestników - przyznaje ks. Ładniak.

Uczestnicy podczas drogi nie mogą ze sobą rozmawiać z wyjątkiem rozważań poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej.

24 godziny bez snu

Na szlaku na pewno łatwo nie będzie. - Jest kilka takich odcinków, które jest trudno przejść - podkreśla pani Joanna. - Są to na przykład wejścia i zejścia ze wzniesień. Kiedy szliśmy "na próbę”, ziemia była zamarznięta. Tworzyły się koleiny, po których źle się szło. Poza tym przejście przez las w środku nocy to też jest wyzwanie.

- Między Wojciechowem a Kębłem jest trudny odcinek drogi. Jeśli dodatkowo spadnie deszcz, to grzęźnie się w błocie - dodaje ks. Ładniak. - Z fizycznego punktu widzenia same 44 kilometry to jest spory odcinek do pokonania - przyznaje pani Joanna. - Biorąc pod uwagę, że uczestnicy wyruszą w drogę po pracy, zajęciach na uczelni i nie będą spać przez 24 godziny, to może być trudno przejść szlak. Nogi mogą odmówić posłuszeństwa. Dlatego dobrze mieć jakieś kijki.

Ale nie tylko one mogą się przydać na szlaku. Osoby, które wyruszą, powinny mieć na sobie jak najwięcej znaków odblaskowych, żeby były widoczne. W drogę należy zabrać plecak, kanapki, termos z kawą i herbatą. Należy też się ciepło ubrać. Trzeba mieć ze sobą latarkę, najlepiej czołówkę.
Na trasie będzie karetka pogotowia. W każdej grupie znajdą się też po trzy partole medyczne, a po trasie będą jeździć samochody terenowe. - Teren naszego przejścia będzie też patrolować policja - dodaje ks. Ładniak.

W EDK też Tomaszów Lubelski

W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz drugi odbędzie się także w Tomaszowie Lubelskiem. - Przygotowaliśmy dla uczestników łącznie cztery trasy - informuje ks. Witold Bednarz, lider tomaszowskiej EDK. - Trzy z nich prowadzą z Tomaszowa Lubelskiego do katedry w Zamościu i mają po 48 km. Czwarta z nich prowadzi z Tomaszowa do Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy. Jest to najdłuższa trasa w Polsce i liczy 72 km.

Uczestnicy tomaszowskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyjdą w drogę 27 marca. EDK rozpocznie się mszą - o godz. 20 w kościele św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim. Wyjście ok. 21.15.

Do 20 marca są jeszcze przyjmowane zapisy. Swój udział można zgłosić poprzez stronę www.edk.org.pl.

W EDK mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Ci, którzy nie mają 18 lat, mogą wyjść na szlak wyłącznie pod opieką rodziców albo za ich zgodą.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium