Zamknięta została część ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie, bo w wodzie wykryto za dużo bakterii. Na kąpiele w samym zalewie nie pozwalają glony. Żadnych zastrzeżeń nie ma za to co do czystości wody m.in. nad Białym, Firlejem i Zagłęboczem
Do zamknięcia części Słonecznego Wrotkowa w Lublinie jego zarządca został zmuszony po badaniu wody. – Liczba bakterii przewyższa dopuszczalny poziom – poinformował w piątkowe popołudnie Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Kilka obiektów trzeba było natychmiast wyłączyć z użytkowania: – Wodny plac zabaw, zjeżdżalnie i jeden z basenów – wylicza rzecznik. Pozostałe baseny są czynne.
Lubelski MOSiR zdecydował się na obniżenie cen biletów wstępu na Słoneczny Wrotków. Teraz kosztują 5 zł. Tyle samo zapłacą wszyscy goście: dorośli, młodzież i dzieci, choć dla dzieci nie jest to żadna obniżka, bo ich bilety kosztują tyle na co dzień. Wstęp za 5 zł ma być utrzymany tak długo, jak długo potrwa czyszczenie instalacji.
– Nasze służby muszą teraz przefiltrować instalacje zasilające wspomniane atrakcje. Następnie woda zostanie pobrana do kolejnych badań – dodaje Bednarczyk. Jeśli badania wykażą, że woda jest zdatna do kąpieli, to zamknięte atrakcje z powrotem zostaną otwarte. Ma to nastąpić na początku tego tygodnia.
Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że wyniki badań wody będą znane we wtorek.
W samym Zalewie Zemborzyckim wciąż nie można się kąpać, a to z powodu rozwoju sinic. Z tymi glonami od dawna jest problem, jednym z rozważanych aktualnie pomysłów na jego rozwiązanie jest budowa specjalnego zbiornika jeszcze przed samym zalewem. Zadaniem takiego zbiornika, o którym mowa w przygotowanym przez miasto programie rewitalizacji doliny Bystrzycy, miałoby być wstępne wyłapywanie zanieczyszczeń.
– Trudno przewidzieć kiedy znowu będzie można kąpać się w Zalewie Zemborzyckim. Wszystko zależy od pogody. Długo utrzymywały się wysokie temperatury i wiatr, a to niestety sprzyja rozwojowi sinic – mówi Jolanta Dobrzańska, kierownik Oddziału Higieny Komunalnej w WSSE w Lublinie.
Tu pływamy
• Z najnowszego komunikatu sanepidu wynika, że nad jeziorem Białym, Firlejem, Zagłęboczem i Krasnem można wypoczywać bez obaw. Tam woda nadaje się do kąpieli.
• W przypadku Zalewu Janowskiego ostrożność powinny jednak zachować osoby z wrażliwą skórą. Po kąpieli może pojawić się u nich odczyn alergiczny.
• Sanepid nie ma informacji o stanie wody w zbiorniku „Dubienka” w Dubience (powiat chełmski). Obiekt rekreacyjny został zlikwidowany przez organizatora wypoczynku.
www.wsselublin.pis.gov.pl - tu znajdziesz pełną listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli