W ciągu 9 miesięcy tego roku w woj. lubelskim zmarło dwa razy więcej chorych na gruźlicę, niż w 2010. – Tymczasem część lekarzy rodzinnych za późno wysyła pacjentów na prześwietlenie – alarmują specjaliści.
Na gruźlicę najczęściej umierają osoby po 50. roku życia. Wzrasta liczba przypadków zachorowań. – W ciągu 9 miesięcy 2011 zanotowaliśmy 648 przypadków zachorowań, a w całym poprzednim 650 – dodaje.
Specjaliści przyznają, że trafiają do nich pacjenci w coraz bardziej zaawansowanych stadiach choroby. – Według danych, jedna trzecia społeczeństwa jest zarażona prątkiem gruźlicy, jednak tylko niewielka część z zarażonych zachoruje – wyjaśnia dr Hanna Czajka z Wojewódzkiej Przychodni Chorób Płuc i Gruźlicy w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie.
Jak przestrzega dr Czajka, gruźlicą można zarazić się wszędzie. – To choroba przenoszona drogą kropelkową, wystarczy, że przebywamy w tym samym pomieszczeniu, co chory. Wszystko zależy od odporności – zaznacza lekarka. – Jeśli zaawansowanie choroby nie jest zbyt duże, to jesteśmy w stanie chorego wyleczyć. Najkrótsze leczenie trwa około pół roku.
Dr Czajka dodaje, że wpływ na zwiększoną zachorowalność na gruźlicę może mieć fakt, że część lekarzy rodzinnych zwleka z wysłaniem pacjenta do rentgena.
Zgonów jest coraz więcej, chociaż jak wynika z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia w regionie działa więcej poradni chorób płuc niż w ubiegłym roku. – W województwie funkcjonują 63 takie punkty, a w 2010 było 54 – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ.
Poradnia w szpitalu im. Jana Bożego dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim do końca roku może za darmo przebadać na gruźlicę jeszcze ok. 500 osób. – Nie potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego, wystarczy, że pacjent przyjdzie do nas – mówi dr Czajka.
PSK 4 przy ul. Jaczewskiego również wykonuje darmowe badania płuc. – To badanie tomografem, wykrywa choroby układu od-dechowego, w tym raka płuc. Jest bezpieczne dla organizmu, ponieważ daje bardzo mała dawkę promieniowania –mówi dr Aleksandra Jarocka.
Darmowe badania są przeznaczone dla palaczy tytoniu w wieku od 55 do 75 lat. Mogą z nich skorzystać mieszkańcy powiatów chełmskiego, kraśnickiego, radzyńskiego, janowskiego, hrubieszowskiego, zamojskiego, tomaszowskiego, parczewskiego, łukowskiego i łęczyńskiego. Będą prowadzone przez grudzień i na początku stycznia.