Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 lutego 2016 r.
8:14

Lekarzy jest mniej i są coraz starsi. Najsłabszy dostęp do specjalistów w szpitalach powiatowych

W Lublinie, gdzie pacjentów obsługuje 11 szpitali, nie ma problemu ze specjalistami. W szpitalach powiatowych deficyt jest wyraźny (fot. Maciej Kaczanowski)
W Lublinie, gdzie pacjentów obsługuje 11 szpitali, nie ma problemu ze specjalistami. W szpitalach powiatowych deficyt jest wyraźny (fot. Maciej Kaczanowski)

Lekarzy jest coraz mniej, a w niektórych specjalnościach tworzą się luki pokoleniowe – alarmuje Naczelna Izba Lekarska. Z dostępnością do specjalistów jest coraz gorzej, na czym cierpią przede wszystkim pacjenci szpitali powiatowych, np. w Kraśniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ze statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że najwięcej specjalistów jest w grupie wiekowej 56–60 lat. Na dziesięciu tylko czterech ma mniej niż 50 lat.

– Wzrost średniej wieku wiąże się m.in. z wyjazdami lekarzy za granicę, gdzie warunki pracy i wynagrodzenie są lepsze niż w Polsce – mówi Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – A granica rekrutacji do zagranicznych ośrodków to 50 lat. W związku z tym lekarze w wieku 35–45 lat, którzy są już po specjalizacji, często wybierają pracę za granicą.
W niektórych specjalnościach tworzą się luki pokoleniowe. Dotyczy to m.in. patomorfologów, ginekologów, chirurgów.

Problem jest też ze specjalizacjami w ramach rezydentury. – U nas w tym momencie jest trzech rezydentów, podczas gdy szpitale w Lublinie są oblegane i mają 140–200 rezydentów – mówi Małgorzata Wójcikowska, kierownik ds. medycznych w SPZOZ w Kraśniku. – To problem, z którym zmaga się nie tylko nasz szpital, ale większość szpitali powiatowych. Większość lekarzy chce pracować w dużych ośrodkach (w SPSK4 w Lublinie jest 196 rezydentów – red.).

Ministerstwo przyznaje rezydentury na podstawie zapotrzebowania, które określają konsultanci wojewódzcy w danej dziedzinie. – To zapotrzebowanie często jest sztucznie kreowane i tworzone według własnego widzimisię, co w konsekwencji nie służy zwiększeniu dostępu do specjalistów – zaznacza Stankiewicz. – Na 324 miejsca rezydenckie przyznane w tym roku dla naszego województwa nie ma ani jednego np. dla chirurgii onkologicznej, gastroenterologii czy kardiologii dziecięcej.

Najwięcej – 45 miejsc – zostało przyznanych w dziedzinie chorób wewnętrznych, po 20 w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 19 – w kardiologii.

Na dysproporcji w dostępie do specjalistów cierpią pacjenci szpitali powiatowych. – W Lublinie, gdzie pacjentów obsługuje 11 szpitali nie ma z tym problemu, podczas gdy w szpitalach powiatowych deficyt jest wyraźny – mówi Stankiewicz. – Dobrym przykładem jest szpital w Kraśniku, w którym nie ma żadnego urologa.

– Wynika to z braku kontraktacji przez NFZ. Z tego powodu nie działa też poradnia urologiczna. Zatrudniliśmy specjalistę z Lublina, który raz w tygodniu przyjmuje w naszej poradni chirurgicznej pacjentów urologicznych – mówi Wójcikowska. – Mamy też deficyty lekarzy dyżurujących na SORze, a także problem z obsadzeniem dyżurów, m.in. na oddziale kardiologii, wewnętrznym i dziecięcym.

– Aby zapobiec negatywnym tendencjom już teraz należy zwiększyć liczbę studentów uczelni medycznych – mówi Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Dodaje jednak, że przełoży się to na zwiększenie liczby specjalistów dopiero za około 12 lat (6 lat studiów i średnio 6 lat specjalizacji).

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium