Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 stycznia 2007 r.
19:38
Edytuj ten wpis

Obóz pracy chronionej

0 0 A A

Odzieżowa Spółdzielnia Inwalidów od lat wykorzystuje swoich pracowników - twierdzi szef puławskiego NSZZ "Solidarność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kierownik zakładu przyznaje się do części zarzutów, ale winę zwala na pracujących. Są to w większości osoby niepełnosprawne.

Rycka spółdzielnia inwalidów w ubiegłym roku obchodziła 60-lecie swojej działalności. Szwaczki pracujące w firmie nie miały jednak powodów do świętowania. Według ich relacji w firmie panują bowiem zasady skrajnego wykorzystywania pracowników. - To po prostu obóz pracy - kwituje Wojciech Pochwatka, przewodniczący NSZZ "Solidarność” w Puławach.
Głównym zarzutem wobec władz spółdzielni jest mocno wyśrubowany system akordowy. Pracowniczki muszą miesięcznie wykonać bardzo dużą ilość wyrobów. - Jeśli pod koniec miesiąca wiadomo, że nie uda im się wyrobić normy, są bardzo stanowczo proszone o to, żeby wziąć bezpłatny urlop - relacjonuje Pochwatka.
Kiedy pracownik idzie na urlop, minimalna pensja, którą według ustawy pracodawca musi wypłacić (936 zł), ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do ilości dni urlopu. I przez to pracodawca teoretycznie nie łamie prawa.
Co gorsza, to że pracownicy mają wypisany urlop, często nie znaczy wcale, że nie ma ich w zakładzie. - I tak przychodzimy, bo firma ma bardzo dużo zamówień. Czasami, kiedy wysyłka jest robiona w poniedziałek, to trzeba przyjść do pracy nawet w niedzielę - opowiada jedna z pracowniczek (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).
Pracownicy, którzy nie wyrabiają normy, to nie wyjątki. Z brygady, która liczy ok. 25 osób, prawie połowa jest pod kreską. I każda z tych osób musi wziąć urlop.
Odzieżowa Spółdzielnia Inwalidów w Rykach jest zakładem pracy chronionej. To oznacza, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wypłaca jej za każdego pracownika określoną sumę pieniędzy. Praca ok. 70 osób jest np. dotowana miesięcznie sumą ok. 300 zł.
Mimo to, szefostwo cały czas narzeka na swoich pracowników. - Na każdym kroku mówią nam, że słabe wyniki zakładu to nasza wina - żali się pracowniczka. - To po prostu mobbing - zarzuca Wojciech Pochwatka.
Tymczasem w rozmowie z nami kierownik zakładu chwali się, że firma eksportuje bardzo dużo swoich wyrobów. - Mamy multum zamówień z Francji, Irlandii czy Niemiec. Ale wśród pracowników panuje jeszcze wyobrażenie, że pracują w państwowym zakładzie - tłumaczy Marian Łukasik, kierownik spółdzielni.
Jednocześnie kierownik przyznaje, że opisywana przez nas sytuacja brania urlopów pod koniec miesiąca rzeczywiście ma miejsce. - Nic nie mogę zrobić. Albo po prostu zamknąć zakład - straszy Łukasik.
O sytuacji szwaczek z Ryk poinformowaliśmy Okręgowy Inspektorat Pracy. - Często słyszymy o takich przypadkach obchodzenia prawa. Trudno to udowodnić, bo pracownik przecież sam wypisuje wniosek urlopowy - tłumaczy Krzysztof Sudoł, rzecznik prasowy OIP w Lublinie. - Ale przeprowadzimy kontrolę w ryckiej spółdzielni. Swoją kontrolę zapowiada także PFRON.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium