Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że na miasto spadnie deszcz pieniędzy. Wniosek Lokalnej Grupy Działania „Owocowy Szlak” jest na pierwszym miejscu listy rankingowej projektów ubiegających się o wsparcie z Unii. Do wzięcia jest 16 milionów złotych w latach 2014–2020
Przepustką do tych pieniędzy jest lokalna strategia rozwoju (LSR) opracowana przez LGD „Owocowy Szlak” w Opolu Lubelskim. – Zdobyliśmy najwięcej punktów w województwie lubelskim i tym samym nasza strategia znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej – mówi Agata Domżał, dyrektor biura LGD.
Dzięki takiemu wynikowi w najbliższych latach będzie możliwe wykorzystywanie pieniędzy z funduszy unijnych w ramach PROW 2014–2020 oraz „Po Ryby 2014–2020”.
– To naprawdę duży sukces, watro zwrócić uwagę, że nasza strategia ma aż 19 punktów więcej niż druga na liście rankingowej. Później te różnice są jedno-, dwupunktowe. Nasze stowarzyszenie złożyło zdecydowanie najlepszy projekt LSR. Dzięki temu nasz region w ciągu najbliższych 4 lat za pośrednictwem realizacji różnego rodzaju projektów wzbogaci się aż o 16 mln zł – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego i prezes LGD „Owocowy Szlak”. O to wsparcie ubiegały się 24 podmioty z terenu województwa.
Ten strumień pieniędzy zostanie skanalizowany w kilku kierunkach. – Przede wszystkim trafi do małych przedsiębiorców. Zamierzamy wspierać m.in. lokalnych wytwórców działających w branży spożywczej, rybactwie czy przetwórstwie owocowym – dodaje Agata Domżał.
Region opolski jest uznanym w świecie producentem owoców miękkich, ale może pochwalić się także winnicami, doskonałym masłem czy smacznym, unikalnym pieczywem. – Właśnie producenci tego rodzaju wyrobów mogą liczyć na wsparcie w ramach naszej LSR – dodaje Domżał.
Jednak nie tylko producenci mogą liczyć na pieniądze. – W strategii znalazło się miejsce na turystykę, ale nie w wersji agro. Chodzi o gospodarstwa tematyczne, np. specjalizujące się w produkcji miodu, rzeźbie czy młynarstwie. Chcemy stworzyć sieć takich miejsc, aby turysta spędzał noc w innych przysiółku, poznając codziennie nowe atrakcje naszego regionu – dodaje Domżał.
Na wsparcie mogą także liczyć np. wypożyczalnie rowerów czy kajaków, małe sklepy z lokalnymi produktami. – Ważną pozycję zajmuje też woda. Liczne akweny i rzeczki idealnie nadają się do organizacji szlaków kajakowych, co ma bezpośredni związek z wypożyczalniami sprzętu – dodaje Domżał.
Opolska LSR przewiduje także remonty wiejskich świetlic czy domów kultury. – Z tych pieniędzy skorzystają mieszkańcy naszego obszaru, a także instytucje, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy i rybacy działający na obszarze LGD „Owocowy Szlak – kończy Dariusz Wróbel.
Te pieniądze będą uruchomione pod koniec tego roku. Aby po nie sięgnąć, trzeba będzie wziąć udział w konkurach rozpisanych przez LGD „Owocowy Szlak”.