Pawilony i szkoła dla ponad 600 więźniów, boisko i monitoring zamiast wieżyczek – tak wygląda więzienie w Opolu. Powstało tu 250 miejsc pracy, większość dla mieszkańców gminy.
Budowa rozpoczęła się wiosną 2006 r. Powstało najnowocześniejsze więzienie w kraju i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Znajduje się na przedmieściach miasta.
– Na szczęście zdążyliśmy z inwestycją przed kryzysem. Dziś nie byłoby na nią szans – informuje Luiza Sałapa, rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Na powierzchni ok. 6 hektarów robotnicy zbudowali 10 dużych obiektów. 623 skazanych zamieszka w trzech pawilonach. Obok zlokalizowano pola spacerowe oraz boisko. Główny nacisk ma być postawiony na resocjalizację, dlatego na terenie zakładu będzie działać gimnazjum i liceum dla więźniów. Zostanie też uruchomiony oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu. O bezpieczeństwo zadba wewnętrzny i zewnętrzny monitoring.
– Chcemy, by osadzeni trafili tam bardzo szybko. Więzienie nie może stać puste, zwłaszcza że od lat borykamy się z przeludnieniem zakładów karnych – mówi Luiza Sałapa.
– Zasiedlać zaczniemy 12 października. Potrwa ok. miesiąca – dodaje Artur Nowosad, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Opolu.
W mieście powstał zakład typu zamkniętego dla mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz dla młodocianych. Ale będą też wydzielone oddziały dla tymczasowo aresztowanych. Koszt inwestycji wyniósł 80 mln zł.
– To więzienie będzie bardzo nowoczesne. Bez wieżyczek wartowniczych, bo poszliśmy w elektronikę i podwyższyliśmy mury – mówi Sałapa.
Nowy zakład karny już stał się jednym z największych pracodawców w gminie. – Załoga składa się z 250 osób, z tego 65 proc. to mieszkańcy gminy lub powiatu – zaznacza dyr. Nowosad.
– Z pewnością pobudzi to rozwój gospodarczy gminy – kończy burmistrz Wróbel.
KONIEC Z PRZELUDNIENIEM
Dzięki oddaniu do użytku Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim liczba miejsc dla osadzonych wzrośnie w naszym okręgu z 3703 do 4326, czyli o 14,4 proc. Złagodzi to także problem przeludnienia więzień. To niezmiernie ważne w kontekście orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on za niezgodne z konstytucją umieszczanie osadzonych nawet w szczególnych przypadkach w celi, gdzie powierzchnia na jedną osobę wynosi mniej niż 3 mkw.