Pokazaliśmy, w jaki sposób dbać o tę wodę, bo ona jest w naszym życiu bardzo ważna – podkreśla Justyna Kramarczuk ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach. To jedna z 39 szkół, które wzięły udział w trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.
Głównym celem projektu jest promowanie ogólnej wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej w zakresie ochrony środowiska oraz zaznajomienie dzieci i młodzieży z zasadami bezpiecznej rekreacji wodnej.
– Pokazaliśmy im, w jaki sposób dbać o tę wodę, bo ona jest w naszym życiu bardzo ważna – podkreśla Justyna Kramarczuk ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach. – Pokazaliśmy im, że wiele osób nie ma tego dostępu do wody, aby mieć zawsze dostęp do tej czystej wody.
Podopieczni szkół podstawowych mieli okazję przyswoić wiedzę w przyjemny sposób, poprzez aktywny udział w różnego ro-dzaju akcjach, np. zbierania deszczówki czy wysiewania łąk kwietnych. Uczniowie brali też udział w pokazach bezpieczeństwa nad wodą, wydarzeniach plenerowych, lekcjach kameralnych i innych tego typu aktywnościach mających na celu propagowanie postaw proekologicznych.
We wtorek (11 czerwca) w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim miał miejsce finał trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” organizowanego we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Lublinie. Przedsięwzięcie jest przeprowadzane w Polsce już od 2019 roku, którego patronem jest m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
W projekcie wzięło udział 39 szkół. 34 szkoły zdobyło certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie, natomiast 8 z nich zostało wy-różnione i otrzymało nagrody m.in. mikroskop oraz zestawy do eksperymentów z wodą. Certyfikaty i nagrody wręczył wicewoje-woda lubelski Andrzej Maj oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Marcin Troć.
– Zarówno młodzież jak i uczniowie aktywnie włączają się w działania ekologiczne, są bardzo kreatywni, czasami nawet nas, dorosłych, zaskakują swoimi pomysłami i aktywnością – przyznaje koordynatorka programu, Anna Janczewska-Demucha z RZGW w Lublinie.
W ścisłym finale konkursu nagrody otrzymały:
• Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Załuczu
• Szkoła Podstawowa nr 2 w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Janiny Doroszewskiej w Krasnymstawie
• Szkoła Podstawowa im ks. Dominika Maja w Zaraszowie
• Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej
• Zespół Szkół w Krynce
A także 3 wyróżnione szkoły, którym nie udało się dotrzeć na spotkanie:
• Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach
• Szkoła podstawowa nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie
• Szkoła Podstawowa w Wielączy