Tysiąc złotych miesięcznie. Takie stypendium będą dostawali tegoroczni maturzyści, którzy wybiorą studia techniczne. Młodzi z Lublina już zacierają ręce.
Tak, jak Marcin Machowski. - Ja zdecydowałem się na budownictwo na Politechnice Warszawskiej - tłumaczy.
Podobnych osób w ich liceum jest wyjątkowo dużo. - Matematykę na egzaminie dojrzałości wybrał u nas co drugi maturzysta - podkreśla Ryszard Kowal, dyrektor II LO. - Podczas gdy w kraju co piąty - dodaje. - Od kilku lat słyszymy, że to zbyt mało. A na studia techniczne decyduje się niewielu maturzystów.
Efekt? W połowie 2007 r. w Polsce brakowało ponad 30 tys. inżynierów oraz pracowników technicznych. - Doszło do tego, że to praca szuka inżyniera, a nie inżynier pracy - wyjaśnia prof. Marek Opielak, prorektor Politechniki Lubelskiej.
Rząd zamierza temu zapobiec. - Chcemy zainwestować w kształcenie studentów kierunków ścisłych i technicznych - zapowiedziała wczoraj minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Resort zamierza zamówić u uczelni studia dla specjalistów, których w Polsce najbardziej brakuje. Na razie dla 3 tys. osób.
Wczoraj Kudrycka ogłosiła listę 10 kierunków, o które chodzi (ramka obok). - Ogłaszamy konkurs dla uczelni, które są zainteresowane zwiększeniem naboru studentów na te kierunki - tłumaczy minister. Uczelnie, które wygrają, dostaną zwrot kosztów. Po 14 tys. zł za 3-letnie kształcenie każdego studenta.
- Oczywiście, że wystartujemy - zapewnia prof. Józef Kuczmaszewski, rektor PL. - To szansa na ściągnięcie do nas dobrych kandydatów i rozwój oferty dydaktycznej naszej uczelni.
A jak zachęcić młodych? Najłatwiej pieniędzmi. Połowa z 3 tys. studentów, dla których rząd zamówi studia, otrzyma stypendium: 1 tys. zł miesięcznie. - Każda forma przyciągnięcia młodzieży do studiów technicznych jest dobra - podkreśla rektor Kuczmaszewski. - I stypendia dla studentów, i wprowadzenie od przyszłego roku obowiązkowej matury z matematyki.
Studenci tych kierunków mogą liczyć na stypendia:
* biotechnologia,
* budownictwo,
* elektrotechnika,
* energetyka,
* inżynieria biomedyczna,
* inżynieria środowiska,
* matematyka,
* mechanika i budowa maszyn,
* mechatronika