Coraz mniej samorządów w naszym regionie chce likwidować szkoły. Wolą oddawać je stowarzyszeniom.
Szefową oświatowej "Solidarności” niepokoi co innego - przekazywanie szkół stowarzyszeniom. - To zjawisko zostało zapoczątkowane właśnie w Lubelskiem. W gminie Hanna i Leśniowice - mówi Misiuk.
- Jestem wójtem trzecią kadencję. Od 2007 roku przeprowadziłem proces likwidacji siedmiu szkół. Wszystkie działają dalej jako stowarzyszeniowe - przyznaje Lech Bojko, wójt Gminy Werbkowice (powiat hrubieszowski).
W tym roku do szkół zlikwidowanych w tej gminie może dołączyć Gimnazjum w Sahryniu. Powód? Demografia. - W szkole uczy się 35 uczniów. Rocznie do funkcjonowania tej szkoły dokładamy ok. 300 tys. zł - wylicza wójt Bojko.
W przypadku tej szkoły nie ma jednak mowy o przekazaniu jej stowarzyszeniu. - W jednym budynku byłyby dwie szkoły, jedna prowadzona przez gminę, druga przez stowarzyszenie - tłumaczy wójt. - Są części wspólne jak klatka schodowa czy też toalety. Niech coś się złego stanie to kto poniesie odpowiedzialność?
Gimnazjum w Sahryniu jest jedną z 33 szkół, które wraz z końcem wakacji mogą przestać funkcjonować. W przypadku 16 placówek Lubelski Kurator Oświaty wydał już pozytywną opinię, co do czterech (w tym Gimnazjum w Sahryniu) jego opinia jest negatywna. Przyszłość szkoły jest jednak w rękach radnych. - Projekt uchwały zostanie przygotowany na sesję w kwietniu - informuje wójt Werbkowic.
Zlikwidowane ma być m.in. LO w Karczmiskach, ale to szkoła "wirtualna”. - Tego liceum w ogóle nie było - mówi Piotr Długosz, dyrektor Zespołu Szkół w Karczmiskach. - W 2012 roku liceum zostało powołane w ramach zespołu i od tego czasu nie było naboru.
Ostateczna decyzja nie zapadła jeszcze w przypadku Szkoły Podstawowej w Ulowie (powiat tomaszowski). Władze gminy planowały początkowo zlikwidować dwie podstawówki. Rada gminy wstępnie zgodziła się na jedną.
Waldemar Miller, zastępca wójt gminy Tomaszów Lubelski tłumaczy, nie chodzi tylko o to, że jest mało uczniów. - Od 1 września 2016 r. wszystkie oddziały przedszkolne w szkołach mają zostać przekształcone w przedszkola. Aby takie przedszkole utworzyć obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe. Jest mowa m.in. o przegrodach niepalnych. A szkoła w Ulowie jest drewniana - mówi.
2012/2013 - 141 • 2013/2014 - 43 • 2014/2015 - 33
Liczba podstawówek w Lubelskiem
2006 r. - 1141 • 2014 r. - 986
Liczba szkół do 70 uczniów w Lubelskiem
2006 r. - 405 • 2014 r. - 309
Liczba szkół prowadzonych przez stowarzyszenia
2006 r. - 37 • 2014 - 134
* Dane z Systemu Informacji Oświatowej