Na najmłodszych uczniów czeka darmowy podręcznik, a na maturzystów - egzamin dojrzałości w zmienionej formule. To tylko niektóre ze zmian w rozpoczynającym się dziś roku szkolnym
Zmian w roku szkolnym 2014/2015 będzie więcej. Od dziś w klasach pierwszych szkół podstawowych nie może być więcej niż 25 dzieci.
- O ile intencje były słuszne, o tyle w przypadku gdy jest 126 albo 127 uczniów to będzie problem. Można zrobić 6 klas, ale jak na początku roku dwóch uczniów się nie zgłosi, to taką klasę trzeba zlikwidować - tłumaczy Mariusz Lisek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Lublinie.
To także pierwszy rok nowych matur. Wiosną 2015 r. oprócz trzech egzaminów pisemnych (z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki), abiturienci będą musieli zdać jeszcze egzamin pisemny z przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym). Natomiast ustny egzamin z polskiego będzie miał zmienioną formułę. Zamiast prezentacji, pojawią się zestawy pytań przygotowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. W liceach zmiany wchodzą w życie już w tym roku, w technikach dopiero w przyszłym.
- Będzie też trudniej z racji tego, że np. na egzamin ustny z języka polskiego będziemy mieć już nie trzy, a tylko dwa tygodnie. W przypadku tak dużej szkoły jak nasza, zmieszczenie się w tym terminie to horror. Wychodzi po 30 osób dziennie. - mówi Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie.
Sprawdzian na zmienionych zasadach będą pisać też sześcioklasiści. Pierwsza część egzaminu sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki. Część druga to test z języka obcego.
Na tym nie koniec zmian. Od września do tego by gmina musiała zorganizować międzyszkolną grupę na zajęcia z etyki wystarczy jeden uczeń. Dotąd musiało być ich co najmniej trzech. - Dotychczas nie było zainteresowania tym przedmiotem -mówi Tomasz Szydło, zastępca burmistrza Świdnika. - Ale jak będą chętni, to będziemy organizować zajęcia dla większej grupy z różnych klas. Mamy wykwalifikowaną kadrę.
Z kolei ze szkolnych świetlic będą mogli korzystać także starsi uczniowie. - W przypadku Zamościa nie zwiększy to w jakikolwiek znaczący sposób etatów w szkołach - mówi Paweł Czechalski z Urzędu Miasta w Zamościu. - W dwóch szkołach zostaną utworzone odpowiednio jeden i 2,5 etatu. W przypadku pozostałych szkół dyżury w świetlicach będą pełnić nauczyciele.
Inne zmiany (przykłady)
• uczniowie będą mieć prawo do legitymacji szkolnej z numerem PESEL, co ułatwi np. dostęp do świadczeń zdrowotnych
• uczniowie mieszkający w bursie nie będą musieli co roku się rejestrować
• rodzice nie będą musieli obowiązkowo ubezpieczać dzieci w szkołach