Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 sierpnia 2024 r.
18:11

Nowa, podstępna plaga. Depresje, agresja, samobójstwa

(fot. DW)

Absencja szkolna, agresja, osłabienie relacji międzyludzkich, a nawet stany lękowe i depresyjne, coraz częściej samobójstwa. Te i wiele innych skutków wywołują uzależnienia behawioralne, które dotyka coraz więcej młodych ludzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na co dzień korzystamy z nowych technologii. Smartfon stał się nieodłącznym elementem dla codziennego funkcjonowania, chociażby ze względu na łatwy i szybki dostęp np. do bankowości, dokumentów oraz możliwość podtrzymywania i nawiązywania relacji. Z czasem, może przerodzić się to w poważniejszy problem, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. W odróżnieniu od uzależnień np. od alkoholu czy narkotyków uzależnienia behawioralne dotyczą zachowań, które są trudne do opanowania lub kontrolowania.

- Inaczej są to uzależnienia od czynności, które są nałogowo powtarzane. W odróżnieniu od innych uzależnień nie są w nie zaangażowane żadne substancje psychoaktywne, więc można powiedzieć, że to jest zachowanie, które jest społecznie akceptowane, np. jedzenie, korzystanie z internetu czy praca, jednak towarzyszy temu brak kontroli. Nie zawsze wiemy, kiedy powiedzieć stop i kiedy przychodzi ten moment, w którym jest utrata kontroli. Odczuwamy silne pragnienie sprawdzenia czegoś, np. niejednokrotnie zdarza się, że bierzemy telefon komórkowy do ręki, aby sprawdzić godzinę, a jednak tej godziny nie sprawdzimy, chowamy telefon do kieszeni i nie wiemy, która jest godzina. Wystarczy wsiąść do autobusu i zobaczyć, ilu z pasażerów czyta książkę, rozmawia czy patrzy przez okno, a ilu przegląda telefon. Problem jest duży, myślę, że można nawet mówić o problemie globalnym, dlatego że wszyscy jesteśmy trochę skazani na telefony – mówi Karolina Wróbel-Kudyba, psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, najczęściej występujące uzależnienia behawioralne u nastolatków to:

- Uzależnienie od mediów społecznościowych

- Uzależnienie od gier komputerowych

- Zakupoholizm

- Uzależnienie od aktywności fizycznej

Przyczyny powstawania tych uzależnień są zazwyczaj bardziej złożone

- Czynnikami ryzyka mogą być różnego rodzaju konflikty wśród rówieśników czy w rodzinie, a także niepowodzenia w szkole, odrzucenie, impulsywność, zapotrzebowanie na stymulację, niska samoocena, brak wsparcia, zachowania dysfunkcyjne jednego z rodziców lub obojga rodziców oraz presja ze strony rówieśników. Ta presja ze strony rówieśników może wpłynąć na rozwój uzależnień, ponieważ skoro wszyscy grają, „to ja nie chcę być odludkiem i nie chcę nie grać”  – podkreśla Wróbel-Kudyba.

Pozornie może wydawać się, że przykładowe codzienne spędzanie czasu przed ekranem nie może być szkodliwe, ponieważ stało się to swego rodzaju normą. Jednak tak jak w przypadku każdego uzależnienia, tu również istnieją negatywne skutki.

Długotrwałe uzależnienia mogą prowadzić do:

- izolacji społecznej - młodzi ludzie mogą zaniedbywać relacje z rodziną i przyjaciółmi

- problemów w szkolne - zaniedbywanie nauki na rzecz aktywności uzależniających może powodować gorsze wyniki w nauce i problemy w szkole

- zaburzeń emocjonalnych - uzależnienia mogą prowadzić do stanów lękowych, depresji oraz problemów z samooceną i poczuciem własnej wartości

- problemów zdrowotnych - długotrwałe korzystanie z komputera, telefonu lub nadmierne ćwiczenia fizyczne mogą prowadzić do problemów zdrowotnych np. otyłości, problemów z kręgosłupem czy zaburzeń odżywiania

W ochronie dzieci i młodzieży przed uzależnieniami, kluczową rolę pełnią rodzice oraz nauczyciele czy pedagodzy szkolni. Niestety, zauważenie problemu może nie być łatwe, a jego objawianie się nieoczywiste. Na co powinni zwrócić uwagę i jak objawiają się pierwsze symptomy uzależnienia?

- Jeśli mówimy o małych dzieciach to oczywiście im mniej kontaktu z ekranem tym lepiej. Są różne badania wpływu wcześniejszego narażenia na ekrany na rozwój różnych trudności. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, ale trzeba znać umiar. Sygnałem ostrzegawczym dla rodziców mogą być następujące zachowania: dziecko denerwuje się częsciej niż zwykle, kłóci się, próbuje wyegzekwować np. dodatkowy czas korzystania z komputera. Kiedy dziecko, które wcześniej było aktywne na zewnątrz, wychodziło ze znajomymi, grało w piłkę czy jeździło na rowerze, a teraz tego nie robi lub robi to rzadziej, to powinno to zainteresować rodzica. Niepokojące może być również to, że dziecko zastępuje relacje rówieśnicze grą np. na komputerze lub przenosi je z otoczenia zewnętrznego do komputera – uczula psychoterapeutka.

Oprócz dostrzegania symptomów i rozmowy rodziców z dziećmi, czujni powinni być również nauczyciele. Powtarzające się nieobecności w szkole, pogorszenie koncentracji, zmiany w zachowaniu czy gorsze wyniki w nauce, a przy tym spędzanie czasu na przeglądaniu telefonu zamiast na rozmowie z rówieśnikami może okazać się początkiem uzależnienia. Ważna jest także profilaktyka, czyli uświadamianie i edukowanie młodych ludzi o zagrożeniach związanych np. z nadmiernym korzystaniem z technologii. Może to pomóc w uchronieniu młodzieży lub przynajmniej zmniejszeniu skutków uzależnienia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium