Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2023 r.
13:24

Lublin. Nauka na ponad 1700 sposobów przez cały tydzień

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Już 18 września rozpoczyna się Lubelski Festiwal Nauki. Przed nami tydzień warsztatów, pokazów i wykładów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już 19 edycja festiwalu, tym razem pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Jak co roku, na każdej z 5 uczelni będzie można uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach na cześć nauki. Organizatorem tegorocznej edycji jest Katolicki Uniwersytet Lubelski. W tym roku padł rekord liczby zgłoszonych projektów. Chętni mogą wybierać spośród 1777 wydarzeń.

 - Jestem podekscytowana, bo jesteśmy tuż przed świetnym festiwalem i świetną naukową imprezą. Przed nami mnóstwo wydarzeń. Zaczynamy w poniedziałek, ale już w najbliższą niedzielę, zapraszamy na kosmiczną zapowiedź festiwalu, czyli spotkanie z astronautą w Centrum Transferu Wiedzy KUL o godz. 18. Po spotkaniu będzie audio-wizualna uczta na fasadzie CSK. To kosmiczne projekcje, odbywające się co pół godziny, od godz. 20 do 22. Dzięki projekcji spojrzymy na świat jak nigdy wcześniej, czyli z kosmosu – zachęca dr Anna Dutkowska, główna koordynatorka Lubelskiego Festiwalu Nauki.

W wydarzenie zaangażowały się wszystkie lubelskie szkoły wyższe, czyli Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny. Każda z uczelni przygotowała wyjątkowy program dostosowany do osób w każdym wieku i z różnymi zainteresowaniami.

- My jako Uniwersytet Przyrodniczy przygotowaliśmy projekty związane m.in. z weterynarią czy ogrodnictwem. Mamy blisko 240 wydarzeń skierowanych do szkół ponadpodstawowych, około 200 dla szkół podstawowych, 30 dla przedszkolaków oraz około 100 projektów dla dorosłych. Mamy np. projekt „Ogród w filiżance” gdzie każdy będzie mógł wykonać swój własny, kapsułowy ogródek. Chętni będą mogli wciąć udział w wykładach m.in. o komunikacji z psami, tajemnicach grzybów czy jadalnych owadach. Zaplanowaliśmy też wycieczki np. „Rzeźba lessowa i bioróżnorodność doliny rzeki Konopniczanki”, gdzie będzie możliwość przespacerowania się i posłuchania o tym jaki jest to wspaniały zabytek przyrody – mówi dr inż. Justyna Libera, koordynatorka festiwalu na Uniwersytecie Przyrodniczym

A co znajdziemy w programie UMCS?

- Serdecznie zapraszamy na wydział artystyczny i ćwiczenia z generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Na wydziale chemii dowiemy się jakie są różnice między diamentami i brylantami. Zapraszamy również na oglądanie słońca przez teleskop i odkrywanie mikrokosmosu. Na wydziale pedagogiki i psychologii dzieci będą mogły stworzyć ogromny model mózgu, dowiedzieć się jak długie są neurony i kierować samochodem bez użycia rąk. Na wydziale politologii i dziennikarstwa poznamy tajniki języka chińskiego. Na koniec, na pikniku naukowym będziemy wytwarzać prąd za pomocą jabłka czy ziemniaków – mówi dr Monika Baczewska-Ciupak, koordynatorka festiwalu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza m.in. na warsztaty, na których uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie czy sztuczna inteligencja naprawdę nam zagraża, na lekcję anatomii, a seniorzy dowiedzą się jak rozpoznać działania oszustów.

Uniwersytet Medyczny będzie mówił m.in. o zdrowym odżywianiu, pierwszej pomocy czy profilaktyce raka piersi. Chętni dowiedzą się jakim bogactwem jest miód i inne pszczele produkty czy stres może boleć oraz będą budować model DNA.

Politechnika Lubelska będzie oswajać matematykę w specjalnym Escape Roomie. Chętni napiją się kawy w kąciku kawowym zbudowanym z surowców wtórnych, zobaczą pojazdy stworzone przez wykładowców i studentów, czyli łazik marsjański Orion lub ekologiczne obiekty latające.

18 września Lubelski Festiwal Nauki zostanie zainaugurowany w sali widowiskowej Opery Lubelskiej. Od poniedziałku do piątku będziecie mogli uczestniczyć w wydarzeniach na poszczególnych uczelniach.

W sobotę, 23 września festiwal zwieńczy Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się w hali Targów Lublin w godzinach 10-16. 24 września w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim organizatorzy uroczyście zakończą XIX edycję wydarzenia.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach każdej z uczelni znajdziecie na ich stronach internetowych. Wstępy na niektóre z wydarzeń będą wymagały wcześniejszej rejestracji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty