Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2023 r.
13:24

Lublin. Nauka na ponad 1700 sposobów przez cały tydzień

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Już 18 września rozpoczyna się Lubelski Festiwal Nauki. Przed nami tydzień warsztatów, pokazów i wykładów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już 19 edycja festiwalu, tym razem pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Jak co roku, na każdej z 5 uczelni będzie można uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach na cześć nauki. Organizatorem tegorocznej edycji jest Katolicki Uniwersytet Lubelski. W tym roku padł rekord liczby zgłoszonych projektów. Chętni mogą wybierać spośród 1777 wydarzeń.

 - Jestem podekscytowana, bo jesteśmy tuż przed świetnym festiwalem i świetną naukową imprezą. Przed nami mnóstwo wydarzeń. Zaczynamy w poniedziałek, ale już w najbliższą niedzielę, zapraszamy na kosmiczną zapowiedź festiwalu, czyli spotkanie z astronautą w Centrum Transferu Wiedzy KUL o godz. 18. Po spotkaniu będzie audio-wizualna uczta na fasadzie CSK. To kosmiczne projekcje, odbywające się co pół godziny, od godz. 20 do 22. Dzięki projekcji spojrzymy na świat jak nigdy wcześniej, czyli z kosmosu – zachęca dr Anna Dutkowska, główna koordynatorka Lubelskiego Festiwalu Nauki.

W wydarzenie zaangażowały się wszystkie lubelskie szkoły wyższe, czyli Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny. Każda z uczelni przygotowała wyjątkowy program dostosowany do osób w każdym wieku i z różnymi zainteresowaniami.

- My jako Uniwersytet Przyrodniczy przygotowaliśmy projekty związane m.in. z weterynarią czy ogrodnictwem. Mamy blisko 240 wydarzeń skierowanych do szkół ponadpodstawowych, około 200 dla szkół podstawowych, 30 dla przedszkolaków oraz około 100 projektów dla dorosłych. Mamy np. projekt „Ogród w filiżance” gdzie każdy będzie mógł wykonać swój własny, kapsułowy ogródek. Chętni będą mogli wciąć udział w wykładach m.in. o komunikacji z psami, tajemnicach grzybów czy jadalnych owadach. Zaplanowaliśmy też wycieczki np. „Rzeźba lessowa i bioróżnorodność doliny rzeki Konopniczanki”, gdzie będzie możliwość przespacerowania się i posłuchania o tym jaki jest to wspaniały zabytek przyrody – mówi dr inż. Justyna Libera, koordynatorka festiwalu na Uniwersytecie Przyrodniczym

A co znajdziemy w programie UMCS?

- Serdecznie zapraszamy na wydział artystyczny i ćwiczenia z generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Na wydziale chemii dowiemy się jakie są różnice między diamentami i brylantami. Zapraszamy również na oglądanie słońca przez teleskop i odkrywanie mikrokosmosu. Na wydziale pedagogiki i psychologii dzieci będą mogły stworzyć ogromny model mózgu, dowiedzieć się jak długie są neurony i kierować samochodem bez użycia rąk. Na wydziale politologii i dziennikarstwa poznamy tajniki języka chińskiego. Na koniec, na pikniku naukowym będziemy wytwarzać prąd za pomocą jabłka czy ziemniaków – mówi dr Monika Baczewska-Ciupak, koordynatorka festiwalu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza m.in. na warsztaty, na których uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie czy sztuczna inteligencja naprawdę nam zagraża, na lekcję anatomii, a seniorzy dowiedzą się jak rozpoznać działania oszustów.

Uniwersytet Medyczny będzie mówił m.in. o zdrowym odżywianiu, pierwszej pomocy czy profilaktyce raka piersi. Chętni dowiedzą się jakim bogactwem jest miód i inne pszczele produkty czy stres może boleć oraz będą budować model DNA.

Politechnika Lubelska będzie oswajać matematykę w specjalnym Escape Roomie. Chętni napiją się kawy w kąciku kawowym zbudowanym z surowców wtórnych, zobaczą pojazdy stworzone przez wykładowców i studentów, czyli łazik marsjański Orion lub ekologiczne obiekty latające.

18 września Lubelski Festiwal Nauki zostanie zainaugurowany w sali widowiskowej Opery Lubelskiej. Od poniedziałku do piątku będziecie mogli uczestniczyć w wydarzeniach na poszczególnych uczelniach.

W sobotę, 23 września festiwal zwieńczy Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się w hali Targów Lublin w godzinach 10-16. 24 września w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim organizatorzy uroczyście zakończą XIX edycję wydarzenia.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach każdej z uczelni znajdziecie na ich stronach internetowych. Wstępy na niektóre z wydarzeń będą wymagały wcześniejszej rejestracji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty