Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2021 r.
7:26

Radni Lublina zgodzili się na 33-metrowy biurowiec przy Globusie. To nie wszystko

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
49 5 A A
Biurowiec będzie mógł powstać na terenie u zbiegu ul. Zana i Filaretów,
Biurowiec będzie mógł powstać na terenie u zbiegu ul. Zana i Filaretów, (fot. Maciej Kaczanowski)

Budowę 33-metrowego wieżowca tuż obok hali Globus umożliwi nowy plan zagospodarowania terenu uchwalony w czwartek przez Radę Miasta. Dokument określa przeznaczenie działek, które Ratusz oddaje Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wysoki biurowiec będzie mógł powstać na rozległym terenie u zbiegu ul. Zana i Filaretów, obejmującym m.in. stary budynek, w którym działa Biuro Obsługi Mieszkańców. Nowy plan zagospodarowania, czyli dokument określający przeznaczenie nieruchomości pozwoli tu zbudować mający nawet 33 m wysokości obiekt usługowy.

Uchwalony w czwartek plan mówi, że mogą to być usługi nieuciążliwe „w szczególności” z zakresu biur, gastronomii, handlu, kategorii hotelowo-turystycznej, turystyki biznesowej, kultury i rozrywki, opieki zdrowotnej, nauki i edukacji, oświaty i wychowania oraz rzemiosła usługowego.

„Bez mieszkaniówki”

– Czy ta funkcja hotelowa nie otworzy furtki do wykonania budynku w taki sposób, aby później ubiegać się o to, by było tam mieszkalnictwo wielorodzinne? – upewniał się na posiedzeniu radny Piotr Popiel (PiS). Usłyszał, że nikt tutaj mieszkać nie będzie.

– Plan nie dopuszcza funkcji mieszkaniowej w ogóle. Nie dopuszcza nawet funkcji usług nauki, w której domy studenckie mogłyby się znaleźć – zapewniała Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta, której zespół stworzył projekt planu.

Tutaj głównie parking

Tuż obok, w miejscu parkingu z wjazdem od ul. Kazimierza Wielkiego, będzie mógł powstać obiekt mający wysokość do 16 m. Plan wyznacza tu miejsce pod budowę „wielopoziomowego parkingu z dopuszczeniem usług nieuciążliwych”, w szczególności biur, sklepów, gastronomii i drobnych usług.

Wydzielenie lokali usługowych będzie możliwe od strony od ul. Filaretów i Kazimierza Wielkiego, o ile ich łączna powierzchnia nie będzie większa niż 40 proc. powierzchni terenu zajętego przez budynek.

Prezent dla MOSiR

Nieruchomości, na których możliwe staną się takie inwestycje, będą własnością Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, spółki samorządu Lublina. O takim prezencie dla MOSiR przesądziła w zeszłym roku Rada Miasta na wniosek prezydenta Lublina. Podejmując tę decyzję radni nie znali wartości przekazywanej nieruchomości obejmującej także halę Globus.

Dzisiaj kwota jest już znana. – Wycena opiewa na kwotę około 79 mln zł – przyznał radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta.

A jeśli sprzedadzą?

– MOSiR jest spółką, do której dokładamy co rok – przypominał radny Piotr Breś (PiS). Firma od lat przynosi miastu duże straty, więc radny Breś powątpiewa, czy będzie miała za co budować biurowiec. – Za chwilę się okaże, że będzie musiała ten teren sprzedać, bo nie będzie miała pieniędzy na utrzymanie.

– Snucie takich przypuszczeń jest całkowicie bezpodstawne – odpowiadał mu zastępca prezydenta. – Są różne źródła finansowania, w tym kredyty, z których można sfinansować budowę, która z założenia powinna być działalnością przychodową.

A oni nie zbudują

Na zarobek na nieruchomości nie mogą za to liczyć właściciele terenu koło ogrodów działkowych przy ul. Kazimierza Wielkiego, którzy po latach odzyskali swoją ziemię. Chodzi o grunt między alejką pieszo-rowerową a blokiem przy ul. Jaworowskiego, opisany w nowym planie jako „usługi sportu” i objęty Ekologiczną Strefą Obszarów Chronionych.

– W 2001 roku odzyskaliśmy działkę i od tej pory walczymy – mówił radnym mężczyzna, który liczył na umożliwienie tu zabudowy wielorodzinnej. Ratusz, który pod koniec sierpnia ogłosił, że chce uchronić ten obszar przed zabudową, przyznał teraz, że proponował wcześniej także mieszkania, ale przez lata negatywnie opiniowała to Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna.

– W sprawie rejonu Globusa odbyło się pięć posiedzeń komisji – tłumaczyła Żurkowska. – Na każdym z tych posiedzeń wszelkie nasze propozycje, zarówno mieszkaniówki, jak i usług zieleni, zyskały zdecydowanie negatywną opinię. I myśmy musieli się z tymi państwa propozycjami wycofać.

– Na podstawie jakiej procedury możemy się starać o zamianę z miastem działek? – dopytywał właściciel gruntu. – Trzeba złożyć konkretny wniosek – skwitował zastępca prezydenta Lublina.

Ogródki pod zieleń

Ratusz podkreśla, że nowy plan ma chronić przed zabudową ogródki działkowe, w przeciwieństwie do dotychczasowego. – Liniami zabudowy wchodził na tereny działek – przypominał Szymczyk. Zastrzegał jednocześnie, że nie powstrzymuje to toczących się postępowań o zwrot wywłaszczonych przed laty nieruchomości w obrębie ogrodów działkowych, zresztą nie tylko ogrodów, bo również stoku. – Około trzy czwarte stoku jest zagrożone zwrotem.

Co z parkowaniem

Inne zagrożenie widzą m.in. władze Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Obawiają się, że z nową zabudową pojawią się też dodatkowe samochody, zastawiając osiedlowe uliczki, na których już teraz ciężko o miejsce postojowe. Uchwalony w czwartek nowy plan zagospodarowania ustala też wskaźniki parkingowe, czyli minimalną liczbę miejsc postojowych, które będzie musiał stworzyć inwestor stawiający nowy obiekt. W przypadku biur wymagane minimum to 1 miejsce postojowe na 70 mkw. powierzchni użytkowej, zaś np., w przypadki sklepów co najmniej 32 miejsca na 1000 mkw. powierzchni handlu.

Musi się uprawomocnić

Nowy plan zagospodarowania nie od razu wejdzie w życie. Najpierw jego poprawność ocenią prawnicy wojewody. Potem uchwała zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. 14 dni po takiej publikacji stanie się obowiązującym prawem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty