Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2021 r.
18:28

Lublin. Ratusz odpowiada aktywistom. Drzewa da się jeszcze uratować?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 3 A A
Społecznicy prosili o ocalenie jedynego drzewa rosnącego na pl. Dworcowym, pochyłego jesionu przed jedną z kamienic. Drzewo zostało jednak wycięte
Społecznicy prosili o ocalenie jedynego drzewa rosnącego na pl. Dworcowym, pochyłego jesionu przed jedną z kamienic. Drzewo zostało jednak wycięte (fot. Dominik Smaga)

O ocalenie części drzew przeznaczonych do wycinki w związku z budową dworca proszą prezydenta lubelscy aktywiści. Dziś przesłali mu listę 22 tych, których ich zdaniem nie trzeba usuwać. Wielu z tych drzew już nie ma. A Ratusz rozważy zmiany tylko w rejonie Krochmalnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urząd Miasta wielokrotnie zapewniał, że projekt budowy dworca i przebudowy okolicznych dróg był drobiazgowo sprawdzony pod kątem ocalenia zieleni. – Każda lokalizacja była dokładnie analizowana – przekonuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Wycinka została ograniczona do minimum.

– Naszym zdaniem zmiany są jeszcze możliwe – twierdzą tymczasem aktywiści, którzy w czwartek przekazali prezydentowi oficjalne pismo z wykazem 22 drzew, które ich zdaniem można jeszcze ocalić. – Wykazał się pan wyrozumiałością w przypadku przebudowy Al. Racławickich, dlatego i w tej sytuacji liczymy na ponowną, wnikliwą analizę.

Krochmalna i okolice

Na liście, którą dostał prezydent, jest m.in. szpaler sześciu drzew przy ul. Krochmalnej. Przeznaczono je do wycinki w związku z budową chodnika przy wyjeździe z planowanego placu postojowego dla autobusów. Aktywiści twierdzą, że chodnik można lekko przesunąć lub zwęzić. Proszą też o niewielkie przesunięcie skrzyżowania ul. Krochmalnej z planowaną drogą do terenów przyszłej zabudowy, co miałoby ocalić życie dojrzałej lipy. Chcą poza tym ocalenia kasztanowca niedaleko stacji trafo przy Krochmalnej.

Projekt przewiduje usunięcie dwóch spośród czterech widocznych tu drzew. Społecznicy chcą, by ocalone zostały wszystkie (fot. Dominik Smaga)

Aktywiści twierdzą też, że nie trzeba też wycinać dwóch drzew rosnących między likwidowaną pętlą linii 30 i 34 a budynkiem kolejowym, jeśli skarpę zabezpieczy się inaczej. Kolejne trzy drzewa, o których ocalenie zabiegają, to trzy niezbyt okazałe głogi na terenie targu przy Pocztowej, tuż przy jego ogrodzeniu. – Potencjalnie mogłyby kolidować z planowaną linią oświetleniową, wydaje się to jednak wątpliwe – przekonują działacze.

Żadnej wartości?

Pod listem do prezydenta widnieje dziewięć nazwisk. Podpisali go działacze Forum Kultury Przestrzeni: Jan Kamiński, Marcin Skrzypek, Ewa Kipta, Agnieszka Ziętek, Szymon Pietrasiewicz i Magdalena Nosek, działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka: Krzysztof Gorczyca i Krzysztof Kowalik oraz prezes lubelskiej Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski.

– Mamy wrażenie, że po raz kolejny drzewa w Lublinie nie stanowią żadnej wartości a jedynie przeszkodę – komentuje Kowalik. – Oczekujemy na odniesienie się przez prezydenta do naszych uwag oraz pilne wstrzymanie zbędnych wycinek.

Społecznicy mieli nadzieję m.in. na pozostawienie dużej topoli, rosnącej w dość problematycznym miejscu ul. Pocztowej. Przekonywali, że warto dla tego drzewa przesunąć lub zwęzić jezdnię oraz inaczej poprowadzić kanalizację. Topola została wycięta jeszcze zanim apel aktywistów trafił do Ratusza (fot. Dominik Smaga)

Nie ma o czym mówić

W części przypadków prośba o wstrzymanie wycinek już jest nieaktualna, bo wskazane w liście drzewa zostały już usunięte. Taki los spotkał m.in. pochyły jesion będący jedynym drzewem na pl. Dworcowym. Nie ma też m.in. wymienianych w piśmie sześciu drzew przy Młyńskiej.

Ratusz zapewnia, że apel aktywistów „będzie analizowany”, jednak nie daje nadziei na zbyt wielkie zmiany. – Analizie zostaną poddane wskazane w piśmie drzewa, których nie usunięto. Dotyczy to ul. Krochmalnej – stwierdza Justyna Góźdź i tłumaczy, że „porządkowanie zieleni na terenie inwestycji” jest już zaawansowane. – Prace związane z wycinką powinny się zakończyć do końca lutego z uwagi na rozpoczynający się od marca okres lęgowy ptaków.

Działacze wskazują też 14 drzew, których już nie ma, a które ich zdaniem wcale nie musiały być usuwane: gruszę z ul. Pocztowej, dziesięć drzew z ul. Młyńskiej, jedno z okolic ronda Sportowców i dwa rosnące na pasie zieleni między zadaszeniami planowanego dworca.

Społecznicy, którzy napisali list do prezydenta, liczyli także na ocalenie okazałej topoli czarnej rosnącej w problematycznym miejscu ul. Pocztowej. Przyznali, że mogłoby to wymagać większego wysiłku: przesunięcia lub zwężenia jezdni oraz innego poprowadzenia kanalizacji. – Naszym zdaniem ochrona tak okazałego drzewa uzasadnia podjęcie tego wysiłku – przekonywali. Topolę już ścięto.

Będzie trawa ozdobna

Jak wiele drzew zostanie usuniętych w związku z budową nowego centrum komunikacyjnego, przebudową dróg i stworzeniem placu postojowego? – Projekt uwzględnia łącznie pięć zadań, które są realizowane trzema odrębnymi umowami. Dla całego projektu do usunięcia wytypowano 170 drzew – odpowiada Góźdź. – W ramach inwestycji będą również realizowane nowe nasadzenia w liczbie 97 drzew oraz ponad 31 tys. krzewów, pnączy i traw ozdobnych.

Zobacz także: Akcja plakatowa w obronie drzew przy ul. 1 Maja

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty