Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania obchodził swój jubileusz. Uroczystości były okazją do wręczenia nagród AKLAUD.
Decyzją Senatu Akademickiego KUL z 2008 roku powstał nowy kierunek studiów – dziennikarstwo i komunikacja społeczna. KUL był trzecią jednostką akademicką w Polsce, która mogła kształcić przyszłych dziennikarzy.
Od tamtej pory kierunek wykształcił tysiące osób związanych z mediami. Jednak początki sięgają aż lat 90. XX wieku, gdy ks. prof. Leon Dyczewski postanowił założyć Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa.
Jubileuszowi towarzyszył wykład inauguracyjny dotyczący sztucznej inteligencji wygłoszony przez profesora Jana Krefta z Politechniki Gdańskiej.
Oprócz tego wydarzenie było okazją do wręczenia nagród Akademickiego Lauru Dziennikarskiego. Nagrodę ustanowiono w 2014 roku, we współpracy trzech uniwersytetów– KUL, UMCS oraz WSPA.
W 2019 roku partnerem nagrody stało się miasto Lublin. Jej celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego dziennikarzy prasy, radia, telewizji i nowych mediów regionu lubelskiego. Pomysłodawcą ustanowienia nagrody był pierwszy dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, prof. Karol Klauza.
– Kiedy w 21014 roku rzucaliśmy w ziemię ziarno idei nagrody, nie wiedzieliśmy jak potoczą się jej losy. Jednocześnie widzę, że tamten fakt to było wrzucenie ziarna w glebę kultury Lublina, a potem tylko przypatrywanie się wzrostowi tej roślinki. Każdy kolejny rok, to kolejne nazwiska nagrodzonych i nominowanych – mówił prof. Karol Klauza – To tworzony olbrzymi areopag nazwisk dziennikarzy Lublina. Dla młodych to kopalnia wiedzy o lubelskim dziennikarstwie.
Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach – AKLAUD oraz AKLAUD MŁODYCH.
W kategorii AKLAUD laureatką została dr Małgorzata Żurakowska z Polskiego Radia Lublin. Podczas przemówienia przypomniała obecnym na sali studentom o tym, z czego powinien składać się dziennikarz i jaką osobą powinien być.
– Co zostanie po rozebraniu dziennikarza? Rdzeń – to pewien rodzaj kręgosłupa moralnego, kwestia zespołu wartości, która budowana jest przez całe życie; drugim elementem jest czynnik ludzki – wszyscy ci ludzie, których spotykamy na naszej drodze i szacunek do ludzi; natomiast na samym końcu pozostaje warsztat – dziennikarz musi być ciekawy świata do końca życia – mówiła wymieniając 3 najważniejsze cechy.
AKLAUDEM MŁODYCH nagrodzony został Artur Siekaczyński, student UMCS, za działalność na rzecz lubelskich mediów.
Podczas drugiego dnia obchodów 15-lecia Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL zaplanowano debatę z udziałem absolwentów kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na KUL.