Kwaśne, słodkie, gorzkie, pachnące cytrusami, dobrą kawą albo wanilią. Przez trzy dni do spróbowania będzie około 300 piw z 30 małych browarów. Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych startują w piątek
Trudno nawet policzyć ile dokładnie piw pojawi się w największej hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11). W większości będą nalewane z kranu. Jeśli szczęście się do nas uśmiechnie, to pełne szkło poda nam sam piwowar, bo browary rzemieślnicze to zwykle małe kilkuosobowe firmy. Od kilku lat rosną jak grzyby po deszczu, a piwowarzy domowi zamieniają domowy garnek w profesjonalną warzelnię. Żeby uświadomić sobie skalę piwnego szaleństwa warto dodać, że w ubiegłym roku na rynek wyszło prawie 1600 nowych piw.
Organizatorzy imprezy, która w Lublinie odbywa się po raz trzeci, zaprosili 30 małych browarów. W większości z Polski, ale będzie także okazja do spróbowania co ma do zaoferowania słowacki i szwedzki kraft (tak określane jest piwowarstwo rzemieślnicze). Nie zabraknie naszych lokalnych rzemieślników. Swoje stoiska ustawią: Browar Zakładowy, Piwne Podziemie i Dziki Wschód.
Patrząc na listę piw, które pojawią się w tym roku, można śmiało stwierdzić, że granic właściwie nie ma. Będą piwa z agrestem, wiśniami, malinami, jagodami, miętą syryjską, mango, brzoskwiniami, kokosem, herbatą, wanilią czy papryką. Nie zabraknie piw leżakowanych w beczkach np. po whisky czy stoutów z dodatkiem najlepszej kawy. A to tylko ułamek tego czym będziemy mogli nacieszyć podniebienie i nos. Premierowych piw ma być ok. 20.
Jak się w tym wszystkim połapać? – Z pomocą przyjdą nam piwni doradcy, których będzie można spotkać na hali targowej – mówi Zbigniew Czerniak, prezes Lubelskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Będą także wykłady. Piwowarzy domowi opowiedzą m.in. w jaki sposób degustować piwo i jak nauczyć się warzenia w domu. W tym roku organizatorzy postawili małą scenę. Wieczorem popłyną z niej dźwięki, które umilą degustację.
– Takie imprezy są dla nas bardzo ważne, dlatego że możemy bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z ludźmi, którzy piją nasze piwa. Zaciera się granica między sprzedawcą i klientem, a tworzy bardzo fajna społeczność – mówi Bartłomiej Czarnomski, właściciel Browaru Zakładowego.
A co jeśli zgłodniejemy? – Proszono nas żeby było więcej miejsc do jedzenia i spełniamy te prośbę. Przed halą stanie 11 foodtrucków – mówi Jakub Kafel, koordynator imprezy.
W samej hali będzie można skosztować wyrobów nie tylko piwnych rzemieślników, bo w tym samym czasie odbywają się Kolorowe Jarmaki – Festiwal Przedmiotów Pięknych. Na stoiskach znajdziemy np. domowe wędliny czy sery.
Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych zaczynają się w piątek o godz. 17 i potrwa do 1 w nocy. Następnego dnia startuje o 12 i również kończy o 1. W niedzielę na halę będzie można wejść od 11 do 17. Bilet jednodniowy na każdy dzień kosztuje 7 zł.
Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych 2016
Lista wystawców - LTPR 2017
Browar Golem
Beer Bros.
Browar Raduga
Browar Hopkins
Browar Łańcut
Browar Szałpiw
Browar Nepomucen
Trzech Kumpli - Browar Lotny
Browar Harpagan
The Meat Makers Poland
Pracownia Piwa
Browar Zakładowy
Hopium
Browar Maryensztadt
Piwne Podziemie
Browar Profesja
PiwoWarownia
Browar Wrężel
Browar PINTA
Browar Dziki Wschód
Browar Revolta
Browar Kingpin
Browar Dukla
Browar Jana
BERHET
Browar Widawa
Piwny Lublin
Lubelski Oddział PSPD
Polski Kraft