(fot. Maciej Kaczanowski)
Blisko 1500 wniosków z Lublina wpłynęło w pierwszej dobie o wypłatę pieniędzy z programu „Dobry start”. W całym kraju takich deklaracji złożono już ponad 100 tysięcy
O 300 zł na każde uczące się dziecko można już wnioskować przez internet. W sierpniu z dokumentami będzie mozna też pofatygować się osobiście.
Wyprawkę na rozpoczęcie roku szkolnego otrzymać ma każdy z 4,6 mln uczniów do ukończenia przez nie 20. roku życia oraz do 24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Przyznanie gotówki nie jest uzależnione od dochodu w rodzinie.
– Żeby dostać wyprawkę, rodzice dziecka lub jego opiekunowie prawni muszą tylko złożyć wniosek. Do 31 lipca można to zrobić tylko przez stronę Ministerstwa Rodziny lub przez bankowość elektroniczną – mówi Magdalena Suduł, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. – Taką możliwość dotychczas uruchomiło 14 placówek: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole, Bank Polska SA, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, SGB-Bank oraz BGŻ BNP Paribas. Niewykluczone, że wkrótce będzie ich więcej.
– Złożenie wniosku zajmuje dosłownie kilka minut – chwali pani Agnieszka z Lublina, mama dwóch synów w wieku szkolnym. – Dane kilkorga dzieci można wpisać do jednego wniosku. Wystarczy podać podstawowe dane łącznie z numerami PESEL oraz adres szkół, do których uczęszczają dzieci.
Takie wnioski przesyłać można przez cały miesiąc. Od 1 sierpnia do 30 listopada składać będzie można też wnioski w formie papierowej we właściwych miejskich i powiatowych ośrodkach pomocy rodzinie. W Lublinie będą to filie przy ul. Lubartowskiej, Hutniczej, Mieszka I, Kompozytorów Polskich i Nałkowskich.
– Z wydawania i przyjmowania wniosków programu „Dobry start” wyłączona będzie natomiast siedziba z ulicy Zemborzyckiej – podkreśla Suduł.
W Lublinie wnioski przyjmować będą także Biura Obsługi Mieszkańców (ul. Wieniawska, Filaretów, Kleeberga, Szaserów, Jagiełły, Pocztowa i Żywnego).
Osoby, które złożą je jeszcze w wakacje, otrzymają pieniądze najpóźniej do końca września. Rodzice, którzy wystąpią o świadczenie we wrześniu, październiku i listopadzie poczekają dłużej – na dokonanie wypłaty urzędnicy będą mieli maksymalnie dwa miesiące.
Tymczasem Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ostrzega przed oszustami mogącymi próbować przejąć pieniądze na wyprawkę.
– Ministerstwo zaleca ostrożność i przestrzega przed oszustami – czytamy w komunikacie. – Ci mogą podszywać się pod instytucję gminną lub powiatową, wysyłając wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta w celu dokonania przelewu świadczenia lub kliknięcia w link.
Także 500+
1 lipca rozpoczęło się także przyjmowanie internetowych wniosków w programie 500 plus. Można je składać korzystając z ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Za miesiąc wnioski przyjmowane będą osobiście