34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści” odbywają się w Lublinie. Czterodniowe święto teatru, muzyki i wspólnej zabawy to zwieńczenie całorocznego cyklu imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością. Na deskach Opery Lubelskiej teatry z całej Polski, a także świata.
- W 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku występuje około 200 artystów, są to przede wszystkim teatry, bo to jest przegląd teatralny. W przerwach przed publicznością występują wokaliści, którzy pięknie nam śpiewali podczas jesiennej edycji "Opowieści". W tegorocznej edycji występuje 16 grup teatralnych z całej Polski a także z zagranicy- mówił Krzysztof Stanowski, koordynator Międzynarodowego Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku.
Swoje talenty pokazują m.in. Teatr Smile z Łodzi, lubelskie Tańcobajki czy spektakl „Metamorfoza” w wykonaniu litewskiej performerki Ernesty Žemaitytė z Laboratorium Serpantine w Kownie.
Pierwszy dzień spotkań miał miejsce w placówce prowadzonej przez Fundację Nieprzetartego Szlaku, czyli Środowiskowym Domu Samopomocy Akademia Artystyczna.
Wystąpił Teatr Euforion z Wrocławia, który zaprezentował spektakl na podstawie poezji Bolesława Leśmiana pt. „Pszczoły”, gdzie poruszane były pytania o sens życia. Nie zabrakło także występów muzycznych oraz jak mówią organizatorzy " lżejszych" spektakli w wykonaniu Teatru Carpe Diem z Lublina oraz Teatru Tacy Sami z Matczyna.
W piątek na deskach Opery Lubelskiej odbyło się oficjalne rozpoczęcie wydarzenia. Jako pierwszy wystąpił Teatr Kruszynki z Przedszkola Specjalnego nr 2 w Lublinie. Na scenie zaprezentował się również Teatr Uśmiech z Kielc, który zachwycił widzów choreografią i kostiumami wywołując gromkie brawa.
Teatr Smile zabrał widzów w podróż przez różne oblicza miłości, poruszający zmysły i pozostawiając u oglądających niezapomniane wrażenia.
Sobotni dzień festiwalu rozpocznie spektakl Laboratorium Serapantine w Kownie pt. „Metamorfoza” w reżyserii i choreografii tancerki Julij Strupaitė opowiadający o pierwszych nieśmiałych dotknięciach sceny, oswajania się z nią, cieszenia się nią i bycia na niej szczęśliwym. W roli głównej wystąpi Ernesta Žemaitytė - litewska performerka z porażeniem mózgowym.
Laboratorium Serpantine to inkluzywna platforma sztuk performatywnych prowadzona przez Miejski Teatr Kameralny w Kownie, której celem jest wyrównywanie praw osób z niepełnosprawnością do udziału w tworzeniu kultury.
Zakończenie 34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku będzie okazją do odbycia wyprawy pełnej przygód. Do wspólnej podróży zaprosił teatr Tańcobajki. Dzielny Rycerz Wiktor oraz Dzielna Księżniczka Dorota zaproszą widzów do polowania na strasznego Smoka, pokazując, że życie można przeżyć bez lęku, przemocy i uleganiu konwenansom oraz że warto zaufać swojemu sercu i po prostu być sobą.
Co roku widzowie są zachwyceni spektaklami i nagradzają je gromkimi brawami. Tak samo jest również w tym roku.
Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Nieprzetartego Szlaku, ŚDS „Akademia Artystyczna” i Opera Lubelska.