Lublin

3 czerwca 2019 r.
18:38

44-metrowy wieżowiec na Czubach dzięki "lex deweloper"? Kilkuset mieszkańców protestuje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Dariusz Jaremek, sekretarz Zarządu Dzielnicy Czuby Północne przyniósł w poniedziałek do Ratusza listy z podpisami przeciwników budowy wieżowca przy ul. Jutrzenki.
Dariusz Jaremek, sekretarz Zarządu Dzielnicy Czuby Północne przyniósł w poniedziałek do Ratusza listy z podpisami przeciwników budowy wieżowca przy ul. Jutrzenki. (fot. Łukasz Dudkowski)

Kilkuset mieszkańców Czubów podpisało się pod sprzeciwem wobec budowy 13-piętrowego bloku przy ul. Jutrzenki. Deweloper chce postawić 44-metrowy wieżowiec w miejscu, gdzie plan zagospodarowania pozwala najwyżej na 26 m. Inwestor zamierza przeskoczyć to ograniczenie dzięki specustawie „lex deweloper”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie można doprowadzić do takiego zagęszczenia ludności na osiedlu – mówi Dariusz Jaremek, sekretarz Zarządu Dzielnicy Czuby Północne, który przyniósł w poniedziałek do Ratusza listy z podpisami przeciwników budowy wieżowca przy ul. Jutrzenki.

Blok z 90 mieszkaniami składałby się z dwóch części połączonych parterem zajętym przez usługi. Wyższa część miałaby 13 pięter, a niższa 7. Podziemny parking miałby dwie kondygnacje, a projektowana liczba miejsc postojowych to 132. Lubelska spółka RWS Inwestycje chce zbudować taki wieżowiec na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki, naprzeciw wyjazdu z Watykańskiej.

Już dziś budowę mieszkań umożliwia tu obowiązujący plan zagospodarowania terenu, zatwierdzony rok temu przez Radę Miasta. Plan ogranicza zarazem maksymalną wysokość bloków do 26 m, tymczasem spółka chce zbudować wieżowiec, więc stara się o zgodę na postawienie bloku niezgodnego z planem.

Możliwość ubiegania się o taką zgodę daje inwestorowi specustawa zwana często „lex deweloper”. Dopuszcza ona budowę mieszkań wbrew obowiązującym planom zagospodarowania, o ile pozwolą na to radni. Spółka przekonuje ich, że wyższy budynek w tym miejscu byłby wręcz wskazany.

W przedstawionej przez dewelopera koncepcji czytamy, że teren dawnego parkingu jest „niezwykle eksponowany widokowo”, a „osie widokowe” ul. Jutrzenki i Watykańskiej „wręcz narzucają zastosowanie na ich zamknięciach dominanty urbanistycznej”, czyli górującego nad okolicą budynku.

– Dominanta w postaci agresywnego i przytłaczającego sąsiednią zabudowę wieżowca jest nam niepotrzebna – czytamy w proteście skierowanym do Urzędu Miasta przez Radę Dzielnicy Czuby Północne. – Wszelkie budowy powinny być wykonywane z zachowaniem szacunku dla przestrzeni, w której żyją mieszkańcy – podkreśla rada w swym piśmie i przekonuje, że nowy blok będzie utrapieniem dla mieszkańców okolicznych budynków. – Przy planowaniu zakupu mieszkania, co jest dla większości „decyzją życia” nikt nie był w stanie przewidzieć, że za jego oknami powstanie wysokościowiec zasłaniający widok.

Rada dzielnicy twierdzi również, że powstanie 90 mieszkań będzie skutkować problemami z wyjazdem z osiedla przez ul. Jutrzenki, która ich zdaniem nie jest dostosowana do zagęszczania zabudowy.

– Proszę spojrzeć na to, co się dzieje na ul. Bursztynowej. Wąska ulica musi przyjąć dużą liczbę pojazdów, do której nie jest dostosowana. Zimą, po opadach śniegu przejazd od kościoła przy Bursztynowej do ronda przy Jana Pawła II zajmuje nawet 15 lub 20 minut. Boimy się, że to samo powtórzy się na ul. Jutrzenki – mówi Jaremek. Jego zdaniem deweloper nie powinien dostać zgody na ominięcie ograniczeń wynikających z planu zagospodarowania. – Kilkuletni wysiłek planistów poszedłby na marne.

Zebrane od mieszkańców uwagi mają być przesłane deweloperowi, który może, choć nie musi, zmodyfikować swoją koncepcję. Później sprawą zajmie się Rada Miasta.

– Liczymy na to, że radni opowiedzą się po stronie mieszkańców – mówi Mieczysław Biszkont, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Czuby Północne. Ma nadzieję, że Rada Miasta zachowa się tak, jak w przypadku inwestycji proponowanej przez spółkę Interbud Apartments, która chciała postawić dwa bloki i przedszkole przy Relaksowej (os. Botanik) na terenie zarezerwowanym w planie zagospodarowania pod zieleń publiczną. Pomysł dewelopera spotkał się z ostrym sprzeciwem mieszkańców pobliskich budynków.

– Czy miasto jest dla mieszkańców, czy dla deweloperów? Czym my mamy oddychać? Co zostawimy przyszłym pokoleniom? Czy liczą się tylko pieniądze? – pytała na czwartkowym posiedzeniu Rady Miasta mieszkanka osiedla Alina Pastuszek. Ostatecznie radni odmówili deweloperowi zgody na inwestycję niezgodną z obowiązującym planem. Spółka może jednak zaskarżyć tę uchwałę do sądu administracyjnego, a sądowa ścieżka odwoławcza powinna zająć najwyżej pół roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty