Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 stycznia 2021 r.
8:05

Nie wszyskich zachwyciły drzewa. Interwencja radnej ws. "nasadzeń olbrzymich klonów"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Pięć nowych klonów posadzonych przez miasto nie podoba się części mieszkańców ul. Żniwnej. Podkreślają, że nikt nie uzgodnił z nimi wyboru sadzonek, a oni… woleliby drzewa, które nie osiągną dużych rozmiarów, np. klony kuliste zamiast pospolitych. Urząd Miasta tłumaczy, że nie miał na to żadnego wpływu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żniwna to niewielka uliczka w osiedlu domów jednorodzinnych pomiędzy Nadbystrzycką a Glinianą. Wzdłuż wąskiej jezdni rosną szpalery starych drzew. Na końcu ulicy pojawiło się niedawno kilka młodych. Po jednej stronie jezdni posadzono dwa klony pospolite, po przeciwnej kolejne trzy.

Nie są to żadne chucherka, tylko podrośnięte drzewka, mające kilkanaście centymetrów obwodu pnia. – Poradzą sobie z trudnymi warunkami – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego Ratusza i przekonuje, że to najwłaściwszy rozmiar sadzonek. – Mają zdecydowanie lepiej rozbudowany system korzeniowy i są w większym stopniu uodpornione na zanieczyszczenie powietrza, suszę i zasolenie gleby.

Niektórzy mieszkańcy są niezadowoleni i poskarżyli się miejskiej radnej Monice Kwiatkowskiej. – Decyzję o posadzeniu pięciu klonów podjęto bez konsultacji z nimi – tak radna Kwiatkowska (klub Krzysztofa Żuka) pisze do prezydenta w sprawie „nasadzeń olbrzymich klonów”, które jej zdaniem „prawdopodobnie będą niszczyć infrastrukturę ulicy i ciągów pieszych”.

– Mieszkańcy są w stanie wskazać miejsca w ich dzielnicy dogodniejsze do rozrostu tak dużych drzew – pisze Kwiatkowska, która prosi „o ponowną analizę drzewostanu ul. Żniwnej” pod kątem zmiany „na znacznie mniejsze, np. rodzaju klon kulisty”. – Duże drzewa są zagrożeniem dla starych domów usytuowanych na tej ulicy szczególnie przy tak zmiennej i gwałtownej aurze, z jaką mamy do czynienia ostatnimi czasy.

Urząd Miasta tłumaczy, że to nie on wybierał gatunek drzew sadzonych przy Żniwnej. Zrobił to rok temu… Urząd Gminy Głusk. Właśnie tam rozpatrywany był wniosek miejskich urzędników o zgodę na wycinkę schorowanych drzew z ul. Żniwnej, Letniej, Siewnej i Pszennej. Decyzja zapadła w sąsiedniej gminie, aby lubelscy urzędnicy nie rozpatrywali sami swojej prośby. W takich przypadkach decyzję wydaje marszałek województwa lub gmina wskazana przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

W ten sposób Głusk pozwolił Lublinowi na wycinkę 11 drzew, ale pod pewnym warunkiem. – W ramach rekompensaty zostaliśmy zobowiązani do zastąpienia usuniętych drzew 15 klonami pospolitymi: pięcioma w pasie drogowym Żniwnej oraz dziesięcioma przy ul. Filaretów – wyjaśnia Głazik. Dodaje, że to właśnie urząd wydający zezwolenie określa gatunki zamiennych drzew i miejsce ich posadzenia.

– Pierwszym rozważanym miejscem jest to, gdzie rosły drzewa usuwane – podkreśla Głazik. – Ponadto polityka miasta dotycząca nasadzeń stanowi, że nie miesza się gatunków drzew w obrębie ulicy czy dzielnicy. Jeśli ulica obsadzona jest szpalerem np. jesionów, to w ramach nasadzeń zamiennych proponuje się jesiony i to możliwie podobnych odmian do już rosnących na danej ulicy.

Na razie nic nie wskazuje na to, by Ratusz szykował się do wykopania już posadzonych drzew przy Żniwnej i zastąpienia ich innymi, mniejszymi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty