Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

29 stycznia 2021 r.
6:28

Lasy Kozłowieckie i czerwone kropki. To wyrok na drzewa

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
25 2 A A

Trudno będzie uratować drzewa rosnące przy drodze powiatowej Dąbrówka-Kozłówka. Chodzi o bezpieczeństwo kierowców – mówią leśnicy. Ale wycinka okazałych drzew budzi też sprzeciw części mieszkańców, turystów odwiedzających Lasy Kozłowieckie i ekologów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwa dni temu pisaliśmy o planach wycięcia 300 drzew na 3-kilometrowym fragmencie drogi powiatowej Dąbrówka-Kozłówka. Po naszym tekście rozgorzała dyskusja. Na facebooku starli się zwolennicy wycinki dla bezpieczeństwa i zdecydowani przeciwnicy.

– Serce mnie boli, ale trzeba wyciąć. Pas dzielący drogę od linii lasu jest zbyt wąski. Żona miała zderzenie z danielem. Drzwi były do wymiany. Bardzo często na tym leśnym odcinku ludzie mają bliskie spotkania ze zwierzętami. Są tu co najmniej dwa korytarze migracyjne saren, danieli i dzików – mówi mieszkaniec domu tuż przy leśnym odcinku Kozłówka-Dąbrówka. – W tamtym roku sam mu zgłosiłem konieczność wycięcia dębu chylącego się na drogę – dodaje. – Z jednej strony szkoda drzew, szczególnie moim dzieciom, ale z drugiej jest bezpieczeństwo. Trzeba jednak przyznać, że na tych drzewach sporo jest „suszków” spadających na jezdnie – dodaje jego żona.

– Oni by wszystko wycięli. Absolutnie nie wolno ciąć. Podciąć gałęzie i zwalniać w lesie, bo to dom zwierząt – dodaje kolejny mieszkaniec Dąbrówki.

Obserwacja zwierzyny przeprowadzona przez leśników wskazuje na dużą migrację przez tą drogę. – Stąd konieczność odpowiedniego ukształtowania tego obszaru w celu poprawy widoczności, aby kierowca nie był zaskakiwany w ostatniej chwili przez zwierzę – wyjaśnia Marek Kołtun, nadleśniczy z Lubartowa. W 2020 roku na tym odcinku powalony grab uszkodził samochód, były też dwie kolizje z dziką zwierzyną. Tyle zgłoszono leśnikom, za co wypłacili odszkodowania.

W jakim stanie są drzewa przeznaczone do wycinki? – Nie usuwa się drzew wykazujących się dobrą zdrowotnością. Podczas oględzin każdego z drzew, niezależnie od gatunku, sprawdzany jest szereg czynników m.in. jego kondycja zdrowotna, widoczne uszkodzenia, wychylenie i przeniesienie środka ciężkości w kierunku osi drogi, suche lub obumierające gałęzie i konary drzew nad drogą, itp. – wylicza nadleśniczy.

– Bezpieczeństwo to słowo wytrych często stosowane przez leśników przy decyzjach o wycięciu przydrożnych drzew. Wprawdzie nie znam tego przypadku, ale wycięciu przydrożnych drzew w lesie nie jest tak bolesne dla natury, jak pozbycie się szpaleru przy drodze – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. – Argument bezpieczeństwa, drzew – „cichych” zabójców, zawsze padają przy decyzji o wycince.

Nasi czytelnicy zarzucali też leśnikom, że drzewa przeznaczone do wycinki nie stoją bezpośrednio przy drodze. – Należy pamiętać, że zagrożenie mogą stworzyć drzewa stojące również kilka metrów dalej, gdyż wysokość dojrzałej sosny może osiągać ok. 30 m i przewracając się w wyniku osłabienia i silnych wiatrów może spowodować zagrożenie na drodze odległej o kilka, kilkanaście metrów – mówi nadleśniczy.

Warto też dodać, że powiat lubartowski przygotowuje ten docinek do remontu. – Na leśnym odcinku tej drogi ma powstać ścieżka rowerowa oraz parking – zapowiada Krzysztof Dudziński, rzecznik Starostwa Powiatowego w Lubartowie. Właśnie ukończono prace nad projektem. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Handlowa niedziela. Sklepy będą otwarte, zrobimy zakupy

Handlowa niedziela. Sklepy będą otwarte, zrobimy zakupy

W niedzielę 26 stycznia sklepy będą czynne. Następne niedziele handlowe przypadają 13 i 27 kwietnia. A kiedy kolejne?

Ach, co to był za bal. Studniówka IX LO w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Ach, co to był za bal. Studniówka IX LO w Lublinie

Zaczęli tradycyjnym, eleganckim polonezem. Były też podziękowania dla dyrekcji i nauczycieli i życzenia szampańskiej zabawy dla wszystkich. Minionej nocy na studniówce bawili się maturzyści IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin z problemami, ale jednak ograła GKS Katowice
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin pokonała GKS Katowice, choć nie było łatwo

Bogdanka LUK Lublin pokonała GKS Katowice 3:1. Aby odnieść sukces gospodarze musieli sięgać po pomoc Wilfredo Leona.

Pijany rowerzysta z trzema zakazami zatrzymany przez policję

Pijany rowerzysta z trzema zakazami zatrzymany przez policję

Policjanci z Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie zatrzymali 47-latka, który jechał rowerem, mając prawie promil alkoholu w organizmie. Okazało się, że mężczyzna miał trzy czynne zakazy prowadzenia pojazdów rowerowych i był poszukiwany do odbycia kary aresztu.

Zabawa do białego rana. Studniówka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie
ZDJĘCIA / WIEDO
galeria
film

Zabawa do białego rana. Studniówka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie

Uczniowie z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Zatańczyli aż miło. Studniówka Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria
film

Zatańczyli aż miło. Studniówka Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie będą bawić się do białego rana na swojej studniówce.

Żołnierze poćwiczą w Lublinie. „Przedsięwzięcie nie spowoduje żadnych utrudnień”

Żołnierze poćwiczą w Lublinie. „Przedsięwzięcie nie spowoduje żadnych utrudnień”

W najbliższą niedzielę, 26 stycznia br., w godzinach 8:00-10:00, w Lublinie odbędą się ćwiczenia cywilno-wojskowe z udziałem żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak w meczu z Gwineą zdobył dwie bramki

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Gwineę 40:28. We wtorek mecz o Puchar Prezydenta IHF

W ostatnim meczu grupowym o miejsca 25-32 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Gwineę 40:28. Na zakończenie mistrzostw świata Biało-Czerwoni zagrają we wtorek o Puchar Prezydenta IHF. Rywala poznają w niedzielę

Nie tylko licealiści. Swój bal mieli także ósmoklasiści
galeria

Nie tylko licealiści. Swój bal mieli także ósmoklasiści

Nie tylko licealiści dobrze się bawią na studniówkach. Swój bal mają także ósmoklasiści. Takie wydarzenie zorganizowano chociażby w SP 43 w Lublinie.

Stempelek, farba i ceramika - rodzinne warsztaty w magazynie Ceramiki Bolesławiec
ZDJĘCIA
galeria

Stempelek, farba i ceramika - rodzinne warsztaty w magazynie Ceramiki Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec kojarzy nam się z pięknymi, ręcznie zdobionymi naczyniami. Najmłodsi mieszkańcy Lublina mogli sami przygotować ceramikę według swojego unikalnego wzoru.

Piotr Żyła był najlepszym z Biało-Czerwonych podczas sobotniego konkursu

Skoki narciarskie. Timi Zajc rzutem na taśmę sięga po wygraną w Oberstdorfie

Wielkie emocje i zwycięstwo Timiego Zajca podczas pierwszego w tym sezonie konkursu w lotach narciarskich, który odbył się w niemieckim Oberstdorfie

Nietrzeźwy kierowca TIR-a zatrzymany przez policję po przekroczeniu granicy

Nietrzeźwy kierowca TIR-a zatrzymany przez policję po przekroczeniu granicy

Policjanci hrubieszowskiej drogówki zatrzymali 62-letniego obywatela Ukrainy, który prowadził TIR-a w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał 0,6 promila alkoholu w organizmie i zmierzał w kierunku Gdańska. Trafił do policyjnego aresztu i odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ogłasza nabór do służby kontraktowej. Dają nawet 6 tys. zł na rękę na start

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ogłasza nabór do służby kontraktowej. Dają nawet 6 tys. zł na rękę na start

Nadbużański Oddział Straży Granicznej wprowadza możliwość służby kontraktowej, kierowaną zarówno do byłych funkcjonariuszy, jak i osób bez wcześniejszego doświadczenia w formacji. W 2025 roku planowane jest przyjęcie do 100 osób.

TikTok Party
foto
galeria

TikTok Party

W klubie Unicorn Longue&Club odbyła się pierwsza edycja imprezy: TikTok Party - Wielka Licealna Integracja. Tego dnia imprezę poprowadził jeden z najbardziej rozpoznawalnych TikTokerów w Lublinie - AliBuka, który zagrał porywającego seta. Zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii.

Koniec jazdy 70 km/h na al. Tysiąclecia. Miasto stawia na pieszych

Koniec jazdy 70 km/h na al. Tysiąclecia. Miasto stawia na pieszych

Kierowcy na al. Tysiąclecia w Lublinie będą musieli zdjąć nogę z gazu. Wszystko w imię bezpieczeństwa pieszych, choć nie każdemu może się to spodobać.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium