W najbliższych miesiącach na lubelskim niebie będzie można zaobserwować wzmożony ruch dronów. To efekt realizowanego przez Lublin wspólnie z gminą Jastków unijnego projektu, związanego z tworzeniem systemu koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych
Program „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę” realizuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Jest on jednym z elementów wdrażania przez PAŻP systemu koordynacji lotów dronów.
W przyszłości ma on ułatwić m.in. rozwój powietrznych dostaw z wykorzystaniem tych latających urządzeń. Do ogłoszonego przez agencję konkursu wpłynęło blisko 20 zgłoszeń. Zwycięzców było trzech. Nieco wyżej od projektu nadesłanego przez Lublin i gminę Jastków ocenione zostały te złożone przez podwarszawskie gminy Lesznowola i Nadarzyn oraz Gliwice z gminami Pilchowice i Sośnicowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.
Na „naszym” niebie loty planowane są w październiku i listopadzie. – Dzięki takim przelotom powstanie „mapa” terenu, która w przyszłości pomoże w bezpiecznym poruszaniu się dronów nad naszym miastem. Otrzymaliśmy szansę, by stać się prekursorem w bezpiecznym zarządzaniu przestrzenią powietrzną, co da nam kolejne możliwości rozwoju Lublina – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Operatorami bezzałogowców mają być doświadczeni piloci, wykonujący loty na zlecenie PAŻP. Wszystkie operacje mają być zgłaszane w aplikacji Droneradar, a w ich trakcie specjaliści zmierzą sygnały wysyłane przez urządzenia, by lepiej określić ich położenie w przestrzeni. Wskażą też obiekty o wysokości powyżej 25 metrów, jak budynki, maszty, slupy i drzewa. W pomiarach ma być wykorzystywanych sześć bezzałogowych statków powietrznych, ale przeważnie jednocześnie w użyciu będą cztery z nich.
Projektem objętych zostanie niebo nad północno-zachodnim Lublinem, na terenie dzielnic Szerokie, Sławinek i Sławin oraz nad niemal całym terytorium gminy Jastków. W przyszłości ten teren ma zostać wyposażony w urządzenia do zbierania informacji o położeniu dronów, co pozwoli na pozyskanie różnego rodzaju danych wspierających proces bezpieczeństwa lotów.
– Dzięki temu, obie gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie ruchu dronów na ich terenie, a ich użytkownicy otrzymają kompleksowy system do planowania lotów wraz z narzędziami do oceny ryzyka, jak i ograniczeń w przestrzeni względem innych bezzałogowych statków powietrznych – podsumowuje Monika Głazik z biura prasowego w Urzędzie Miasta Lublin.