Nowoczesne warunki i sprzęt dla klinik zabiegowych oraz diagnostyki, blok operacyjny oraz zupełnie nowa jednostka – szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów. Centralny budynek Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie przy ul. Staszica 16 jest już w stanie surowym zamkniętym. Pierwsi pacjenci będą mogli z niego skorzystać za dwa lata.
– Wiecha została zawieszona w strategicznym miejscu naszej wieloletniej inwestycji. To jest już trzecie zadanie w ramach tego programu finansowanego przez Skarb Państwa. Pacjenci będą przyjmowani w tym budynku w 2023 roku. Zostało nam jeszcze wyposażenie w aparaturę i sprzęt medyczny – mówi Beata Gawelska, dyrektor SPSK1 w Lublinie.
SOR przy Staszica będzie czwartym takim oddziałem dla dorosłych w mieście, po Szpitalu Klinicznym nr 4, szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej oraz szpitalu MSWiA.
– SOR jest bardzo ważnym elementem szpitala, bo to jest ratowanie życia. Dzięki tej inwestycji będziemy też rozwijać jakość udzielanych świadczeń – dodaje dyr. Gawelska.
– Mamy stan surowy zamknięty, wchodzimy teraz w prace wykończeniowe wewnątrz obiektu. Zaawansowanie prac przekroczyło już 50 proc. Wiecha symbolizuje osiągnięcie najwyższego punktu budowy – mówi Michał Wrzosek, rzecznik Budimexu, wykonawcy. – Praca idzie w szybkim tempie. Nie mieliśmy opóźnień np. z powodu pogody. Jedynie koronawirus wpływał na dostawę części materiałów. Zakończenie planujemy w lipcu 2022 roku.
>>> Lubelskie. Dramatyczna sytuacja w szpitalach. W kolejnym oddziale pediatrycznym brakuje lekarzy
Konkurs zorganizowany przez SPSK1 we współpracy z Politechniką Lubelską na opracowanie koncepcji kolorystyki wnętrz nowego budynku wygrali: Yehor Pobortsew, Darya Antaniuk i Nastassia Blazheyeuskaya.
– Ten szpital zasługiwał na taką inwestycję, bo ma niesamowicie ważną rolę w systemie lecznictwa szpitalnego w naszego województwa. Nie tylko w ważnym ostatnio, z powodu epidemii, zakresie chorób zakaźnych. To również bardzo wysokie stopnie referencyjności w poszczególnych oddziałach tego szpitala – zwraca uwagę Lech Sprawka, wojewoda lubelski. Zaznacza: – Biorąc pod uwagę w jak trudnych warunkach infrastrukturalnych do tej pory funkcjonował szpital, a mimo to miał znakomite osiągnięcia, to teraz możemy liczyć na bardzo przyspieszony rozwój, ku pożytkowi pacjentów z całego województwa i kraju.
Cały wieloletni program obejmujący zadania w różnych lokalizacjach SPSK1: przy ul. Głuskiej, Radziwiłłowskiej i Staszica to koszt ponad 320 mln zł (nowe budynki i przebudowa starych). Łączna wartość zawartych kontraktów dotyczących zadania przy Staszica 16 to ponad 200 mln zł.
* 33,7 tys. mkw. - powierzchnia całkowita obiektu
* 15,5 tys. mkw. - powierzchnia użytkowa
* 2,5 tys. ton stali zbrojeniowej użyto do budowy
* 15 tys. metrów sześciennych betonu wykorzystano przy budowie szpitala
* 200 osób pracuje teraz na budowie, w szczytowym momencie było ich pięć razy tyle
* 127 łóżek będzie w tej części szpitala