Paliwa z dwutlenku węgla będą produkowane w Lublinie! To przełom w sprawie głośnego pomysłu naukowców z UMCS, którzy już w środę podpiszą w tej sprawie porozumienie z PGE.
Pomysłem zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki. Szef resortu Waldemar Pawlak spotkał się w tej sprawie z prof. Nazimkiem. Ale wiosną okazało się, że ministerstwo nie ma pieniędzy.
Znalazło się inne rozwiązanie. Realizacją pomysłu postanowiło zająć się konsorcjum, w którego skład miały wejść jednostki naukowe (m.in. UMCS), a także firmy z sektora energetycznego, które sypną pieniędzmi. Zaplanowano, że testowa fabryka benzyny z dwutlenku węgla powstanie w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim.
Gdy wydawało się, że Lubelszczyzna nie skorzysta na rodzimym pomyśle, nastąpił przełom. Zgłosiła się PGE, która jest właścicielem m.in. Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie.
- Tak naprawdę nie znamy tej technologii, bo takiej instalacji nie zbudował jeszcze nikt na świecie - mówi Jan Pietrosiński z Wrotkowa. - Ale sądzę, że to bardzo interesująca propozycja. Trudno byłoby zaprzepaścić taką szansę.
W firmie nikt nie miał wątpliwości, że warto zainwestować. - W środę podpisujemy z UMCS list intencyjny - zapowiada Pietrosiński.
- Następnie powstanie zespół, który przygotuje szczegóły potrzebne do podpisania właściwej umowy - dodaje prof. Nazimek. - A potem możemy ruszać z budową instalacji.
Będzie kosztowała ok. 20 mln zł. - Inwestycję podzielimy na dwa etapy - zapowiada profesor. - Najpierw ruszy część potrzebna do uzyskiwania metanolu z CO2. Potem zbudujemy instalację do produkowania z tego metanolu paliwa.
Budowy w Lublinie i Kędzierzynie-Koźlu mają ruszyć w tym roku. Pierwsza benzyna z dwutlenku węgla popłynie z obu zakładów w 2011 r.
Niewykluczone, że na tym się nie skończy. Zgłaszają się kolejni chętni. - Jedna instalacja, finansowana m.in. z Unii, może powstać pod Łodzią. Druga, już za pieniądze prywatne, pod Łomżą - wylicza naukowiec. - W każdym przypadku na sprzedawanej benzynie będzie zarabiać właściciel instalacji, ale także UMCS, jako właściciel patentu.