Z oryginalnych materiałów, w skali 1:1, powstaje replika myśliwca Ansaldo Balilla. W lipcu przyszłego roku minie 95 lat, odkąd jego pierwszy egzemplarz zbudowany w zakładach Plage i Laśkiewicz wzbił się nad lubelskimi Bronowicami
Ansaldo A-1 Balilla to włoski samolot myśliwski skonstruowany w 1917 roku przez inż. Giuseppe Brezziego z zakładów Ansaldo w Turynie. Licencję na jego budowę w 1920 roku pozyskały lubelskie Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz. Rok później, 21 lipca, w powietrze wzbiła się pierwsza maszyna wyprodukowana w Polsce.
– Jest to data niezwykle ważna, gdyż można ją uznać na narodziny polskiego przemysłu lotniczego. A ten przemysł narodził się na Bronowicach w Lublinie – mówi Damian Majsak, prezes firmy Kagero Publishing. To z jego inicjatywy na upamiętnienie 95. rocznicy tego wydarzenia powstaje wierna replika myśliwca. Jest ona wykonywana w skali 1:1 według dokumentacji z 1921 roku. Powstaje z materiałów, z jakich zbudowano oryginał: blachy aluminiowej, mosiężnych śrub, drutu fortepianowego, sosnowego i jesionowego drewna, stali, płótna i sklejki.
– Gotowe jest już ok. 45 proc. samolotu, m.in. kadłub i płat. Ma on służyć jako narzędzie edukacyjne. Będzie można wsiąść do kabiny, orczykiem i drążkiem sterowym poruszać sterem kierunku i wysokości oraz wychylić lotki. Poszczególne elementy będą zdejmowane, co umożliwi zobaczenie tego, jak wygląda konstrukcja płata i jak działają poszczególne mechanizmy – mówi Majsak.
Z powodu ograniczeń finansowych model nie będzie wznosił się w powietrze, ale jeśli wystarczy funduszy, to zostanie w nim zamontowany silnik, który umożliwi kołowanie dwupłatowca. Premiera repliki planowana jest podczas czerwcowych obchodów 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.
– W lipcu, w 95. rocznicę pierwszego lotu, chcielibyśmy pokazać go na Bronowicach. Znajdują się tam jeszcze oryginalne hangary pozostałe po fabryce Plagego i Laśkeiwicza – mówi Majsak. – Rozmawiamy też z władzami Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, aby wspólnie wykorzystywać Ansaldo Balillę w przedsięwzięciach promocyjnych i edukacyjnych w Polsce i Europie. Replika może służyć promocji naszego miasta i regionu.