Do budowy kolejnej ścieżki na górkach czechowskich przymierza się spółka TBV Investment, która złożyła już do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie prac. Obok alejki miałyby powstać nowe place zabaw i boisko.
W Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin prowadzone są dwa postępowania dla inwestycji na górkach czechowskich – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Jeden wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy ścieżki, placów zabaw i boisk, drugi zaś zgody na zainstalowanie przy nich monitoringu.
O oba pozwolenia na budowę stara się spółka TBV Investment będąca właścicielem części górek, a dokładnie wysoczyzn, które leżą nad doliną należącą obecnie do miasta. Ratusz informuje, że planowane przez spółkę obiekty miałyby powstać „zarówno na działkach prywatnych, jak i miejskich”.
– Ścieżka będzie miała około 1400 m długości, będzie się ciągnęła od istniejącego placu zabaw w stronę południową do byłej strzelnicy – informuje Zbigniew Dymowicz, dyrektor ds. inwestycji w spółce TBV Investment.
Oświetlona alejka, według deklaracji spółki, ma mieć taką samą nawierzchnię, jak już istniejąca ścieżka od ul. Poligonowej do Koncertowej, zbudowana na zlecenie TBV Investment i otwarta wiosną 2021 r. – Będzie to nawierzchnia z kruszywa naturalnego.
– W miejscu byłej strzelnicy będą się znajdowały dwa place zabaw i boisko do gier zespołowych. Boisko będzie mieć bezpieczną nawierzchnię z tzw. eurogumy – zapowiada Dymowicz. – Przebieg ścieżki został uzgodniony z Instytutem Pamięci Narodowej.
IPN interesuje się górkami, bo szuka tu szczątków ofiar egzekucji z czasów II wojny światowej. A szuka ich, bo uznał, że ekshumacje z przełomu lat 1947/1948 (skutkujące wydobyciem szczątków 231 osób) nie były dokładne, na co mają wskazywać relacje osób, które widziały, jak odkrywano tu ludzkie kości podczas budowy kanału burzowego w latach 70. Poszukiwania prowadzone przez IPN doprowadziły do odnalezienia ludzkich kości, część zabezpieczono w ziemi do kolejnych badań zapowiadanych przez instytut.
– Przygotowaliśmy już plan miejsc, które w kolejnych etapach naszych prac chcielibyśmy poddać weryfikacji lub tych, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas inwestycji. W naszym zainteresowaniu pozostaje teren na południe od placu zabaw, ale podkreślam, że są to informacje oparte na dotychczasowych badaniach i nie możemy wykluczyć, że w przyszłości będziemy chcieli wskazać także inne obszary – mówi nam Dawid Florczak z lubelskiego IPN.
Instytut potwierdza, że nie zakazuje prowadzenia prac planowanych przez TBV Investment. – Zaleciliśmy natomiast zachowanie ostrożności, bo inwestycja będzie prowadzona w terenie, w którym prowadzono egzekucje – mówi Florczak. – W przypadku znalezienia jakichkolwiek fragmentów kostnych należy powiadomić organa ścigania i IPN. Zaleciliśmy też wystąpienie do konserwatora zabytków o zezwolenie na prowadzenie prac i stały nadzór archeologiczny.
Kiedy może się zacząć budowa obiektów planowanych przez TBV Investment? Spółka nie podaje żadnego terminu. – Na razie chcemy uzyskać pozwolenia na budowę – odpowiada Dymowicz. Takich pozwoleń jeszcze nie ma. – Wnioski dopiero wpłynęły i są na wstępnym etapie rejestracji i weryfikacji – informuje Stryczewska.