Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2022 r.
22:27

Znamy uzasadnienie wyroku w sprawie górek czechowskich. Kiedy kolejna rozprawa?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A
Inwestycji deweloperskiej na górkach od lat sprzeciwiają się społecznicy
Inwestycji deweloperskiej na górkach od lat sprzeciwiają się społecznicy (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

W styczniu lubelski sąd znowu zajmie się losem górek czechowskich i uchwałą przeznaczającą ich część pod zabudowę wielorodzinną. Poznaliśmy uzasadnienie sądu wyższej instancji, który uchylił poprzedni wyrok w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Styczniowa rozprawa może być kolejnym punktem zwrotnym w trwającym już trzy lata sporze o przyszłość górek, który toczy się między prawnikami wojewody a władzami Lublina.

Spór dotyczy tego, czy zgodna z prawem jest uchwała Rady Miasta, która wyznacza na górkach czechowskich kilka stref pod bloki mieszkalne. Prawnicy wojewody twierdzą, że studium jest niezgodne z prawem w części dotyczącej górek czechowskich. Ratusz jest odmiennego zdania.

W tej sprawie zapadło już kilka wyroków.

W grudniu 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o nieważności uchwały w części dotyczącej górek. Uznał on, że studium jest wewnętrznie sprzeczne, bo część tekstowa określa górki jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, a mapa pozwala na ich częściową zabudowę. Miało to naruszać zasady opracowywania studium. Ratusz zaskarżył ten wyrok.

W lutym 2021 r. wyrok został uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny. Orzekł on, że wyznaczenie miejsc pod bloki „nie odbyło się kosztem terenów zieleni”. – Jedynie zmieniono charakter zabudowy w ramach już przeznaczonych pod zabudowę terenów – stwierdził NSA i polecił lubelskiemu sądowi ponowne rozpatrzenie sprawy.

W grudniu 2021 r. lubelski WSA wydał kolejny wyrok. Stwierdził, że studium jest niezgodne z prawem w części, która dotyczy górek. Orzekł, że miasto naruszyło zasady prac nad studium, bo oceniając wartość przyrodniczą górek sięgnęło po nieaktualne opracowania, zamiast poczekać na nowe, które były już zamówione. Ratusz zaskarżył ten wyrok.

24 listopada NSA uchylił wyrok lubelskiego sądu i przekazał mu sprawę do ponownej oceny.

Poznaliśmy pisemne uzasadnienie tego werdyktu.

NSA stwierdził, że lubelski sąd nie trzymał się, choć musiał, jego wcześniejszej oceny, zawartej w wyroku z lutego 2021 r. Wyrok ten „nie poddawał w wątpliwość prawidłowości (…) i aktualności” dokumentów, z którymi pracowali miejscy planiści. – Strony postępowania również nie kwestionowały jej aktualności – czytamy w ogłoszonym już uzasadnieniu.

Zdaniem NSA lubelski sąd nie zajął się tym, do czego oceny zobowiązywał go wspomniany wyrok.

 – Winien był odnieść się do zarzutu wojewody, że w studium nie uwzględniono rezerwatu przyrody na terenie górek czechowskich oraz rozważyć, czy kwestia istnienia rezerwatu wpływa na prawidłowość uchwalenia studium – stwierdził NSA. – Nie dokonał też należytej oceny wagi takich wartości jak prawo własności i ład przestrzenny.

Właśnie tymi wątkami będzie musiał się zająć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który wyznaczył już termin rozprawy. To 16 stycznia, godzina 10.

Ratusz z zadowoleniem komentuje uzasadnienie wyroku NSA.

– Wszystkie przedstawiane przez nas do tej pory argumenty Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zasadne, potwierdzając, że studium właściwie wyważa interes publiczny oraz prywatny, bo, przypomnijmy, górki czechowskie są własnością prywatną – stwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina w komentarzu rozesłanym wczoraj do mediów przez Ratusz.

Stwierdzenie Szymczyka jest o tyle nieprecyzyjne, że większość górek jest... własnością miasta. – Wypowiedź ta dotyczy obszaru górek czechowskich pozostającego własnością prywatną i odnosi się do terenu przeznaczonego w studium pod zabudowę mieszkaniową – precyzuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

Pozostająca w rękach miasta większa część górek to dolina oddana samorządowi za symboliczną złotówkę przez spółkę TBV Investment. Spółka pozostaje wciąż właścicielem wysoczyzn, na których zamierza budować bloki.

Na bloki nie pozwala jednak obowiązujący plan zagospodarowania terenu. Rada Miasta może oczywiście uchwalić nowy plan, ale nie może on być sprzeczny ze studium przestrzennym. Na razie jednak nie skończył się sądowy spór o to, czy samo studium nie jest sprzeczne z prawem.

Przypomnijmy, że inwestycji deweloperskiej na górkach od lat sprzeciwiają się społecznicy, którzy podkreślają dwa wątki. Pierwszym z nich są walory przyrodnicze terenu. Drugim natomiast jest fakt, że górki były podczas wojny miejscem masowych egzekucji, a w ziemi wciąż mogą spoczywać szczątki ofiar.

Obecność ludzkich szczątków potwierdziły poszukiwania prowadzone tu przez Instytut Pamięci Narodowej. Odkryte ostatnio kości, których wydobycie było problematyczne, zabezpieczono do dalszych poszukiwań planowanych przez IPN.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu
WAŻNE INFORMACJE
galeria

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Na targach prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu i technologii wspierających pracę służb więziennych.
galeria

Niecodzienne targi w Lublinie - # Więziennictwo- Nowinki dla osadzonych i strażników

W dniach 14-15 listopada w Lublinie odbywa się ogólnokrajowa konferencja i targi służby więziennej #Więziennictwo, które stanowią platformę do dyskusji na temat kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 70 wystawców. Ale głownie chodzi o przedstawienie aktualnego stanu systemu penitencjarnego, zaprezentowanie innowacji w zakresie technologii więziennych, a także wymiana doświadczeń i idei na temat przyszłości tego sektora

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Notariusze zapraszają na dni otwarte. W ramach wydarzenia będzie można porozmawiać z ekspertami o swoich sprawach majątkowych

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował i pobił kierowcę auta, które jechało przed nim. Powodem było to, że kierowca rzekomo utrudniał mu przejazd

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych miasto zdecydowało, że na ulicach lublina pozostanie mniej rowerów miejskich.

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

W czwartek o godzinie 14 w całej Polsce zawyły syreny strażackie i policyjne. To w hołdzie zmarłemu ratownikowi, który zginął w środowym wypadku w Jedlińsku koło Radomia.

Ustawa ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Będą pieniądze na obronę i ochronę ludności: „Każdy Polak i Polka będzie miał prawo do schronienia”

Wszystkie samorządy w Polsce, w tym także Lublin, otrzymają środki na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców w sytuacjach zagrożenia. W planach Lublina jest przeniesienie Centrum Zarządzania Kryzysowego na ulicę ul. Spokojną.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty