Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2023 r.
11:14

Chcą, by było po staremu. Co dalej z zakazem parkowania przy ul. Kowalskiej?

O przywrócenie ruchu jednokierunkowego i możliwości parkowania przy ul. Kowalskiej w Lublinie apeluje do miejskich urzędników Rada Dzielnicy Stare Miasto. Dzielnicowi radni proponują też utworzenie nowych miejsc postojowych kosztem jednego pasa ul. Lubartowskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 czerwca fragment ul. Kowalskiej jest ulicą dwukierunkową. Wcześniej można było tędy przejechać tylko od ul. Lubartowskiej w kierunku Zamku. Teraz od placu Zamkowego do skrzyżowania z ul. Furmańską obowiązuje tu ruch dwukierunkowy. Ratusz tłumaczył, że zmiana ma usprawnić ruch w czasie odbywających się na Starym Mieście wydarzeń i usprawnić przejezdność w tej części Lublina.

Ale dla mieszkańców i przedsiębiorców działających przy ul. Kowalskiej wygenerowało to tylko. Po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu po obu stronach ulicy stanęły znaki oznaczające zakaz zatrzymywania się z tabliczkami informującymi o możliwości odholowania auta na koszt właściciela.

- Na żadnym etapie nie konsultowano tego z nami. Nas i mieszkańców postawiono przed faktem dokonanym – przyznaje Michał Makowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Stare Miasto. I wyjaśnia, że o ile wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na odcinku ul. Kowalskiej było zapowiadane z wyprzedzeniem, to urzędnicy nie wspominali o likwidacji miejsc parkingowych. – Mówimy tu o 24 miejscach. To jest najbardziej zaludniona część Starego Miasta. Ubytek tak dużej liczby miejsc postojowych tylko pogłębia i tak już duże problemy z parkowaniem w okolicy – dodaje.

- Wróciłam z pracy i jak zawsze, zaparkowałam pod domem. Wieczorem postawiono te znaki, o czym nikt nie wiedział. Rano nie jechałam do pracy i kiedy wracałam ze sklepu, zobaczyłam lawetę. Odholowali auto sąsiada i jedno „przyjezdne”. Mnie się upiekło, bo zdążyłam pobiec po kluczyki i przeparkować – relacjonuje wydarzenia z początku czerwca pani Anna, mieszkanka jednej z pobliskich kamienic.

W piątek wieczorem Rada Dzielnicy Stare Miasto zorganizowała w tej sprawie spotkanie. Przyszli także przedsiębiorcy prowadzący działalność przy ul. Kowalskiej. – Wynajmuję tu lokal od 17 lat. Jednym z powodów wyboru tej lokalizacji był fakt dostępności miejsc parkingowych. Problemem nie było nawet późniejsze wprowadzenie parkomatów i uruchomienie strefy płatnego parkowania. Ale teraz będę zmuszony poszukać nowego miejsca. Przyjeżdżają do mnie ciężarówki z paletami towaru. Następnie odbierają go przedstawiciele handlowi. Jak mamy funkcjonować? – pyta Tomasz Mazurek, właściciel sklepu z artykułami fryzjerskimi.

Mimo wysłanego zaproszenia, na piątkowe spotkanie nie przyszedł nikt z przedstawicieli Wydziału Zarządzania Ruchem i Mobilnością Urzędu Miasta. Pojawili się za to miejscy radni Maja Zaborowska i Marcin Nowak z klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka, którzy obiecali pomóc mieszkańcom w rozwiązaniu problemu. - Gwarantuję, że to odkręcimy, bo innego wyjścia nie ma. Pytanie tylko, jak długo to potrwa – mówi Nowak.

Przypomnijmy, że Ratusz już w ubiegłym tygodniu poinformował, że w związku z uwagami ze strony mieszkańców i przedsiębiorców przygotował nowy projekt stałej organizacji ruchu. Dopuszcza on parkowanie równoległe na wspomnianym odcinku ul. Kowalskiej przy jednoczesnym utrzymaniu ruchu dwukierunkowego. W takim przypadku liczba miejsc parkingowych uległa by zmniejszeniu z 24 do 15, bo przed 1 czerwca możliwe tu było parkowanie skośne, dzięki czemu wzdłuż jezdni mieściło się więcej aut. Zmiany mają zostać wprowadzone „niezwłocznie”, po zakończeniu uzgodnień w Zarządzie Dróg i Mostów.

Ale radni ze Starego Miasta przyznają, że wciąż nie dostali informacji o nowej koncepcji. Jak ustaliliśmy, Ratusz pismo w tej sprawie wysłał, ale do dzielnicowych radnych z... sąsiedniego Śródmieścia.

Rada Dzielnicy Stare Miasto ma swój pomysł na rozwiązanie problemu. – Zwrócimy się do miasta z prośbą o przywrócenie wcześniejszego stanu. Będziemy także postulowali wyłączenie z ruchu jednego pasa ul. Lubartowskiej na odcinku między ulicami Olejną i Kowalską i utworzenie tam miejsc parkingowych – zapowiada przewodniczący Makowski. Pismo w tej sprawie powinno trafić do Ratusza w poniedziałek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty