Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2019 r.
19:56

Drogi, parki, fotowoltaika. Lublin chce wziąć pieniądze z UE na duże inwestycje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Samorząd Lublina zapowiada m.in. utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów
Samorząd Lublina zapowiada m.in. utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów

Elektrownie słoneczne wytwarzające prąd dla trolejbusów, buspasy na ul. Kunickiego, Głębokiej i Zana, przebudowa Turystycznej i urządzenie nowych parków. Na te i inne pomysły władze miasta chcą dostać unijne pieniądze, które będą dzielone po roku 2020. Co jeszcze trafiło na ogłoszoną we wtorek listę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gra toczy się o unijne pieniądze z puli przeznaczonej na lata 2021-27. Podział tych funduszy jeszcze się nie zaczął, ale Ratusz przekonuje, że już dziś musi się szykować do wyścigu po dotacje. – Kluczową sprawą będzie to, kto jest przygotowany do szybkich działań – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

W planach Ratusza jest m.in. przebudowa trzech ulic w ciągu dróg wojewódzkich wyprowadzających ruch z miasta. Mowa jest o ul. Nałęczowskiej i al. Kraśnickiej.

– Odcinek od ronda Honorowych Krwiodawców do ul. Jana Pawła II jesteśmy w stanie przebudować bez potrzeby jego poszerzania – informuje Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. Na dalszym odcinku do kościoła miałby się pojawić chodnik, drogi rowerowe i oświetlenie.

Prezydent zamierza się też starać o unijne pieniądze na modernizację ul. Turystycznej. – Musi być przebudowany z uwzględnieniem ścieżek rowerowych i chodników – stwierdza Żuk. – Ale projektanci muszą znaleźć miejsce dla takiego układu drogowego z uwzględnieniem tego, że obok są zlokalizowane firmy, którym przecież nie będziemy zabierać terenu.

Kilka innych ulic odnawianych pod przykrywką ułatwień dla komunikacji zbiorowej. Urzędnicy przekonują, że tylko w ten sposób miasto będzie mogło dostać dotację pokrywającą większość kosztów. Tak tłumaczą pomysły, by odnowić ul. Kunickiego i ul. Zana wyznaczając na nich buspasy.

– Nikt nie mówi, że buspasy muszą być na całej długości, mogą być na skrzyżowaniach – zastrzega Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta Lublin.

W ramach „uprzywilejowania komunikacji miejskiej” ma też powstać przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80. – Jesteśmy do tego przygotowani, jeżeli chodzi o dokumentację projektową – mówi dyr. Pidek. Przyznaje, że większym problemem jest zapewnienie mieszkań dla lokatorów domów, które mają być wyburzane w związku z budową. Droga ma biec od Cukrowniczej do ronda na skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową. – Na dzisiaj nie przewidujemy dalszego ciągu.

Kolejnym korytarzem dla komunikacji miejskiej ma być al. Unii Lubelskiej. Podobnie jest z Głęboką. Ratusz chce ją przebudować na całej długości, a nawet przedłużyć do węzła Sławin u zbiegu z al. Solidarności. Przebudowane miałoby być także skrzyżowanie z Nadbystrzycką (miasto twierdzi, że bez wyburzania domów). Skrzyżowanie z al. Kraśnicką miałoby być dwupoziomowe, przy czym al. Kraśnicka biegłaby górą, nad Głęboką.

Wśród ogłoszonych we wtorek planów wymieniona została także budowa nowych pętli komunikacji miejskiej: Trześniowska, Zawieprzycka, Zadębie, Felin, Herberta, Lipska i Bohaterów Września oraz przebudowa istniejących pętli: w lesie Dąbrowa, przy os. Widok, na końcu Koncertowej oraz na Lipniaku.

Wspomniane inwestycje mają być powiązane z zakupami autobusów elektrycznych i trolejbusów. – Mówimy o około setce pojazdów – zapowiada Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Ratusz nie zamierza już rozbudowywać sieci trakcyjnej dla trolejbusów, poprzestając na krótkich fragmentach tam, gdzie brakuje ciągłości sieci.

Samorząd Lublina zapowiada także utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów. Takie elektrownie miałyby być ulokowane w zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i w pobliżu pętli autobusowych. Mowa jest ponadto o placach postojowych dla autobusów elektrycznych, by rano nie musiały dojeżdżać z daleka na trasy.

Według wtorkowych deklaracji miasto ma się starać o unijne pieniądze na odnowę parku Bronowickiego, nowy park Nadrzeczny (nad Bystrzycą od Żeglarskiej do mostu przy Janowskiej) a także odkładanego parku na Błoniach. Ratusz zapowiada ponadto budowę Centrum Zdrowia Seniorów przy ul. Głównej, rozbudowę Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Poturzyńskiej i rozbudowę dających się powiększyć Domów Pomocy Społecznej.

Prezydent zapowiada ponadto budowę Centrum Nauki i Eksperymentu, czyli popularnonaukowej placówki dla dzieci i młodzieży. Odkurza też plany przebudowy Domu Kultury Kolejarza i urządzenie tam Centrum Sztuki Dzieci mieszczącego m.in. Teatr Andersena.

W rozdaniu z lat 2007-13 samorząd Lublina zdołał wykorzystać prawie 1,1 mld zł funduszy z Unii Europejskiej. Zbliżonego wyniku spodziewa się także w przypadku funduszy na lata 2014-20, podobną kwotę zamierza uzyskać także z puli na lata 2021-27.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty