Pomysłowi przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej sprzeciwiają się praprawnuczki słynnego geografa i poety. Ich zdanie podziela minister kultury.
Dworek przy ul. Kalinowszczyzna jest filią Muzeum Narodowego w Lublinie. Informacje o jego możliwym przeniesieniu pojawiły się w opublikowanym przez instytucję programie działania w latach 2020-2025.
– Użytkowanie tego niewielkiego obiektu, usytuowanego pomiędzy blokami mieszkalnymi, jest trudne i ekonomicznie niezasadne. Wobec powyższego należałoby zastanowić się nad pomysłem przeniesienia tego obiektu na teren Muzeum Wsi Lubelskiej i oddania nieruchomości do dyspozycji samorządu województwa lubelskiego – możemy przeczytać w dokumencie.
Pomysł wywołał oburzenie praprawnuczek Wincentego Pola: Anny Frączak i Barbary Pol-Jedynak. Z apelem o jego wycofanie zwróciły się do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego.
– To nie jest sprawa nasza, jako potomków Wincentego Pola. Dotyczy ona całego Lublina – przekonuje Anna Frączak. – Dworek działa w obecnej lokalizacji od prawie 50 lat. Jego przeniesienie mogłoby oznaczać likwidację. To stary budynek, wiele elementów podczas demontażu mogłoby się rozpaść. Nie mówiąc już o kosztach takiej operacji – argumentuje potomkini sławnego geografa i poety.
– W programie znalazła się jedynie propozycja rozważenia takiej możliwości – odpowiada Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. I tłumaczy, że pomysł pojawił się już kilka lat temu i był dyskutowany z samorządem województwa, który do niedawna zarządzał Muzeum Lubelskim. – Dworek powstał na terenie, na którym miał funkcjonować skansen, ale ten ostatecznie został zlokalizowany gdzie indziej. Ponadto część pamiątek po Wincentym Polu należy do Muzeum Wsi Lubelskiej i są nam użyczone. To wywołało dyskusję, czy warto wrócić do tego pomysłu. Ale w tej sprawie absolutnie nie zapadła żadna decyzja, nie podjęto też działań w tym kierunku – wyjaśnia dyr. Mieczkowska.
Okazuje się, że minister Gliński nie jest zwolennikiem przeprowadzki dworku. – Obecna lokalizacja tego cennego zabytku nie jest w żaden sposób zagrożona – informuje Anna Bocian, rzeczniczka Ministerstwa Kultury.
I dodaje, że szef resortu podziela zdanie praprawnuczek Wincentego Pola. – Dorobek tego wielkiego poety, naukowca i oddanego Polsce patrioty zasługuje na należyte wyeksponowanie i zachowanie dla następnych pokoleń – podsumowuje rzeczniczka.
Dworek Wincentego Pola
Muzeum biograficzne urodzonego w Lublinie w 1807 r. geografa i poety mieści się w klasycystycznym dworku wzniesionym w końcu XVIII w. w folwarku Firlejowszczyzna pod Lublinem. W latach 1804-1810 należał on do Franciszka Ksawerego Pola, ojca Wincentego. Po wyjeździe rodziny do Lwowa został sprzedany, a w 1860 r. zwrócony jej jako dar obywateli województwa lubelskiego. W 1969 roku został zabrany z pierwotnego miejsca, skąd przeniesiono go na ul. Kalinowszczyzna, gdzie po trzech latach zostało otwarte funkcjonujące pod tym adresem do dziś muzeum.