Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2021 r.
19:04

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

6 6 A A
Dworek Wincentego Pola
Dworek Wincentego Pola (fot. Maciej Kaczanowski)

Pomysłowi przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej sprzeciwiają się praprawnuczki słynnego geografa i poety. Ich zdanie podziela minister kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dworek przy ul. Kalinowszczyzna jest filią Muzeum Narodowego w Lublinie. Informacje o jego możliwym przeniesieniu pojawiły się w opublikowanym przez instytucję programie działania w latach 2020-2025.

– Użytkowanie tego niewielkiego obiektu, usytuowanego pomiędzy blokami mieszkalnymi, jest trudne i ekonomicznie niezasadne. Wobec powyższego należałoby zastanowić się nad pomysłem przeniesienia tego obiektu na teren Muzeum Wsi Lubelskiej i oddania nieruchomości do dyspozycji samorządu województwa lubelskiego – możemy przeczytać w dokumencie.

Pomysł wywołał oburzenie praprawnuczek Wincentego Pola: Anny Frączak i Barbary Pol-Jedynak. Z apelem o jego wycofanie zwróciły się do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego.

– To nie jest sprawa nasza, jako potomków Wincentego Pola.  Dotyczy ona całego Lublina – przekonuje Anna Frączak. – Dworek działa w obecnej lokalizacji od prawie 50 lat. Jego przeniesienie mogłoby oznaczać likwidację. To stary budynek, wiele elementów podczas demontażu mogłoby się rozpaść. Nie mówiąc już o kosztach takiej operacji – argumentuje potomkini sławnego geografa i poety.

– W programie znalazła się jedynie propozycja rozważenia takiej możliwości – odpowiada Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. I tłumaczy, że pomysł pojawił się już kilka lat temu i był dyskutowany z samorządem województwa, który do niedawna zarządzał Muzeum Lubelskim. – Dworek powstał na terenie, na którym miał funkcjonować skansen, ale ten ostatecznie został zlokalizowany gdzie indziej. Ponadto część pamiątek po Wincentym Polu należy do Muzeum Wsi Lubelskiej i są nam użyczone. To wywołało dyskusję, czy warto wrócić do tego pomysłu. Ale w tej sprawie absolutnie nie zapadła żadna decyzja, nie podjęto też działań w tym kierunku – wyjaśnia dyr. Mieczkowska.

Okazuje się, że minister Gliński nie jest zwolennikiem przeprowadzki dworku. – Obecna lokalizacja tego cennego zabytku nie jest w żaden sposób zagrożona – informuje Anna Bocian, rzeczniczka Ministerstwa Kultury.

I dodaje, że szef resortu podziela zdanie praprawnuczek Wincentego Pola. – Dorobek tego wielkiego poety, naukowca i oddanego Polsce patrioty zasługuje na należyte wyeksponowanie i zachowanie dla następnych pokoleń – podsumowuje rzeczniczka.

Dworek Wincentego Pola

Muzeum biograficzne urodzonego w Lublinie w 1807 r. geografa i poety mieści się w klasycystycznym dworku wzniesionym w końcu XVIII w. w folwarku Firlejowszczyzna pod Lublinem. W latach 1804-1810 należał on do Franciszka Ksawerego Pola, ojca Wincentego. Po wyjeździe rodziny do Lwowa został sprzedany, a w 1860 r. zwrócony jej jako dar obywateli województwa lubelskiego. W 1969 roku został zabrany z pierwotnego miejsca, skąd przeniesiono go na ul. Kalinowszczyzna, gdzie po trzech latach zostało otwarte funkcjonujące pod tym adresem do dziś muzeum.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty